• WYCIECZKA DO OŚWIĘCIMIA I KRAKOWA

      01.11.2023

      We wtorek,  31 października maturzyści wraz z towarzyszącymi klasami wybrali się na planowaną od dłuższego czasu wycieczkę. Tego dnia wszystkie grupy uczniów, czyli 5ep, 5agp, 5fp, 5dp oraz klasy 4ap, 2fp i 4dp, wyruszyły dwoma autokarami do Oświęcimia i Krakowa.

      Pierwszym punktem programu był pobyt w Oświęcimiu, gdzie uczestnicy zwiedzali Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. To miejsce, będące dawnym niemieckim obozem koncentracyjnym i zagłady, jest ważnym świadectwem historycznym. Uczniowie mieli okazję przekonać się o straszliwych warunkach panujących w obozie, zobaczyć baraki więźniarskie, komory gazowe oraz inne elementy związane z jego okrutnym funkcjonowaniem. Szok, wzruszenie, przerażenie, ale także niedowierzanie - to tylko nieliczne z towarzyszących, w tym momencie dnia, emocji. Bez wątpienia, zwiedzanie Auschwitz-Birkenau było bardzo pouczające, ale również trudne emocjonalnie dla uczestników.

      Następnie wycieczka dotarła do Krakowa. Tam uczniowie udali się na spacer Drogą Królewską i podziwiali Plac Matejki oraz malowniczą ulicę Floriańską. Wieczorną porą przyszło im delektować się widokiem zabytków Rynku Krakowskiego, a wśród nich słynny Kościół Mariacki. Podziwiali nie tylko historyczne i architektoniczne walory miasta, ale również poczuli jego wyjątkową atmosferę.

      Opiekunowie wycieczki:

      Monika Grzeszczyk

      Magdalena Tarłowska

      Beata Olczyk

      Olga Zawadzak 

      Marta Dziara - Płachta

      Anna Makuch

     • SZKOŁA PAMIĘTA

      01.11.2023

      Przed 1 listopada, w ramach akcji ,,Szkoła Pamięta'', postanowiliśmy oddać hołd zmarłym nauczycielom oraz pracownikom ZSR-T. Młodzież udała się więc na cmentarz parafialny w Zwoleniu i zapaliła symboliczne znicze, pamiętając przy tym, że przechowywanie i przekazywanie pamięci jest jedną z form szacunku. To również ważna część naszej kultury szkolnej.​​​​​​​

      Uczniowie nie zapomnieli o poległych w obronie Ojczyzny, dlatego zapalili także znicze przy pomnikach Żołnierzy Niezłomnych i Nieznanego Żołnierza. To ważne gesty, które pokazują szacunek i pamięć wobec tych, którzy oddali swoje życie dla naszej wolności. 

     • RÓŻOWY PAŹDZIERNIK

      01.11.2023

      Miesiąc październik obchodzony jest na świecie od 1985 roku jako miesiąc świadomości raka piersi. Obecnie na raka piersi choruje około 140 tysięcy Polek. Każdego roku notuje się około 20 tysięcy nowych zachorowań.  Rak piersi jest w naszym kraju na pierwszej pozycji, jeśli chodzio zachorowalność kobiet na nowotwory. Główną przyczyną tak wysokiej umieralności na raka piersi jest zbyt późne wykrycie choroby, gdy nowotwór jest już w zaawansowanym stadium. W tym szczególnym czasie chcemy przypomnieć, jak ważne jest prowadzenie zdrowego stylu życia, regularna samokontrola piersi, a także poddawanie się badaniom profilaktycznym, w tym mammografii i USG.

      Powyższe działania mające na celu zapobieganie zachorowaniom na raka piersi, podczas spotkania ,,RÓŻOWY PAŹDZIERNIK”, przybliżyła Pani Małgorzata Klimowicz – pielęgniarka naszej szkoły. W spotkaniu wzięli udział nauczyciele Pani Marta Dziekan, Pani Katarzyna Krzyśko – Płachta, Pani Beata Świąder, Pani Agata Wieczorek wraz z uczniami klasy I wkp oraz wychowankowie internatu. Po prezentacji uczniowie mogli przekazaną wiedzę, dotycząca samobadania piersi, przenieść na działania i przeprowadzić badanie palpacyjne na fantomie przy wskazówkach naszej Pielęgniarki Pani Małgosi. Wszyscy wykonali własnoręcznie symbol akcji - różowe wstążeczki, przypominające o profilaktyce. Przy zaangażowaniu nauczycieli zawodu kucharz, dla wszystkich uczestników przewidziana została miła niespodzianka w postaci słodkiego deseru, nawiązującego do przeprowadzonej akcji.

      Małgorzata Wrześniewska

     • MINI - WRZOSOWISKO W ZSR-T W ZWOLENIU

      22.10.2023

      Uczniowie klasy trzeciej Technikum Architektury Krajobrazu założyli wrzosowisko na terenie szkoły. Wrzosy to krzewinki, które kwitną jesienią i teraz właśnie jest najlepszy czas, aby posadzić je w ogrodzie. Najefektowniej wyglądają posadzone w grupach. Uwielbiają kwaśne podłoże torfowe i miejsca słoneczne. Rośliny sądzimy co 20-30 cm i sciółkujemy korą.

