• WYCIECZKA DO OŚWIĘCIMIA

      30.11.2022

      29 listopada w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”  młodzież klas maturalnych wyjechała do wyjątkowego miejsca jakim jest Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau. Były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady co roku odwiedzają najstarsi uczniowie Zespołu Szkół Rolniczo – Technicznych w Zwoleniu.

      Auschwitz-Birkenau – niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady wpisany został na listę UNESCO w 1979 roku. Jest symbolem okrucieństwa, planowanego ludobójstwa i Szoah. Miejscem, w którym historie pojedynczych umarłych i historie całych grup narodowych łączy ból, niewyobrażalne cierpienie, poniżenie i męka. Auschwitz – Birkenau to symbol terroru, wojny, Holocaustu – to miejsce, które powinien zobaczyć każdy, żeby zrozumieć do czego może doprowadzić brak tolerancji, rasizm, ksenofobia.

      Tym razem oprócz Auschwitz – Birkenau młodzież odwiedziła działające od 2018 roku Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Misją muzeum jest prowadzenie działań mających na celu upamiętnienie mieszkańców ziemi oświęcimskiej, ze szczególnym uwzględnieniem okresu II wojny światowej i pomocy, jaką niejednokrotnie z narażeniem życia nieśli oni więźniom KL Auschwitz. Powstało ono w zabytkowym budynku, tzw. Lagerhausie, zlokalizowanym ok. 200 metrów od byłego, niemieckiego obozu Auschwitz i stanowi cenne źródło informacji o losach Polaków w czasie II wojny światowej.🇵🇱

      Wycieczka odbyła się za pośrednictwem Biura Podróży ADALBERT z Ostrowca Świętokrzyskiego🚌 a opiekę nad młodzieżą sprawowali nauczyciele: Pani Anna Toporek, Pani Ewa Hołuj – Motyczka oraz Pan Marcin Kaca.

                                                                                                  Anna Toporek

        Ewa Hołuj – Motyczka

          Marcin Kaca

     • BURACZKOWY DZIEŃ

      28.11.2022

      24 listopada świętowaliśmy dzień buraka. Uczniowie klas branżowych postanowili pogłębić swoje wiadomości na temat polskiego warzywa. To również świetny moment, żeby przekonać się na własnej skórze, że burak niejedno ma imię! To niepozorne warzywo, przez lata obecne w tradycyjnej kuchni, dziś odkrywamy na nowo jako źródło kulinarnych inspiracji i dobroczynnych składników.

      Właściwości prozdrowotne buraka wynikają przede wszystkim ze składników mineralnych, jednym z nich  jest potas który odpowiada prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, a także pomaga w utrzymaniu właściwego ciśnienia krwi. Dodatkowo reguluje gospodarkę wodną organizmu i poprawia funkcjonowanie mięśni. Buraki nie tylko nadają się wyłącznie na barszcz, chłodnik lub jako dodatek do kotleta. Warzywo to świetnie sobie radzi także w nowoczesnej kuchni, w sałatkach, smoothie czy hummusie.

      Sok z buraka może być sok kiszony lub  z dodatkiem soku z jabłek lub innych owoców czy warzyw. Każdy jest pyszny i zdrowy, a piękna soczysta buraczana barwa zachęca do delektowania się sokiem.

      CIEKAWOSTKI O BURAKACH 

      1. Polska jest największym producentem buraków ćwikłowych w Unii Europejskiej.
      2. Buraki mają mnóstwo drogocennych składników odżywczych pozytywnie wpływających na zdrowie.
      3. Młode liście buraków zawierają więcej białka i soli mineralnych niż korzenie.
      4. Buraki są bogate w żelazo, którego niedobór może powodować anemię.
      5. Buraki mają zdolność obniżania ciśnienia tętniczego krwi.
      6. Buraki zawierają sporo błonnika pokarmowego, który sprzyja utrzymaniu szczupłej sylwetki.

