• NARODOWE CZYTANIE, 9 WRZEŚNIA 2023 r.

      15.09.2023

      „Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu.”

       

      Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

      Andrzej Duda

      Finał akcji odbył się w sobotę, 9 września 2023 r. W trakcie czytania „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, naszą szkołę reprezentowała następująca grupa uczniów:

      • Aleksandra Balcerowska klasa 3ep technik ekonomista,
      • Paulina Marszałek kl. 3ep technik ekonomista,
      • Patrycja Gogacz kl. 3ep technik ekonomista,
      • Karol Grzywacz kl. 2fp technik informatyk,
      • Szymon Machnik kl. 2fp technik informatyk,
      • oraz Chołuj Mateusz z kl. 1fp towarzyszył starszym koleżankomi kolegom.

      Czytający nauczyciele to:

      • Marta Dziekan,
      • Małgorzata Wrześniewska,
      • Katarzyna Krzyśko-Płachta.

      ,,Nad Niemnem” to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w odcinkach w latach 1886–1887, a wydana została w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego ,,Pana Tadeusza". "Nad Niemnem" cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. "Nad Niemnem" to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej, podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

     • PROJEKCJA FILMU ,,ULMOWIE. BŁOGOSŁAWIONA RODZINA"

      11.09.2023

      W związku z beatyfikacją rodziny Ulmów, w naszej szkole wyświetlono film Dariusza Walusiaka: ,,Ulmowie. Błogosławiona rodzina”. To produkcja równie niezwykła, jak historia przedstawionej w niej rodziny. Swoją premierę miała w sierpniu i do chwili obecnej grana jest w kinach, a dziś, dzięki uprzejmości Rady Rodziców, która wykupiła licencję na jej projekcję oraz zaangażowaniu nauczycieli polonistów i historyków,  mieliśmy okazję zobaczyć film w naszej szkole.

      Seans przypomniał o wydarzeniach, mających miejsce w 1944 roku w Markowej, gdzie na oczach dzieci rozstrzelano Józefa Ulmę i jego żonę Wiktorię, która była w siódmym miesiącu ciąży. Nie oszczędzono nawet najmłodszych - ośmioletniej Stanisławy, sześcioletniej Barbary, pięcioletniego Władysława, czteroletniego Franciszka, trzyletniego Antoniego i półtorarocznej Marii.  Ich egzekucja stała się symbolem martyrologii Polaków, mordowanych za niesienie pomocy Żydom.

      Zapraszamy również do obejrzenia wystawy poświęconej rodzinie Ulmów, z którą można zapoznać się na parterze, w holu głównym naszej szkoły. Wystawa powstała na bazie materiałów Instytutu Pamięci Narodowej.

     • SPOTKANIE CHÓRU SZKOLNEGO

      06.09.2023

      Wszystkich chętnych, kochających śpiew lub chcących rozpocząć swoją przygodę ze śpiewem zapraszamy serdecznie na pierwsze spotkanie chóru szkolnego, które odbędzie się we wtorek, 12 września, na długiej przerwie, w sali 309.  

      W chórze można liczyć na dobrą zabawę, naukę śpiewu i przyjazną atmosferę. Bądź i Ty!!!

     • NOWY ROK SZKOLNY - NOWE CELE I WYZWANIA

      04.09.2023

      Początek roku szkolnego to ważny czas zarówno dla młodzieży, jak i nauczycieli. To ekscytujący moment, zwłaszcza dla uczniów klas pierwszych, wyznaczający rozpoczęcie kolejnych dziesięciu rozdziałów w edukacji. Niech więc zabrzmi pierwszy dzwonek i wskaże nowe cele oraz aspiracje. 

      Tegoroczna inauguracja nowego roku szkolnego rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły i wysłuchania hymnu państwowego. Następnie, z okazji rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, delegacja z klas 3ep oraz 2w1p złożyła wiązankę pod tablicą, upamiętniającą Bohaterów Walki z Faszyzmem.

      W dalszej część, Dyrektor Arosław Jakóbik powitał przybyłych gości: Pana Starostę Zwoleńskiego Stefana Bernaciaka, Wicestarostę Waldemara Urbańskiego, Przewodniczącą Rady Rodziców Panią Agnieszkę Skrzypek oraz nauczycieli, pracowników szkoły, młodzież i rodziców. Szczególnie ciepło witał uczniów klas pierwszych, którym życzył, aby ten nowy etap w ich edukacji był pełen przyjaźni na długie lata i wspaniałych doświadczeń. Dodał, że rozpoczynający się rok szkolny otwiera drzwi wielkiej, intelektualnej przygody.

      Serdeczne słowa do młodzieży i nauczycieli kierował również Starosta Zwoleńskiego Pan Stefan Bernaciak i wręczył stypendia uczennicom, które w minionym roku szkolnym uzyskały najlepsze wyniki edukacyjne w naszej szkole – Karolinie Niedzieli, uczennicy klasy 4ep i Martynie Nędzi, uczennicy klasy 5ep.

      Głos zabrała także przewodnicząca Rady Rodziców Pani Agnieszka Skrzypek, zapewniając pierwszoklasistów, że dokonali właściwego wyboru szkoły i mogą czuć się bezpiecznie w jej murach.

      Na zakończenie Pan Dyrektor przedstawił nowych nauczycieli, wychowawców klas pierwszych i pedagogów, którzy uzyskali awans zawodowy. Uroczystość uatrakcyjnił występ pani Klaudii Bąk, po czym społeczność uczniowska udała się do sal lekcyjnych na spotkanie z wychowawcami, gdzie poznała szkolny harmonogram.

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu im. Bohaterów Walki z Faszyzmem
   • (+48) 48 676 20 34
    (+48) 48 676 26 16
   • ul. Sienkiewicza 17
    26-700 Zwoleń
    Poland
  • Logowanie