     • PODSUMOWANIE KIERMASZU PODRĘCZNIKÓW

      18.10.2023

      Informujemy, że tegoroczny kiermasz podręczników zakończył się 16.10.2023 r. Rozliczenie kiermaszu podręczników odbywało  się w godzinach funkcjonowania biblioteki szkolnej.          

      Przykro,  że nie wszyscy chętni uczniowie mogli dokonać zakupów. Pamiętajcie, że na kiermaszu dysponujemy takimi książkami, jakie zostają nam dostarczone przez uczniów, absolwentów lub rodziców.  Pomimo tego udało się zadowolić wiele zainteresowanych zakupami osób.

      W tym roku, na kiermasz, książki przyniosło 132 osoby (w zeszłym roku było to 72 osoby). Znacząca większość wystawionych do sprzedania książek została sprzedana. Kwota jaką musieliśmy rozliczyć ostatecznie po zakończeniu sprzedaży to 15 873 zł (w zeszłym roku było to 9408 zł).

      Bardzo dziękuję za współpracę i pomoc w przeprowadzeniu kiermaszu samorządowi szkolnemu z klasy 4ep w następujących osobach:

      • uczennicom: Nicoli Jaworskiej, Oli Stawarz, Zuzi Nowak,
      • uczniom Łukaszowi Fijołowi, Mateuszowi Paduchowi.

      Podjęli się poważnego wyzwania, jakim jest obsługiwanie  podczas kiermaszu i  zrobili to naprawdę WZOROWO. Tym bardziej jeszcze raz kieruję słowa podziękowania pod ich adresem, jak również pod adresem opiekuna samorządu Anny Grabary, która w każdej chwili służyła radą i pomocą ze swojej strony.

      Pozdrawiam

      Katarzyna Krzyśko-Płachta/Biblioteka szkolna

     • ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYWNOŚCI

      18.10.2023

      Światowy Dzień Żywności ustanowiony został w 1979 roku przez Organizację ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) i jest obchodzony na całym świecie 16 października. Celem obchodów jest pogłębianie świadomości ludzi na temat globalnych problemów żywnościowych, m.in. zjawiska marnowania żywności i promowanie sposobów rozwiązywania tego problemu. Celebrowanie tego święta to dobry moment, żeby zgromadzić wokół siebie ludzi, którym bliska jest idea niemarnowania i dotrzeć  do osób zupełnie nieświadomych problemu.

      W poniedziałkowe popołudnie uczniowie branżowej klasy Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych, kształcący się w zawodzie kucharz, obchodzili Światowy Dzień Żywności. Młodzież została zapoznana z prezentacją multimedialną, przedstawiającą  problem marnotrawienia żywności na świecie, przygotowaną przez Panią Małgorzatę Wrześniewską i Panią Beatę Świąder. Tego dnia zgodnie z zasadą zero waste zostały również przygotowane pyszne i zdrowe koktajle owocowe, ciasteczka owsiane, muffiny marchewkowe i szpinakowe oraz desery owocowe. Na zakończenie zajęć uczniowie własnoręcznie udekorowali torby materiałowe wielokrotnego użytku dla swoich najbliższych osób, czego celem było ograniczenie używania torebek reklamowych.

      Razem możemy zadbać o środowisko i wspólne dobro.

     • AKADEMIA Z OKAZJI DNIA EDUKACJI NARODOWEJ

      13.10.2023

      W naszej szkole, 13 października, odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Z wielkim zaangażowaniem i sercem przygotowali ją uczniowie klas 3fp, 3dp, 2dp oraz 1ep. W krótkich, humorystycznych wystąpieniach wyrazili wdzięczność i szacunek dla tych, którzy na co dzień poświęcają swoją energię w ich nauczaniu.

      Tego dnia uroczyste ślubowanie złożyli uczniowie klas pierwszych. Zobowiązali się do przestrzegania zasad i regulaminu szkoły oraz wykonywania swoich obowiązków uczniowskich.

      Grono przemawiających otworzył Pan Dyrektor Arosław Jakóbik, który podziękował wszystkim pracownikom za nieustanne zaangażowanie i pasję, jaką wkładają w swoją pracę. Przedstawił także pedagogów, którzy w minionym roku szkolnym uzyskali awans zawodowy.

      W trakcie uroczystości, zgodnie z tradycją, zostali wyróżnieni nauczyciele, których praca przyniosła szczególnie dobre efekty w nauce i rozwoju uczniów. Pan Dyrektor osobiście wręczył nagrody, które miały nie tylko symboliczne znaczenie, ale także były dowodem uznania.

      Wicestarosta Waldemar Urbański również dołączył do świętujących, wyrażając swoje uznanie i zapewniając o wsparciu ze strony samorządu w rozwijaniu edukacji. Jego słowa dodawały otuchy i motywacji.

      W imieniu rodziców przemawiała pani Agnieszka Skrzypek, która dziękowała nauczycielom za ich cierpliwość, zaangażowanie i za to, że zawsze gotowi są, aby pomóc ich dzieciom osiągnąć sukces.

      Nie zabrakło także miejsca na wyróżnienie klas 1kp i 1dp  - zwycięzców podczas rajdu pierwszoklasistów, który odbył się niedawno.

      To był wyjątkowy dzień, a radość i podniosłość towarzyszyły nam na każdym kroku.

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu im. Bohaterów Walki z Faszyzmem
   • (+48) 48 676 20 34 (+48) 48 676 26 16
   • ul. Sienkiewicza 17 26-700 Zwoleń Poland
  • Logowanie