      Małgorzata Wrześniewska

     • PODSUMOWANIE PROJEKTU ERASMUS+VET

      28.11.2022

      Powoli dobiega końca realizacja kolejnego projektu Erasmus + VET w naszej szkole.  Tym razem projekt jest realizowany z otrzymanej Akredytacji, która będzie trwała aż do 31 grudnia 2027 roku. Dzięki niej szkoła będzie otrzymywać środki finansowe przeznaczone na wyjazdy zagraniczne uczniów oraz nauczycieli. Wysokość dofinansowania na wszystkie działania realizowane przez ostatni rok wyniosła  279 058,91 zł.

      Szkoła dzięki udziałowi w projekcie spełnia bardzo ważne cele: przyczynia się do podnoszenia i rozwoju kwalifikacji i umiejętności uczniów poprzez wdrażanie innowacyjnych rozwiązań z uwzględnieniem kompetencji językowych, a także zapewnienia wszechstronny rozwój uczniów prowadzący do niezależności i samowystarczalności w dorosłym życiu. Nauczyciele biorący udział w projekcie podnoszą swoje kwalifikacje tak, by szkoła nadążała   za rozwojem szybko zmieniającego się środowiska zawodowego.​​​​​​

      W marcu 2022 roku odbyła się rekrutacja uczestników. Spośród blisko stu zgłoszeń wybrano 31 najlepszych uczniów kształcących się w zawodach technik architektury krajobrazu, ekonomista, geodeta, informatyk, spedytor. Głównym celem praktyk było zdobycie doświadczenia w zagranicznych firmach, doskonalenie zdolności językowych, a także poznanie najciekawszych kulturowo i historycznie miejsc kraju goszczącego. Przed wyjazdem na staże zagraniczne obydwie grupy wyjazdowe  wzięły udział w  dwudziestogodzinnych zajęciach z języka angielskiego prowadzonych przez nauczycieli ZSRT.

      Dla pierwszej piętnastoosobowej grupy młodzieży, koordynatorzy zorganizowali wyjazd na dwutygodniowe praktyki do Lizbony w terminie 4-16 września. Uczniowie technikum informatycznego z klas: 3fp, 4fp, oraz 4f odbyli praktyki w firmie CINEL – Centrum Kształcenia Zawodowego Przemysłu Elektronicznego, Energii, Telekomunikacji i Informatyki. Pracownicy firmy postawili przed naszymi uczniami  nowe wyzwania, które pozwoliły im pogłębić umiejętności z branży IT.  Współpraca z portugalskimi wykładowcami była ułatwiona dzięki komunikowaniu się w języku angielskim. W ramach praktyk uczniowie zwiedzali również Muzeum Elektryczności, Muzeum Komunikacji oraz Pawilonu Wiedzy.

      Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie oraz ich opiekunki Pani Izabela Markiewicz oraz Pani Beata Olczyk mogli również zwiedzić wiele atrakcyjnych turystycznie miejsc w Portugalii. W samej Lizbonie żółtymi tramwajami  oraz na pieszo odkrywali najstarszą dzielnicę –Alfamę, Zamek Św. Jerzego, Katedrę Se. Skorzystali też przejażdżki tramwajem 28 – najważniejszym chyba symbolem stolicy Portugalii. Podziwiali panoramę czerwonych dachów Lizbony z wielu punktów widokowych, z których najatrakcyjniejszym był  Santa Lucia.  Godnym uwagi był również Klasztor Hieronimitów oraz Wieża Belem– wpisane na listę UNESCO, a także przejazd mostem noszącym nazwę 25 kwietnia – zbudowanym na wzór popularnego mostu w San Francisco oraz górującego nad Lizboną pomnika Chrystusa Króla, który został zainspirowany statuą Chrystusa Odkupiciela z Rio de Janeiro.

      Nasi portugalscy partnerzy –Firma DNA Europe zorganizowali uczestnikom projektu również wycieczkę do miasteczka Sintra, które jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Podziwiali tam Pałac Quinta da Regaleira. Duże wrażenie zrobił na uczniach przylądek Cabo da Roca – najdalej na zachód wysunięty punk  Europy kontynentalnej, który fascynuje klifami stromo opadającymi do oceanu. Majestatycznym miejscem w podróży okazały się słynne Usta Piekieł.

