• DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

    • W środę, 13 października celebrowaliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji odbyła się uroczysta akademia, a młodzież klas pierwszych złożyła ślubowanie. Mimo szczególnej sytuacji epidemicznej i wąskiego grona było odświętnie oraz wzruszająco.

     Akademię rozpoczął Pan Dyrektor Arosław Jakóbik. W swoim przemówieniu przywitał zaproszonych gości: Starostę Zwoleńskiego Stefana Bernaciaka, Wicestarostę Waldemara Urbańskiego oraz przedstawicieli Rady Rodziców, a także  wręczył nauczycielom nagrody Dyrektora Szkoły za szczególne osiągnięcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze. Gratulacje złożył również pedagogom, którzy w minionym roku szkolnym uzyskali awans zawodowy.

     Następnie Pan Starosta życzył Gronu Pedogogicznemu spełnienia marzeń i nagrodził Pana Dyrektora za zaangażowanie oraz pracę na rzecz naszej szkoły, która od lat cieszy się ogromnym zaufaniem uczniów i ich rodziców.

     Serdeczności popłynęły również ze strony Rady Rodziców oraz Samorządu Uczniowskiego. W imieniu społeczności uczniowskiej życzenia wyrecytowała Monika Żaczkiewicz, wyśpiewały je także Karolina Niedziela i Zuzanna Nowak.

     Gratulujemy wszystkim nagrodzonym, a w tym roku szkolnym życzymy przede wszystkim zdrowia oraz tego, by mimo trudów edukacja przyniosła spodziewane efekty. Przyjmijcie Drodzy Nauczyciele filmowe życzenia, nagrane przez Samorząd Uczniowski i uczniów klasy 3agp.

     Magdalena Tarłowska

     Barbara Bławat

    • MAŁE JEST PIĘKNE

    • Czas wolny od pracy uczestnicy projektu "Euro Zawodowcy" przeznaczają na zwiedzanie. Po intensywnej i długiej sobocie spędzonej w Wenecji, w niedzielę odwiedzili San Marino, stolicę jednego z najmniejszych państw Europy. Celebrując włoskie la dolce vita,  wędrowali wzdłuż murów obronnych na Monte Titano i odkrywali uroki uliczek w Republice San Marino.

     Agnieszka Strzelecka

     Z pozdrowieniami...

    • PODRÓŻ DO UROKLIWEJ WENECJI

    • W ramach programu kulturowego, młodzież przebywająca na praktykach zagranicznych w Rimini, w sobotę 9 października wybrała się w podróż do urokliwej Wenecji.

     Tramwajem wodnym - najpopularniejszym środkiem transportu w tym mieście - dopłynęli do placu św. Marka, który znajduje się w najstarszej części Wenecji. Podczas pobytu podziwiali Pałac Dożów, kolorowe mozaiki na Bazylice św. Marka, wzdychali na Moście Westchnień, przechadzali się wąskimi uliczkami oraz słuchali z zaciekawieniem ciekawostek o tym mieście.

     Oprócz setek mostów i wody dookoła, Wenecja to przepiękne miejsce warte uwagi i zobaczenia. Na pewno w ich głowach to włoskie miasto zostanie na długo i będą je wspominać za każdym razem z wielką dozą sympatii oraz uśmiechu na twarzy.

     Program kulturowy zorganizowany został w ramach projektu „Euro Zawodowcy”, realizowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w ramach projektu „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”. 

      

     Agnieszka Strzelecka

    • BIBLIOTEKA SZKOLNA ZSR-T W ZWOLENIU ZAPRASZA! ZOSTAŃ AMBASADOREM AKCJI "CZYTAJ PL 2021"!

    • Jesteś uczniem szkoły ponadpodstawowej i chcesz czynnie włączyć się w promowanie czytania wśród swoich znajomych?

     Do 17 października zgłoś się po darmową koszulkę z kodem dającym dostęp do 12 książkowych bestsellerów!

     Czytaj PL to akcja umożliwiająca uzyskanie na miesiąc darmowego dostępu do najciekawszych bestsellerów w wersji ebooka i audiobooka.

     Kiedy piszemy, że dostęp jest darmowy, dokładnie to mamy na myśli − nie pytamy nikogo o numer karty kredytowej ani nie uruchomiamy płatnej subskrypcji po miesiącu – jedyne co trzeba zrobić, to zainstalować aplikację Woblink i za jej pomocą zeskanować specjalny kod QR, który odblokuje dostęp do 12 bestsellerów na cały listopad.

