Kochani, Samorząd Uczniowski oraz Szkolne Koło Wolontariatu organizują akcję charytatywną na rzecz poszkodowanych w powodzi. Celem przedsięwzięcia jest wsparcie osób dotkniętych skutkami ostatniego kataklizmu w południowo-zachodniej Polsce. Zachęcamy do włączenia się w akcję i przynoszenia darów. Zbiórka potrwa do czwartku, 26 września. Każda pomoc ma znaczenie!
WYCIECZKA KLAS MATURALNYCH DO SZWECJI
22.09.2024W dniach 16-18 września uczniowie klas maturalnych uczestniczyli w trzydniowej wycieczce szlakiem pomorza połączonej z rejsem do Szwecji. Rejs odbywał się w godzinach nocnych i był obsługiwany przez znanego szwedzkiego przewoźnika Stena Line.
Naszą przygodę rozpoczęliśmy od zwiedzania Trójmiasta. Najpierw odwiedziliśmy Westerplatte, uformowany w latach 1845-1847 półwysep w Gdańsku, przy ujściu Martwej Wisły do Zatoki Gdańskiej, gdzie rozpoczął się atak III Rzeszy na Polskę 1 września 1939 roku. To wydarzenie sprawiło, że Westerplatte stało się symbolem początku II wojny światowej. Następnie udaliśmy się na gdańską starówkę na spacer po Długim Targu, w trakcie którego podziwialiśmy gdańską architekturę i poznawaliśmy bogatą historię nadmorskiego miasta o ponadtysiącletniej historii, którego współczesny wizerunek ukształtował się pod wpływem wielu kultur. Podczas spaceru zwiedziliśmy m.in.:Konkatedralną Bazylikę Mariacką, Fontannę Neptuna, Ratusz Starego Miasta, Bramę Żuraw oraz Zielony Most na rzece Motława. Zwiedzanie Trójmiasta zakończyliśmy wizytą w Sopocie, gdzie w świetle lamp podziwialiśmy najdłuższe molo na Morzu Bałtyckim oraz słynną ulicę Monte Casino. Pełen wrażeń dzień zakończyliśmy na promie Stena Spirit, którym wyruszyliśmy z portu w Gdyni w nocny rejs do Szwecji.
29Drugi dzień rozpoczęliśmy wizytą w Karlskronie, portowym mieście w południowej Szwecji, którego Port Marynarki Wojennej znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Miasto oferuje turystom możliwość zwiedzenia Muzeum Morskiego, które szczegółowo przedstawia historię portu wojennego począwszy od wypraw i podbojów Wikingów, o czym mogliśmy się przekonać w trakcie wizyty w muzeum. Następnie udaliśmy się na wyspę Olandia, oddzieloną od stałego lądu Cieśniną Kalmarską oraz do miasta Kalmar, gdzie podziwialiśmy Katedrę Kalmarską, zamek kalmarski oraz Stare Miasto. W godzinach wieczornych udaliśmy się do szwedzkiego portu, gdzie rozpoczęliśmy powrotny rejs do Polski.
Trzeci dzień naszej wycieczki rozpoczął się wcześnie rano. Dopłynęliśmy do Gdyni już o godzinie 7.00 i ruszyliśmy w stronę Malborka, gdzie znajduje się wzniesiony przez zakon krzyżacki zamek o bogatej, kilkusetletniej historii, który przez 150 lat był siedzibą mistrzów zakonu krzyżackiego, a później rezydencją królów Polski. Zamek w Malborku zwiedzaliśmy pod czujnym okiem naszych przewodników, którzy szczegółowo przybliżyli nam nie tylko fakty, ale również legendy krążące wokół tego miejsca.
Nasza wycieczka zakończyła się w późnych godzinach wieczornych, kiedy zmęczeni, ale pełni wrażeń dotarliśmy do Zwolenia z nadzieją, że wkrótce znowu będziemy mieli okazję popłynąć promem do Szwecji i przeżyć niezapomnianą przygodę!
Opiekunowie:
Julitta Wrześniewska
Emilia Zielony
Roman Wiączek
Barbara Bławat
JUBILEUSZ 100-LECIA NASZEJ SZKOŁY!
17.09.2024Zbliżający się rok 2025 to wyjątkowy czas dla naszej społeczności szkolnej. To właśnie wtedy będziemy obchodzić wyjątkową rocznicę 100-lecia istnienia ZSR-T! Z tej okazji zapraszamy wszystkich do aktywnego zaangażowania się w obchody tego wspaniałego jubileuszu. Planujemy wiele wydarzeń, które będą miały na celu zarówno uczczenie naszej historii, jak i spojrzenie w przyszłość. Chcielibyśmy, aby każdy mógł poczuć się częścią tego wydarzenia i dołożył swoją cegiełkę do jego realizacji.