      W ramach realizacji działań projektowych 2 nauczycieli przedmiotów zawodowych  uczących w zawodzie technik informatyk mogło wziąć udział w 3-dniowym kursie realizowanym również przez Firmę DNA Europe. Pan Paweł Ozga oraz Pan Dariusz Kapciak mieli możliwość zdobywania doświadczenia w firmie CINEL w Lizbonie.  Zajęcia obejmowały zagadnienia robotyki, automatyki oraz technologii światłowodowych. Nauczyciele zapoznali się również z portugalskim systemem kształcenia i sposobami podnoszenia kwalifikacji dorosłych.

      W dniach 3-24 października druga szesnastoosobowa grupa uczniów wyjechała na praktyki do Rimini we Włoszech. Byli to uczniowie kształcący się w zawodach: technik architektury krajobrazu, spedytor, ekonomista oraz geodeta. Nasz Partner - Sistema Turismo oraz firmy goszczące naszych uczniów przedstawiły bogaty  program praktyk oraz wyjazdów kulturowych.  Praktyki odbywały się w siedmiu przedsiębiorstwach o bardzo różnym przekroju działalności – adekwatnym do profilu kształcenia uczniów ZSRT. Dzięki pracy we włoskich firmach młodzież poznała działalność lokalnych przedsiębiorców, wykonywała powierzone im zadania, rozwijała swoje umiejętności praktyczne a także umiejętności posługiwania się językiem angielskim zarówno w pracy jak również poza nią.

      Celem realizacji projektów jest również poznanie  ciekawych kulturowo i historycznie miejsc Rimini. Realizując go uczniowie zwiedzali historyczne części miasta takie jak: Łuk Triumfalny zbudowany na cześć cezara Augusta w 27 roku p.n.e., Tempio Malatestiano –piętnastowieczną świątynię, będącą miejscem spoczynku Sigismondo Malatesty, władcy Rimini, Miejską Fortecę i antyczny most Ponte di Tiberio, ukończony w 21 roku n.e. Ciekawe miejsca stanowią również Arkady starego targu rybnego,  Plac Trzech Męczenników oraz prześliczna dzielnica San Giuliano.

      Dzięki Sistema Turismo uczestnicy staży zagranicznych wraz z opiekunkami Panią Moniką Grzeszczyk oraz Panią Justyna Ścibisz mieli możliwość wyjazdu na wycieczki do Ravenny słynącej na całym świecie z przepięknych mozajek. Ciekawe miejsca w Ravennie to Piazza del Popolo, Piazza Andrea Costa, Bazylika Św. Apoloniusza oraz Katedra. Uczestnicy wyjazdu byli także przy grobie włoskiego poety Dantego Alighieri, którego dzieło "Boska komedia" wpisało się na wieki na kartach literatury.

      Bardzo pięknym wspomnieniem dla naszych uczniów i opiekunów pozostanie wycieczka do San Marino, najstarszej i jednej z najmniejszych republik na świecie. Uczestników wyjazdu urzekły piękne widoki i niesamowite uliczki tego państwa - miasta. Piazza Della Liberta, Pallazzo Publico, zabytkowa dzwonnica czy Bazylika to  ciekawe miejsca znajdujące się w samym sercu San Marino. Nie da się jednak ukryć, że Pierwsza Wieża (Prima Torre), znajdująca się na szczycie góry Titano a także La Cesta o Fratta oraz Montale (druga i trzecia wieża) są najciekawszą atrakcją dla turystów.

      Pobyt we Włoszech pozwolił młodzieży na wzmocnienie pewności siebie,  samodzielności, nauczył otwartości na to, co nowe. Dodatkowe atuty odbycia stażu zagranicznego to możliwość doskonalenia umiejętności językowych i obcowanie z kulturą i historią kraju. Na zakończenie każdego stażu uczniowie otrzymali certyfikaty uczestnictwa od Firmy DNA Europe oraz od Firmy Sistema Turismo. Ważnym celem odbycia praktyk zagranicznych są uzyskane przez uczniów dokumenty Europass- Mobilność.

      Certyfikaty zostały wręczone uczestnikom mobilności przez Dyrektora Aroslawa Jakóbika podczas uroczystości szkolnej. Nauczycielom, uczniom oraz zaproszonym gościom przekazano informacje o działaniach projektu, które odbywały się przez ostatni rok.