     Wypełnij formularz na stronie  https://ambasador.czytajpl.pl/

     Koszulki rozdajemy według kolejności zgłoszeń.

     PAMIĘTAJCIE, ŻE ICH ILOŚĆ JEST OGRANICZONA! KTO PIERWSZY, TEN LEPSZY!

     Zostań Ambasadorem Czytaj PL 2021 i zawalcz o cenne nagrody!

     Katarzyna Krzyśko-Płachta

    • CIAO RIMINI!!!

    • Trzecia, 18-osobowa grupa uczniów naszej szkoły rozpoczęła zagraniczne praktyki zawodowe w Rimini. Tym razem wyjechali uczniowie klas trzecich oraz czwartych technikum architektury krajobrazu i geodezyjnego wraz z opiekunkami Panią Justyną Ścibisz i Panią Kariną Korwin-Pawłowską.

     Za nimi pierwszy dzień w nowym miejscu. Spędzili go na tzw. "welcome meeting",  zwiedzaniu miasta oraz wizytach u swoich pracodawców. Życzymy Im, aby udział w projekcie otworzył dla Nich  nowe możliwości w odniesieniu do pracy zawodowej, żeby dodatkowa wiedza i zdobyte umiejętności praktyczne pomogły Im rozwijać samodzielność i przedsiębiorczość, a pobyt w odmiennych warunkach gospodarczych, a także kulturowych wzmocnił cechy ich osobowości – pewność siebie, otwartość na innych ludzi, komunikatywność. Wszyscy uczestnicy biorący udział w praktykach zagranicznych, uzyskują certyfikaty od firm przyjmujących dokument Europass Mobility oraz zaświadczenia i indywidualne karty oceny praktyk zgodnie z ideą ECVET, do której odnosi się projekt.

     Uczniowie realizują zagraniczną praktykę zawodową dzięki udziałowi w projekcie "Euro Zawodowcy", realizowanemu ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w ramach projektu „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”.

     Agnieszka Strzelecka

    • INTERNAT: PODSUMOWANIE MIESIĄCA I NIE TYLKO…

    • W ostatnią środę września - korzystając z  pięknej pogody - spotkaliśmy się z naszymi wychowankami kolejny już raz przy ognisku. Na wstępie podsumowaliśmy mijający miesiąc, a także przedstawiliśmy propozycje i plany na wspólne spotkania w październiku.

     Wrzesień w internacie to czas zawierania nowych znajomości, wdrażania się w obowiązki, ale także czas wyborów do Młodzieżowej Rady Internatu. Wychowankowie oraz wychowawcy internatu przedstawili swoje propozycje kandydatów, którzy utworzą nowy samorząd internatu(MRI).

     Kolejnym powodem naszego spotkania było również wspólne świętowanie Dnia Chłopaka, które to święto na stałe wpisało się w kalendarz imprez w internacie. Żeńska część społeczności  internatu złożyła najlepsze życzenia swoim kolegom oraz obdarowała słodkim upominkiem, a także… kuponem toto lotka – na szczęście.

     Tomasz Kuc

      

     P.S. Młodzieżowej Radzie Internatu życzymy wytrwałości i niesłabnącego zapału w podejmowaniu   inicjatyw, satysfakcji i radości z nowych wyzwań… Patryk, Kasia, Mateusz, a także Ala, Ola, Agnieszka, Kacper – kciuki.

     Wychowawcy internatu

    • MOBILNA ZBIÓRKA KRWI

    • 27 września, przed budynkiem ZSR-T, zaparkował specjalistyczny ambulans, w którym uczniowie naszej szkoły i mieszkańcy powiatu honorowo oddawali krew. Do tej szczególnej akcji zgłosiło się 27 chętnych, zdających sobie sprawę, że krew to dar życia i nie możemy zastąpić jej żadną inną substancją. Mimo szczerych chęci krew oddało 19 osób, a szpitalom przekazano 8,5 litra tego drogocennego płynu.

     Akcja miała miejsce w warunkach pandemicznych obostrzeń, przebiegała w ścisłym reżimie sanitarnym i była bezpieczna. Dziękujemy wszystkim honorowym krwiodawcom, którzy w tak ciężkich dla nas wszystkich czasach, kolejny raz odpowiedzieli pozytywnie na nasz apel.

