• WYCIECZKA EDUKACYJNA DO KOZŁÓWKI, LUBLINA ORAZ CHEŁMA

      18.11.2022

      W czwartek, 17 listopada 2022r. odbyła się kolejna wycieczka z programu „Poznaj Polskę”. Po raz kolejny w wyjeździe brali udział uczniowie z klas szkoły branżowej I stopnia: klasa 3wkp, 2wkp, 1wkp oraz jedna uczennica z klasy 1w1p.

      30 uczniów pod opieką pani Agaty Wieczorek i pani Katarzyny Krzyśko- Płachty uczestniczyło w jednodniowej wycieczce do Kozłówki, Lublina i Chełma. Wycieczka współfinansowana była z przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pt. „Poznaj Polskę”.

      Pod opieką pracownika  rozpoczęliśmy zwiedzanie  Zespołu Pałacowo- Parkowego w Kozłówce, który jest obecnie siedzibą Muzeum Zamoyskich. Wnętrze kozłowieckiego pałacu zrobiło na nas ogromne wrażenie. Zachwyciła nas elegancja, przepych oraz nietypowe przedmioty: pianino- żyrafa, 300-letnia porcelana oraz imponująca biblioteka. Poza pałacem zwiedziliśmy również:

      - powozownię ze zbiorami powozów, karet, sań i bryczek oraz sprzętu jeździeckiego i akcesoriów podróżniczych z XIX i początku XX wieku (eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum-Zamku w Łańcucie),

      -Galerię Sztuki Socrealizmu – pierwszą w Europie i jedyną w Polsce galerię poświęconą sztuce socrealizmu, prezentującą prace polskich artystów z lat 1949-1954,

      - kaplica z wystawą dotyczącą Kardynała Wyszyńskiego.

      Po intensywnym zwiedzaniu  udaliśmy się do Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie, gdzie odbyliśmy spacer w szklarniach produkcyjnych działu roślin z klimatu tropikalnego i subtropikalnego. Bogactwo roślin i wilgotny klimat wprowadziły nas w wakacyjny nastrój. Po wyjściu jednak czekała nas zimowa atrakcja w postaci multimedialnego spaceru w bajkowej krainie wykreowanej światłem i dźwiękiem „Lumina Park”.

      Kolejnym punktem programu był spacer po Starym Mieście, gdzie oglądaliśmy Bramę Krakowską  i przechadzaliśmy się średniowiecznymi uliczkami dochodząc do miejsca, gdzie czekał na nas pyszny obiad w „Pyzatej Chacie”.

      Kolejny a zarazem ostatni punkt programu to Chełm i unikatowy na skalę światową labirynt podziemnych korytarzy wykutych w skale kredowej, której złoża zalegają obficie pod powierzchnią miasta. Korytarze te ciągną się pod całym Starym Miastem na kilku kondygnacjach. Temperatura pod ziemia wynosi 9 st.C natomiast wilgotność waha się pomiędzy 70-85%. Trasa turystyczna liczy 2 km. Długości i znajduje się pod centralną częścią starego miasta. Mieliśmy również możliwość spotkania się z Duchem Bieluchem wędrującym po korytarzach podziemia.

      Ta wycieczka na długo zostanie w naszej pamięci.

                                                                                                                                            Agata Wieczorek

                                                                                                                               Katarzyna Krzyśko-Płachta

     • UPOWSZECHNIANIE REZULTATÓW PROJEKTU ERASMUS +

      17.11.2022

      W związku z zakończeniem realizacji projektu nr 2021-1-PL01-KA121-VET-000010173 uczniowie oraz nauczyciele uczestniczący w krótkoterminowych mobilnościach otrzymali certyfikaty podczas odbywającej się w szkole uroczystości z okazji Święta Niepodległości.

      Przygotowanie i realizacja projektu to wielomiesięczna ciężka praca dla koordynatorów i księgowej. Efekty tych prac są widoczne podczas upowszechniania informacji o każdym działaniu dlatego odbywa się ono na spotkaniach w szerszym gronie osób.