      Wszystkie wyżej opisane działania były realizowane w ramach programu Erasmus+ Sektor: Kształcenie i Szkolenia Zawodowe. Akcja 1. Mobilność Edukacyjna: mobilność osób uczących się i pracowników w dziedzinie kształcenia i szkolenia zawodowego – VET.

      Erasmus to prawdziwa szkoła życia – uczy radzenia sobie w obcym kraju, pozwala pokonać barierę językową, uczy tolerancji wobec innych zwyczajów, otwiera młodego człowieka na zdobywanie nowych doświadczeń, poznawanie miejsc i ludzi.

      Wszyscy uczestnicy praktyk – zarówno uczniowie jak i nauczyciele - wrócili do domu z bagażem doświadczeń zawodowych, językowych, kulturowych, o których na długo nie zapomną. Z pewnością zdobyte doświadczenie i przeżycia zaowocują w przyszłości w ich życiu zawodowym i osobistym.

      koordynatorzy

      Izabela Markiewicz

      Beata Olczyk

     • MONODRAM W KINIE ŚWIT Z UDZIAŁEM NASZYCH UCZNIÓW

      23.11.2022

      W środę, 23 listopada uczniowie klas: 2agp, 2ep, 2fp i 2dp obejrzeli monodram „Na paryskim bruku, w którym Pan Edmund Skubik – aktor z Agencji Aktorskiej SKENE przybliżył biografię i twórczość Adama Mickiewicza.

      Spektakl przebiegał dwuetapowo. Najpierw młodzież obejrzała teatr jednego aktora, a potem wzięła udział w warsztatach aktorskich. Ku zaskoczeniu wszystkich, chętnych nie brakowało! Chłopcy z klasy 2fp rywalizowali między sobą podczas zabawy w dykcję i perfekcyjnie poradzili sobie z „karkołomnymi łamańcami językowymi”. Bardzo dobrze wypadła także uczennica klasy 2dp, która wraz z uczniem LO odegrała ciekawą scenkę między Klarą a Papkinem – bohaterami „Zemsty”.

      Pan Edmund Skubik pochwalił wszystkich za odwagę, umiejętności, kulturę osobistą i wiedzę teoretyczno-literacką.

     • VII EDYCJA OLIMPIADY STATYSTYCZNEJ - ETAP SZKOLNY

      21.11.2022

      Zespół Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu odpowiedział na zaproszenie Głównego Urzędu Statystycznego oraz Polskiego Towarzystwa Statystycznego i zgłosił uczniów naszej szkoły do udziału w VII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Statystycznej.

      Głównym celem Olimpiady jest upowszechnianie wiedzy i rozwijanie umiejętności z zakresu statystyki w obszarze analiz społeczno-gospodarczych. Etap szkolny w którym wzięli udział uczniowie naszej szkoły odbył się w dniu 9 listopada 2022 r. 

      Uczniowie do olimpiady zostali wybrani i zgłoszeni przez szkolnego koordynatora-organizatora olimpiady panią Martę Dziekan. Było to uczniowie z następujących klas: 2ep, 3ep, 4ep, 4e, 4d. Łącznie udział brało udział 21 osób. Etap szkolny odbył się w dwóch pracowniach komputerowych we współpracy z panem Marcinem Orłowskim, panią Olgą Zawadzak i Agnieszką Molendą.

        Według wyników z dnia 18.11.2022 r., trzech najlepszych uczniów zakwalifikowało się do etapu okręgowego. Są to: Patryk Gaweł z klasy 4e, Martyna Nędzi oraz Jakub Kwaśnik z klasy 4ep. Etap okręgowy odbędzie się w dniu 7 grudnia 2022 roku, w Warszawie.

      Wszystkim uczestnikom etapu szkolnego dziękujemy za udział w Olimpiadzie. Trzymamy kciuki za Patryka, Kubę i Martynę w finale okręgowym.

      Marta Dziekan

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu im. Bohaterów Walki z Faszyzmem
   • (+48) 48 676 20 34
   • ul. Sienkiewicza 17 26-700 Zwoleń Poland
  • Logowanie