     Zbiórkę zorganizowało Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Radomia oraz pani Katarzyna Borowska – szkolna koordynatorka honorowego krwiodawstwa. Dziękujemy!

      

    • DOŁĄCZAMY DO 28. EDYCJI SPRZĄTANIA ŚWIATA

    • W tym roku społeczność naszego internatu pierwszy raz aktywnie wzięła udział w Akcji Sprzątanie Świata – Polska, która tym razem odbyła się pod hasłem „Myślę, więc nie śmiecę”.

     Największą, ekologiczną akcję w Polsce – organizowaną od  lat w trzeci weekend września – koordynuje Fundacja Nasza Ziemia. W Akcji Sprzątanie Świata    chodzi o to, by nie śmiecić w naturze. Kto więc raz wziął w niej udział, będzie wiedział,  jak bardzo szkodzi naszej planecie każdy wyrzucony bezmyślnie śmieć.

     Młodzież wraz z wychowawcami posprzątała pobliskie tereny w okolicy internatu i przyległe ulice tj. Tadeusza Kościuszki, Mikołaja Reja, Stefana Żeromskiego oraz ulicę Szkolną. W czasie prowadzonej akcji udało się nam wspólnie zebrać osiem worków różnego rodzaju odpadów.  Nie po raz pierwszy zwróciliśmy uwagę młodzieży na problem zaśmiecania Ziemi. Mamy nadzieję, że po raz kolejny udało się nam uwrażliwić naszych wychowanków na poszanowanie środowiska przyrodniczego; zwiększyć ich świadomość ekologiczną.

     ,,(…)dzisiejsze dzieci, to będą już zupełnie inni dorośli. Oni doskonale wiedzą, jak ważna jest natura, że wszystko jest ze sobą powiązane wspólnym węzłem życia’’ (Mira Stanisławska – Meysztowicz – założycielka Fundacji Nasza Ziemia).

                                                                                 Tomasz Kuc 

      

     P.S. 28. Akcja Sprzątanie Świata – Polska, została opatrzona hasłem: ,,Myślę, więc nie śmiecę’’. Autora plakatu tegorocznej edycji - Andrzeja Pągowskiego, wybitnego polskiego artystę -  inspiracja twórcza zawiodła nie w czasy kartezjuszowskiego ,,Cogito ergo sum’’(Myślę, więc jestem), a 140 lat wstecz od dzisiaj, kiedy to Auguste Rodin, francuski rzeźbiarz, stworzył swojego ,,Myśliciela’’ – rzeźbę, która przeniknęła tak szeroko do kultury powszechnej. To co przykuwa nasz wzrok, to wszystkie obowiązujące w roku 2021 kolory recyklingu na plakacie  Pągowskiego. Trzeba przyznać, że Ekologiczny Człowiek Myślący… zmusza do myślenia.

                                                                  Teresa Zawadzak

    • WSZYSTKO CO DOBRE, SZYBKO SIĘ KOŃCZY...

    • Uczniowie naszej szkoły kształcący się w zawodzie technik ekonomista oficjalnie dzisiaj zakończyli praktykę zawodową we Włoszech. 

     Wyjazd stanowił dla Nich okazję do zdobycia nowych wiadomości, umiejętności i doświadczeń. Był też okazją do poznania tradycji, kultury i historii pięknego kraju, jakim niewątpliwie są Włochy.

     Dzięki uprzejmości naszego Partnera Sistema Turismo otrzymaliśmy - jeszcze gorące - krótkie podsumowanie zagranicznych praktyk zawodowych.

     Zapraszamy do obejrzenia filmu pod artykułem  ARRIVEDERCI ITALIA!

     Uczniowie odbywali zagraniczną praktykę zawodową dzięki udziałowi w projekcie "Euro Zawodowcy" realizowanemu ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w ramach projektu „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”.

      

     Agnieszka Strzelecka

      

    • ARRIVEDERCI ITALIA!

    • W dniu dzisiejszym zakończyliśmy dwutygodniowe praktyki zawodowe w słonecznej Italii nad Adriatykiem. Był to dla nas niezwykły czas, pełen wrażeń i nowych doświadczeń. Nasi uczniowie zdobyli niezbędne umiejętności, które na pewno wykorzystają podczas nauki w szkole oraz w dorosłym życiu. 

