• AKCJA HONOROWEGO KRWIODAWSTWA

            04.10.2023

            Dziś w naszej szkole miała miejsce akcja honorowego krwiodawstwa. Cieszy nas, że uczniowie, pracownicy i sympatycy szkoły chętnie wspierają takie szlachetne inicjatywy i pamiętają, że oddawanie krwi jest aktem altruizmu i pomocy bliźniemu. Drodzy darczyńcy miejcie pewność, że decydując się na oddanie krwi, ratujecie czyjeś życie.

            Do akcji zgłosiło się  36 osób i oddano 11,7 litrów krwi.

            Krwiodawstwo jest niezbędne, aby zapewnić odpowiednią ilość krwi dla pacjentów. Nie można jej wyprodukować sztucznie - jedynym jej źródłem są ludzie, gotowi pomóc innym poprzez jej oddanie. Dlatego wszystkim, którzy dziś oddali krew, serdecznie dziękujemy i liczymy na Waszą obecność podczas kolejnej akcji, która już w marcu 2024 roku.

          • WYCIECZKA KLASY 3AGP DO KRAKOWA I ZAKOPANEGO

            03.10.2023

            W dniu 27 września 2023 roku, uczniowie klasy 3ag oraz chętni z innych klas wybrali się na 3-dniową wycieczkę do Krakowa i Zakopanego.

            Kraków to miasto, które zachwycao każdej porze roku – zawsze ma coś ciekawego swoim Gościom do zaoferowania. Nasza grupa zwiedzanie rozpoczęła od Drogi Królewskiej na wawelskie wzgórze, a następnie wspaniałej Katedry Wawelskiej. Uczniowie dużo skorzystali na zwiedzaniu Uniwersytetu Jagiellońskiego, Rynku Głównego i Kościoła Mariackiego. Była to inspirująca lekcja historii. Pełen profesjonalizm i duża wiedza naszej Pani przewodnik w połączeniu z miłym uśmiechem oraz łatwością przekazywania informacji spowodowały, że spacer po Krakowie był ciekawy i niezapomniany. Następnie udaliśmy się do Białego Dunajca, do pensjonatu „U Furtoka”. Jego położenie stanowi doskonałą bazę noclegową oraz miejsce wypoczynku. Stąd bardzo łatwo udać  się na tatrzańskie szlaki w obrębie Zakopanego. Po bogatym domowym śniadaniu wyruszyliśmy pod bacznym okiem Pani przewodnik do Doliny Kościeliskiej. Kościelisko jest piękną i malowniczą wioską podhalańską, przyległą do Zakopanego, to idealny punkt wypadowy w Tatry Zachodnie. Dolina Kościeliska uważana jest za perełkę regionu Podhala. Kościelisko to cisza, spokój, czyste powietrze a zarazem przepiękne widoki. Po tak pięknie i aktywnie spędzonym czasie obowiązkowym punktem dnia był spacer po Krupówkach w Zakopanem. Spokojna chwila na zakup pamiątek i poczucie góralskiej atmosfery. Ostatnią rozrywką dnia, po gorącym domowym posiłku była wizyta w Kompleksie Term Gorący Potok w Szaflarach. Kompleks tworzą baseny zewnętrzne, napełnione wodą termalną o temperaturze 34-40°C. Wizyta tam dostarczyła nam wszystkim wielu wrażeń i będzie źródłem wspaniałych i radosnych wspomnień.

            Ostatni dzień wyjazdu ponownie spędziliśmy w Krakowie. Po śniadaniu grupa udała się na  Kopiec Kościuszki. To jeden z pięciu kopców znajdujących się na terenie Krakowa. Został wzniesiony dla uczczenia Tadeusza Kościuszki – wielkiego patrioty i przywódcy insurekcji w 1794 roku. Kolejna atrakcja to Muzeum Lotnictwa Polskiego, które jest  zlokalizowane na terenach dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny. Zgromadzone tu eksponaty są związane z historią rozwoju lotnictwa, obecnie na ekspozycji wystawionych jest ponad 200 statków powietrznych.

            To wspaniałe miejsce dla osób zainteresowanych lotnictwem, ale również dla zwykłych amatorów mających okazję praktycznie dotknąć żywej historii, poćwiczyć na symulatorach i sprawdzić swój refleks i spostrzegawczość.