Ogłaszamy więc konkurs skierowany do uczniów, absolwentów i sympatyków naszej szkoły, w którym zachęcamy do kreatywnego wyrażenia swoich wspomnień związanych z ZSR-T w Zwoleniu. Regulamin_konkursu.pdf
Nie możemy doczekać się, aby wspólnie z Wami obchodzić ten niezwykły jubileusz! Wasze zaangażowanie oraz pomysły są dla nas bardzo cenne. Pamiętajcie, że każdy z Was ma swoją niepowtarzalną historię związaną z naszą szkołą i chcemy, aby była częścią wspólnej opowieści!
COROCZNY RAJD INTEGRACYJNY UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH
13.09.2024W dniach 11 i 12 września odbył się nasz coroczny rajd integracyjny uczniów klas pierwszych, który był doskonałą okazją do zacieśnienia więzi między nowymi uczniami oraz wprowadzenia ich w życie naszej szkolnej społeczności.
Rajd, który miał miejsce na malowniczej trasie o długości 7 km to nie tylko test sprawności fizycznej, ale także umysłowej, ponieważ jego uczestnicy rozwiązywali ciekawe zadania przygotowane przez starszych kolegów i koleżanki ze Szkolnego Klubu Turystycznego oraz Samorządu Uczniowskiego.
Zwieńczeniem rajdu było ognisko, podczas którego uczestnicy mogli odpocząć przy płonącym ogniu, podzielić wrażeniami z trasy oraz wziąć udział w różnych grach i zabawach. Uśmiechy i radość towarzyszyły wszystkim, a atmosfera rajdu na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów.
36Mamy nadzieję, że rajd będzie dla naszych nowych uczniów jednym z wielu miłych wspomnień związanych z naszą szkołą. Czekamy na kolejne takie wydarzenia, które z pewnością zacieśnią szkolne więzi i przyniosą mnóstwo radości!
MĘSKIE NARODOWE CZYTANIE „KORDIANA” J. SŁOWACKIEGO PRZEZ UCZNIÓW ZSR-T W ZWOLENIU
11.09.2024„Chciałbym, aby w trakcie tej wspólnej lektury towarzyszyła nam refleksja nad Polską i polskim losem. Ale też nad aktualnością „Kordiana”. Bo dramat Słowackiego opowiada o walce Polaków z caratem, ale przecież można traktować go również jako opowieść o naszej współczesności. O tym, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu. Że odpowiedzialność, konsekwencja i wola działania prowadzą do zwycięstwa, a niezdecydowanie, strach i złudzenia – do klęski”. Tak napisał w liście otwartym na tę okazję Prezydent RP Andrzej Duda.
Za nami kolejna edycja Narodowego Czytania. Rokrocznie akcja ta odbywa się pod patronatem pary prezydenckiej. W sobotę, 9 września br. ogród przy MGBP w Zwoleniu wypełnił się lektorami biorącymi udział w akcji. Czytali samorządowcy, dyrektorzy instytucji kultury, bibliotekarze, nauczyciele, oraz uczniowie lokalnych szkół.
Już po raz kolejny, najliczniejszą grupą czytających byliśmy MY – reprezentanci Zespołu Szkół-Rolniczo Technicznych w Zwoleniu (na 53 osoby czytające 14 osób). Było to 13 uczniów (co ważne
w rolach męskich sami chłopcy) pod opieką nauczyciela bibliotekarza Katarzyny Krzyśko-Płachta.Oto lista uczniów reprezentujących naszą szkołę:
- Szymanowicz Kacper
- Świątek Jakub
- Bartosz Banaś
- Grzywacz Karol
- Kukliński Wiktor
- Machnik Szymon
- Suwała Mateusz
- Bednarczyk Wiktor
- Solecki Kacper
- Okrój Piotr
- Kupis Filip
- Guzek Sebastian
- Maciaszek Mikołaj
7Wszyscy NASI lektorzy z wielkim zaangażowaniem wcielili się w przydzielone role. Dokładali starań, aby jak najlepiej oddać charakter postaci, podkreślając dramaturgię utworu, który ukazał obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów i ich walki narodowowyzwoleńczej.
Bardzo Dziękuję po raz kolejny tak chętnie angażującym się w udział w akcji uczniom klasy 5fp, 3fp i 3cp.
Pozdrawiam,
Katarzyna Krzyśko-Płachta
SZKOLNY KIERMASZ PODRĘCZNIKÓW📢
07.09.2024Zapraszamy do udziału w szkolnym kiermaszu podręczników! Jeśli macie podręczniki, które mogłyby przydać się innym, to nie zwlekajcie!
- Przyjmowanie podręczników do sprzedaży: od 9 do 18 września 2024 r. - sala konferencyjna, 3. i 4. godzina lekcyjna (wraz z długą przerwą)
- Podręczniki przyjmowane będą przez nauczyciela bibliotekarza oraz osoby współpracujące z samorządem uczniowskim.
- Sprzedaż podręczników: od 25 września do 30 października 2024 r.
🔍Szczegóły: Regulamin_kiermaszu_podrecznikow_2024.docx!!!
SUKCESY NA NOWY ROK SZKOLNY 2024/2025 W ZSR-T W ZWOLENIU
04.09.2024Mamy wyniki ostatniej sesji egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe!