      Na spotkaniu Dyrektor ZSRT zaprezentował działania projektu Erasmus+VET w naszej szkole, przekazał informacje dotyczące wyjazdów uczniów oraz nauczycieli biorących udział w specjalistycznym kursie.

      Dzięki wydarzeniu informacje o realizowanym projekcie zostały zaprezentowane całej społeczności szkolnej, aby w przyszłości młodzież równie chętnie uczestniczyła w kolejnych mobilnościach.

      Realizując projekty, zawsze staramy się dzielić ich rezultatami nie tylko wśród uczestników projektu, ale również w wymiarze szkoły, a także środowiska lokalnego.

      Dzięki takim działaniom rezultaty projektu mogą być wykorzystywane w dłuższej perspektywie czasowej. Wszystkim, którzy ukończyli mobilności, życzymy sukcesów i właściwej realizacji swoich planów zawodowych, a tym, którzy chcieliby wziąć udział w projektach w przyszłości życzymy powodzenia!!!😀👍

      Izabela Markiewicz

      Beata Olczyk

     • NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI #SZKOŁA DO HYMNU

      10.11.2022

      Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Nie zapominamy o tym i z tej okazji w naszej szkole odbył się uroczysty apel, w którym uczestniczyli uczniowie, dyrekcja oraz grono pedagogiczne.

      W poetycko - muzycznym programie młodzież klas: 3ep, 2fp, 3dp oraz 1wp przypomniała o jakże ważnym dla nas wydarzeniu z 1918 roku, kiedy po 123 latach niewoli Polska odzyskała suwerenność. Piękne recytacje, wspaniale wykonane utwory muzyczne stworzyły nastrój patriotyzmu, zadumy i pamięci.  Całości dopełnił wyświetlony film, a dekoracja podkreśliła, jak bliski naszym sercom jest 11 listopada. Podczas akademii, punktualnie o godzinie 11:11 odśpiewaliśmy "Mazurka Dąbrowskiego" w ramach akcji "Szkoła do hymnu".

      Dziękujemy za upamiętnienie tego szczególnego dnia wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie uroczystości - uczniom, wychowawcom, autorce dekoracji, opiekunom samorządu uczniowskiego i chóru oraz naszym dźwiękowcom. Uczcijmy pamięć bojowników o "Niepodległą" jeszcze raz i zaśpiewajmy wspólnie hymn w samo południe, 11 listopada!  Szczegóły na stronie https://niepodlegla.gov.pl/

      W  czasie uroczystej akademii pan dyrektor Arosław Jakóbik wręczył certyfikaty uczniom, którzy w ramach programu "Erasmus+VET, w sektorze Kształcenie i szkolenia zawodowe, Akcja 1. Mobilność edukacyjna" odbyli praktykę zagraniczną w Rimini i Lizbonie. Certyfikaty otrzymali także: szkolny koordynator programu - pani Izabela Skrzypek – Markiewicz, opiekunowie młodzieży - pani Beata Olczyk, pani Monika Grzeszczyk, pani Justyna Ścibisz oraz pan Paweł Ozga i pan Dariusz Kapciak, którzy wzięli udział w wyjeździe szkoleniowym do Lizbony.

     • #SZKOŁA PAMIĘTA

      07.11.2022

      Tradycyjnie przed 1 listopada uczniowie naszej szkoły uczcili pamięć tych, którzy odeszli. Jednocześnie włączyli się do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”.

      Młodzież zapaliła znicze nie tylko na grobach pedagogów i pracowników ZSR-T, ale również pomnikach bohaterów poległych w obronie Ojczyzny. Światełko pamięci zapłonęło przy pomnikach Żołnierzy Niezłomnych i Nieznanego Żołnierza na cmentarzu parafialnym w Zwoleniu.

     • UCZNIOWIE TWORZYLI DOMKI DLA OWADÓW

      02.11.2022

      Uczniowie technikum architektury krajobrazu Zespołu Szkół Rolniczo - Technicznych w Zwoleniu stworzyli nowy domek dla owadów.