     Na zakończenie dostaliśmy certyfikaty od naszego zagranicznego partnera w Rimini, firmy Sistema Turismo, potwierdzające nasz udział w zagranicznych praktykach zawodowych. Nasi tutorzy życzyli nam również kolejnych rozwijających podróży zagranicznych i wielu sukcesów w przyszłości. 

     Zagraniczne praktyki zawodowe odbywają się w ramach projektu "Euro Zawodowcy", realizowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza , Edukacja, Rozwój (POWER) w ramach projektu "Miedzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego."

      

     Barbara Bławat

     Julitta Wrześniewska

     Jeśli chcecie wiedzieć, co o naszym pobycie we Włoszech myślą nasi uczniowie, posłuchajcie, co mówią uczestniczki praktyk-Iza i Magda:)

    • WYCIECZKA DO SAN MARINO-NAJSTARSZEJ REPUBLIKI NA ŚWIECIE

    • W miniony czwartek odwiedziliśmy San Marino, państwo - miasto położone na górze Titano na wysokości 749 m n.p.m. w Apeninach, ok. 20 km od wybrzeża Adriatyku. Założycielem państwa był Święty Maryn, który w roku 301 n.e. założył wspólnotę religijną na szczycie Monte Titano, gdzie według legend miał się on skryć przed ówczesnymi prześladowcami chrześcijan. San Marino jest trzecim najmniejszym państwem na świecie po Watykanie i Monako. Jest to państwo, które może poszczycić się atrakcyjnymi zabytkami, pięknymi krajobrazami i widokami. Podczas naszej wycieczki zwiedziliśmy m.in. Piazza Della Liberta, czyli serce San Marino, przy którym stoi Palazzo Publico będący siedzibą jednoizbowego parlamentu San Marino i Bazylikę San Marino, w której wnętrzach spoczywają relikwie Świętego Maryna. Mieliśmy okazję zobaczyć także zamek La Rocca o Guaita, zbudowany w XI w. na samym szczycie góry Titano. Swój pobyt w tym malowniczym państwie uwieńczyliśmy degustacją przepysznej pizzy w restauracji z widokiem zapierającym dech w piersiach.

     Arrivederci!!! Ciao!!!

                                                                                                                                                            

     Barbara Bławat

     Julitta Wrześniewska

    • ROZPOCZĘLIŚMY KOLEJNY TYDZIEŃ PRAKTYK

    • Po pełnym wrażeń weekendzie spędzonym w malowniczych włoskich miastach, nasi uczniowie rozpoczęli kolejny tydzień praktyk zawodowych. Ekonomiści zdobywają doświadczenie i umiejętności pod czujnym okiem swojego tutora Andrea Pari. Młodzież ma okazje nauczyć się, jak rozpocząć i prowadzić działalność gospodarczą oraz jak wypromować swój biznes wykorzystując reklamę i narzędzia marketingu. Poza regularnymi zajęciami, uczniowie popołudniami pracują w grupach nad projektami i uczą się współpracy w zespole. Umiejętności nabyte w czasie praktyk na pewno przydadzą się naszej młodzieży w przyszłości i pomogą im odnaleźć się na konkurencyjnym rynku pracy.

     Zagraniczne praktyki zawodowe odbywają się w ramach projektu "Euro Zawodowcy", realizowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza , Edukacja, Rozwój (POWER) w ramach projektu "Miedzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego."

     Barbara Bławat

     Julitta Wrześniewska

      

    • PISZĄ O NAS...

    • Zwoleńscy uczniowie zdobywają doświadczenie zawodowe we Włoszech i w Hiszpanii

     Dobiegł końca dwutygodniowy, zagraniczny staż dwudziestoosobowej grupy uczniów Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu. Młodzież zdobywała doświadczenie zawodowe w hiszpańskiej Maladze w ramach projektu „Euro Zawodowcy”. Obecnie kolejna dwudziestoosobowa grupa kształci się w słonecznym, włoskim Rimini. W październiku i listopadzie odbędą się wyjazdy następnych grup, podczas których uczniowie będą doskonalili kompetencje zawodowe, społeczne i językowe. Jest to dla nich ogromna szansa na dobry start w niełatwy rynek pracy.