            Pełni wrażeń, wspomnień z bogatą dokumentacją fotograficzną naszej wyprawy wróciliśmy w godzinach wieczornych do Zwolenia.

            Zapraszamy do obejrzenia świetnej foto-kroniki z naszego wyjazdu.

            Opiekunowie: Anna Grabara,  Katarzyna Krzyśko-Płachta,Katarzyna Borowska, Agata Wieczorek

          • ŚWIATOWY DZIEŃ JABŁKA

            29.09.2023

            Uczniowie klas gastronomicznych Zespołu Szkół Rolniczo -Technicznych wzięli udział w obchodach owocowego święta. Jabłko to jedno z najpopularniejszych owoców na świecie.

            Przy tej okazji warto wspomnieć, że Polska jest największym producentem jabłek w Unii Europejskiej, a ich wysoka jakość jest ceniona  we wszystkich krajach. Posiadają  w swoim składzie wiele cennych witamin m.in. C, E, K  oraz składników mineralnych tj. fosfor, wapń, sód, żelazo. Tych oraz wielu innych ciekawostek dotyczących jabłek młodzież dowiedziała się z przygotowanej przez Panią  Marzenę Morawską prezentacji multimedialnej. W ramach wspólnych obchodów przygotowane zostały również kalambury, których głównym celem były przysłowia i powiedzenia związane z jabłkiem.  Po części teoretycznej przyszedł czas na zastosowanie wiedzy w praktyce. Młodzi kucharze postanowili przekonać się, że z jabłek można sporządzić wiele ciekawych i atrakcyjnych dań. Podczas zajęć stawili czoło wyzwaniu i wspólnie przygotowali kilka atrakcyjnych dań.  

            Przysłowia związane z jabłkiem m.in.:

            Jakie jabłko taka skórka, jaka matka taka córka.

            Niedaleko pada jabłko od jabłoni.

            Stłuc kogoś na kwaśne jabłko.

            I kwaśne jabłko robak toczy.

            Zachęcamy do spożywania jabłek!

            M. Wrześniewska

            M. Morawska

          • AKCJA KRWIODAWSTWA - ZAPRASZAMY

            19.09.2023

            Drodzy krwiodawcy,  4 października 2023 roku w naszej szkole odbędzie się akcja honorowego oddawania krwi, która organizowana jest we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu.

            Krew może oddać każda zdrowa osoba w wieku 18-65 lat, o wadze ciała powyżej 50 kg. Nie zwlekaj, weź ze sobą dowód tożsamości i przyjdź! Pamiętaj, że oddając krew, przyczyniasz się do ratowania zdrowia i życia innych.

            Serdecznie zapraszamy!

          • NARODOWE CZYTANIE, 9 WRZEŚNIA 2023 r.

            15.09.2023

            „Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu.”

             

            Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

            Andrzej Duda

            Finał akcji odbył się w sobotę, 9 września 2023 r. W trakcie czytania „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, naszą szkołę reprezentowała następująca grupa uczniów:

            • Aleksandra Balcerowska klasa 3ep technik ekonomista,
            • Paulina Marszałek kl. 3ep technik ekonomista,
            • Patrycja Gogacz kl. 3ep technik ekonomista,
            • Karol Grzywacz kl. 2fp technik informatyk,
            • Szymon Machnik kl. 2fp technik informatyk,
            • oraz Chołuj Mateusz z kl. 1fp towarzyszył starszym koleżankomi kolegom.

            Czytający nauczyciele to:

            • Marta Dziekan,
            • Małgorzata Wrześniewska,
            • Katarzyna Krzyśko-Płachta.

            ,,Nad Niemnem” to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w odcinkach w latach 1886–1887, a wydana została w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego ,,Pana Tadeusza". "Nad Niemnem" cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. "Nad Niemnem" to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej, podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

    • Kontakty

      • Zespół Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu im. Bohaterów Walki z Faszyzmem
      • (+48) 48 676 20 34 (+48) 48 676 26 16
      • ul. Sienkiewicza 17 26-700 Zwoleń Poland
    • Logowanie