Dnia 16 maja 2024 r. uczniowie klas 1agp oraz 2agp wzięli udział w warsztatch geodezyjnych zorganizowanych przez Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie. W czasie wyjazdu nie zabrakło również akcentu turystycznego w postaci zwiedzania Ogrodu Botanicznego wraz z przewodnikiem, a wycieczka była świetną okazją do poznania nowoczesnych technologii pomiarowych w dziedzinie geodezji i kartografii oraz do uzupełnienia wiedzy zdobytej w szkole.
Po dotarciu na uczelnię, uczniowie spotkali się ze studentami Wydziału Geodezji z koła naukowego ,,Equator”, którzy przedstawili program warsztatów, podzielili uczniów na grupy kilkuosobowe i przygotowali dla każdej grupy geodezyjny sprzęt pomiarowy. Dzięki sprzyjającej pogodzie uczniowie mieli możliwość przeprowadzenia pomiarów na zewnątrz uczelni. W tym celu studenci zaprowadzili ich na pobliskie błonia. Po przeprowadzeniu instruktażu z obsługi sprzętu pomiarowego, uczniowie pod kątem przydzielonych instruktorów przeprowadzili różnorodne prace geodezyjne, m.in. pomiary sytuacyjno-wysokościowe wybranych obiektów budowlanych znajdujących się na wyznaczonym przez instruktorów obszarze z wykorzystaniem technologii GPS, wykonanie szkiców pomiarowych, tyczenie osi projektowanych ścian budynków, tyczenie punktów znajdujących się na jednej prostej.
Po wykonaniu pomiarów geodezyjnych, studenci przeprowadzili dla uczniów prezentację jednego z najnowocześniejszych urządzeń pomiarowych stosowanych w dziedzinie geodezji i kartografii. Była to perełka jednego z profesorów uczelni – tachimetr robotyczny z wbudowanym skanerem do wykonywania pomiarów, mających na celu tworzenie modeli 3D obiektów przestrzennych.
O warsztatach z naszym udziałem napisali członkowie Geodezyjnego Koła Naukowego ,,Equator’’: https://www.facebook.com/share/Qcy8hW6Cfm4mhTKE/?mibextid=WC7FNe
Po zakończeniu części zawodowej wycieczki, uczniowie mieli okazję do zwiedzenia Ogrodu Botanicznego w Lublinie. Przy wejściu czekała na nich pani przewodnik, która przez niespełna dwie godziny oprowadzała ich po ogrodzie i prezentowała rośliny, jakie są tam hodowane. Uczniowie zwiedzili również znajdujący się na terenie ogrodu Dworek Kościuszków, związany z historią Tadeusza Kościuszki. W drugiej połowie XVIII w. owy dwór był własnością Jana Nepomucena Kościuszki, stryja Tadeusza Kościuszki, do którego Tadeusz Kościuszko przyjeżdżał z pomocą w projektowaniu i realizacji pierwszego założenia parkowego, m.in. alei głównej wiodącej od obecnej bramy głównej do dworku. Podczas zwiedzania ogrodu uczniowie mieli także szczęście spotkać studentów Wydziału Architektury Uniwersytetu Przyrodniczego, prowadzących prace pomiarowe i wykopaliskowe w jednej z części ogrodu pod okiem swojego opiekuna – jednego z profesorów uczelni, który dodatkowo wygłosił dla naszych uczniów pogadankę na temat prowadzonych prac oraz zawodu archeologa. Studenci archeologii wykorzystywali do pomiarów sprzęt geodezyjny, co było dodatkową ciekawostką dla uczniów i informacją o tym, że geodezja jest dziedziną interdyscyplinarną, a pomiary geodezyjne można wykonywać nie tylko będąc geodetą.
Pomimo zmęczenia, uczniowie byli bardzo zadowoleni z wycieczki. Był to dobrze spędzony czas, a warsztaty, w których uczestniczyli, z pewnością były źródłem dodatkowej wiedzy i praktyki z zakresu geodezji i kartografii. Opiekunami uczniów podczas wycieczki byli Pani Magdalena Szymanowicz oraz Pan Maciej Goliszewski.