     Czytaj więcej>>

    • WYCIECZKA DO MALOWNICZEJ ANKONY

    • Wycieczka do Wenecji nie była jedyną atrakcja minionego weekendu. W niedzielę wybraliśmy się w  podróż pociągiem do malowniczej Ankony, która jest stolicą regionu Marche. Jest to miasto i gmina w środkowych Włoszech nad Adriatykiem, którego nazwa pochodzi od greckiego słowa ankon, oznaczajacego łokieć, ponieważ miasto położone jest na charakterystycznym cyplu. Miasto znajduje się na nadmorskich wzgórzach, 180 km na wschód od Florencji.

     Ankona to miasto portowe o bardzo dużym znaczeniu nie tylko w regionie, ale w całej Italii. Ogromne statki transportowe oraz promy pasażerskie, którymi można przeprawić się między innymi do Chorwacji i Grecji, są doskonale widoczne w portowych dockach.  Ankona charakteryzuje się zabytkową zabudową, pięknym starym miastem oraz zachwycającą katedrą. Zwiedziliśmy m.in.: Piazza del  Plebiscito, zwane też  Piazza del Pappa, Teatro delle Muse na Piazza Repubblica, Kościół San Francesco delle Sacale, Palazzo del Governo, Katedrę pod wezwaniem św. Cyraciusa oraz pomnik Jana Pawła II, upamiętniający wizytę Ojca Świętego w Ankonie. Ostatnim punktem naszej wycieczki była wizyta na ankońskiej plaży Passeto, która zachwyciła nas bogactwem zapierających dech w piersiach krajobrazów.

     Ankona to starożytne miasto, które warto zobaczyć, aby poczuć ducha Italii. Mamy nadzieję, że jeszcze tam wrócimy! Arrivederci!!!

      

     Barbara Bławat

     Julitta Wrześniewska

    • POZDROWIENIA Z ROMANTYCZNEJ WENECJI

    • W minioną sobotę dzięki uprzejmości naszego partnera, firmie Sistema Turismo, odwiedziliśmy Wenecję - jedyne w swoim rodzaju miasto w Italii, nazywane najpiękniejszym miastem świata. W 1857 roku pisarz Herman Melville stwierdził że „..woli być w Wenecji w jeden deszczowy dzień, niż w pogodny w każdej innej stolicy.” Wenecja posiada niesamowity urok, zarówno w środku zimy, gdy jest pokryta czarującą mgłą, jak i w upalne dni, gdy weneckie kanały mienią się w słońcu. Mieliśmy szczęście podziwiać zabytki tego niezwykłego miasta na wodzie w piękny, słoneczny, wrześniowy dzień.

     Swoją wenecką przygodę rozpoczęliśmy od przeprawy promem, a zwiedzanie miasta od Canal Grande, czyli Wielkiego Kanału przecinającego całe centrum Wenecji, znanego z romantycznych wycieczek gondolą. Następnie zobaczyliśmy Plac św. Marka - jak mawiał Napoleon najelegantszy salon Europy. Przy Placu św. Marka znajdują się kluczowe zabytki Wenecji. Najważniejszy z nich to wybudowana w XI wieku Bazylika Świętego Marka, która powstała dla pochowania relikwii jej patrona. Naprzeciwko Bazyliki znajduje się licząca 98,5m Dzwonnica św. Marka, która jest najwyższym budynkiem w Wenecji. Została zbudowana w 912 roku, jako dzwonnica dla Bazyliki i latarnia dla statków. Przy placu św. Marka odwiedziliśmy również Caffe Florian, która jest jednym  z najstarszych na świecie i jednocześnie najmodniejszych miejsc w całej Wenecji. Spacer po słonecznym mieście zakończyliśmy słuchaniem opowieści o historii Pałacu Dożów, czyli Palazzo Ducale, który łatwo rozpoznać po charakterystycznej gotyckiej fasadzie oraz o więzieniu i sąsiadującym z nim zbudowanym w 1614 roku Moście Westchnień - ostatnim miejscu, jakie skazańcy widzieli przed odbyciem kary.

     Pełni pozytywnych emocji i zachwyceni urokiem weneckich zabytków, które podziwialiśmy przy akompaniamencie nastrojowej muzyki, wróciliśmy późnym wieczorem do Rimini. Wspomnienia o Wenecji na długo pozostaną  w naszej pamięci. Ciao!!!

      

     Barbara Bławat

     Julitta Wrześniewska

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu im. Bohaterów Walki z Faszyzmem
   • sekretariat@zsrtzwolen.pl
   • (+48) 48 676 20 34
   • ul. Sienkiewicza 17 26-700 Zwoleń
  • Logowanie