      Pożyteczne owady są niezbędne do zachowania równowagi biologicznej i prawidłowego rozwoju roślin. Aby zwabić je do ogrodu, należy stworzyć im zaciszne miejsce do odpoczynku i przezimowania. Pszczoły murarki, złotooki, biedronki, chrząszcze, motyle to bardzo pożyteczne owady. Zapylają rośliny, pomagają zwalczać szkodniki roślin, dlatego warto mieć je w swoim ogrodzie.

     • WYCIECZKA KLAS BRANŻOWYCH W BIESZCZADY

      01.11.2022

      W dniach 26-28 października 2022 roku uczniowie z branżowej szkoły I stopnia Zespołu Szkół Rolniczo - Technicznych w Zwoleniu wraz z opiekunami, wyruszyli na 3 - dniową wycieczkę dofinansowaną z budżetu państwa w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”.​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

      Pierwszy dzień wycieczki był bardzo obfity w atrakcje. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od kompleksu klasztornego w Leżajsku, w którym podziwialiśmy piękną barokową bazylikę wraz z niezwykle cennymi organami, dziedziniec odpustowy oraz mury obronne z basztami i bramami.

      Kolejnym punktem na naszej trasie był Łańcut. Zwiedziliśmy Zamek w Łańcucie - jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Odwiedziliśmy także synagogę znajdującą się tuż obok zamku Lubomirskich.

      Następnie po drodze wstąpiliśmy do Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, gdzie pan przewodnik opowiedział o bohaterskich postawach Polaków, którzy w czasie okupacji niemieckiej pomagali Żydom, ryzykując życie swoje i swoich rodzin.

      W godzinach wieczornych dotarliśmy do miejsca zakwaterowania w pensjonacie Szeptucha w Polańczyku.

      Drugiego dnia wyruszyliśmy na szlaki Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Wraz z przewodnikiem górskim opowiadającym historie bieszczadzkie przeszliśmy przez Połoninę Wetlińską. Z pozoru łagodny szlak niejednokrotnie zaskakiwał nas stromymi podejściami. W czasie wędrówki zatrzymaliśmy się w schronisku Chatka Puchatka, które jest najwyżej położonym schroniskiem w całych Bieszczadach, dzięki czemu widoki zapierają dech w piersiach i widać stąd prawie wszystko co najważniejsze, w tym i Tarnicę!

      Zmęczeni po dniu pełnym wrażeń i pięknych widoków wróciliśmy do pensjonatu na obiadokolację, po której czekała na nas świetna zabawa integracyjna zorganizowana przez pana Mateusz Pindakiewicza.

       Trzeci dzień wycieczki rozpoczęliśmy od rejsu statkiem po Jeziorze Solińskim. Majestatyczna mgła rozpościerająca się tuż nad wodą i wychodzące zza gór słońce dodawały niezwykłości temu pięknemu miejscu. Kolejno spacerowaliśmy po Zaporze Solińskiej, która jest największą zaporą wodną w Polsce.  Piękny krajobraz, niepowtarzalny klimat, nieskończone bogactwo przyrody to tylko niektóre zalety tego miejsca.

      Zauroczeni pięknem bieszczadzkich krajobrazów udaliśmy się w drogę powrotną, w czasie której zatrzymaliśmy się w Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie. Jest to niepowtarzalne miejsce, gdzie można poczuć wyjątkową świąteczną atmosferę. W muzeum podziwialiśmy tysiące wyjątkowych eksponatów jakimi są ozdoby choinkowe oraz poznaliśmy od podstaw proces ich powstawania. Zwieńczeniem wizyty w muzeum było własnoręczne ozdabianie bombki według własnej inwencji twórczej.

      Pełni wspaniałych wrażeń i wspomnień wróciliśmy wieczorem do Zwolenia.

      Opiekunowie:

      Ewelina Chojnacka,

      Marta Dziara-Płachta,

      Katarzyna Krzyśko-Płachta,

      Marcin Orłowski

      oraz kierownik wycieczki:

      Mateusz Pindakiewicz.

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu im. Bohaterów Walki z Faszyzmem
   • (+48) 48 676 20 34
   • ul. Sienkiewicza 17 26-700 Zwoleń Poland
  • Logowanie