Zdawalność egzaminu w zawodzie Technik Architektury Krajobrazu po raz kolejny wyniosła UWAGA … 100% !!!!!!!!!!!
Oznacza to, że WSZYSCY zdali!
Nasz wynik jest aż 39% większy niż średnia krajowa, która wynosi tylko 69%.
Biorąc pod uwagę ogromną pracę wykonaną przez nauczycieli i uczniów, wypada powiedzieć „wszystko poszło według planu”.
Gratulujemy naszym uczniom i życzymy dalszych sukcesów!
UWAGA, UCZNIOWIE KLAS 3 I 4 TECHNIKUM! RUSZA REKRUTACJA PROGRAMU ERASMUS +
02.09.2024Tak jak informowaliśmy, od 5 do 20 września odbędzie się rekrutacja do udziału w praktykach zagranicznych w Hiszpanii w ramach programu Erasmus+. To doskonała okazja do zdobycia cennego doświadczenia zawodowego, rozwinięcia umiejętności językowych oraz poznania nowej kultury.
Przed wypełnieniem formularza zgłoszeniowego prosimy o zapoznanie się z regulaminem rekrutacji.
Regulamin_rekrutacji_i_uczestnictwa.docx
Formularz_zgloszeniowy_ZSRT_2024-25_(1).docx
Zachęcamy do udziału!
Zespół ds. Programu Erasmus+
UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2024/2025
02.09.2024W poniedziałek, 2 września 2024 roku rozpoczął się nowy rok szkolny 2024/2025. Uroczystość inaugurująca ten szczególny moment miała miejsce w nowej hali sportowej, a jej atmosferę podkreśliło wprowadzenie sztandaru szkoły przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego, którzy złożyli również wiązankę kwiatów pod tablicą Bohaterów Walki z Faszyzmem. W ten sposób oddali hołd tym, którzy walczyli o wolność i wartości, które są fundamentem naszej społeczności.
2Uroczystość rozpoczął Pan Dyrektor Arosław Jakóbik. Serdecznie przywitał przybyłych gości: Pana Starostę Zwoleńskiego Andrzeja Skorka, Panią Wicestarostę Kingę Kołagę, przedstawicielkę Rady Rodziców Panią Agnieszkę Skrzypek oraz zgromadzonych nauczycieli, uczniów i rodziców. W swoim przemówieniu podkreślił wyjątkowość tego roku szkolnego, w który wpisało się kilka ważnych dat. To dziesięciolecie ZSR-T w nowych murach oraz jubileusz stulecia istnienia naszej szkoły. Ponadto, ogłosił organizację szóstego zjazdu absolwentów, co jest doskonałą okazją do spotkań oraz dzielenia się wspomnieniami.
Na zakończenie złożył serdeczne życzenia całej społeczności szkolnej, a w szczególności uczniom klas pierwszych, którzy rozpoczynają swoją edukacyjną przygodę w naszej placówce. Docenił również wkład rodziców, dziękując im za zaufanie, jakim nas obdarzyli.
Nie mogło zabraknąć również głosu Pana Starosty Andrzeja Skorka, który w swoim przemówieniu poinformował o zaplanowanej modernizacji starej hali sportowej naszej szkoły i podkreślił, że jest to projekt, który zostanie zrealizowany dzięki dofinansowaniu z budżetu samorządu województwa mazowieckiego. Przemawiając, wręczył również stypendium starosty dla uczennic Katarzyny Mróz i Natalii Szarpak, które osiągnęły znakomite wyniki w minionym roku szkolnym.
Następnie głos zabrała pani Agnieszka Skrzypek, przedstawicielka Rady Rodziców, zapewniając uczniów, że podjęli właściwą decyzję, wybierając naszą szkołę. Zwróciła uwagę, że zawsze mogą liczyć na pomoc zarówno nauczycieli, jak i ich - rodziców, co jest nieocenionym wsparciem w edukacyjnej drodze.
Inauguracja roku szkolnego 2024/2025 była nie tylko chwilą radości i nowego początku, ale także okazją do refleksji nad historią naszej szkoły oraz jej przyszłością. Życzymy wszystkim uczniom, nauczycielom oraz rodzicom owocnego i pełnego sukcesów roku szkolnego!
REKRUTACJA DO PROJEKTU ERASMUS +
28.08.2024Wakacje trwają, jeszcze nowy rok szkolny się nie rozpoczął, a już mamy dobre wieści dla naszych uczniów.Narodowa Agencja Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności dokonała oceny wniosków złożonych w konkursie wniosków w ramach AKCJI 1 Mobilność uczniów i kadry w ramach sektora Kształcenie i Szkolenia Zawodowe w programie Erasmus+ - (KA121-VET) w roku 2024.
Na bieżący rok szkolny uzyskaliśmy dofinansowanie w wysokości 65 847 euro, co stanowi kwotę około 278 000 zł. W ramach realizacji działań projektowych na dwutygodniowe praktyki zagraniczne do Hiszpanii wyjedzie aż 26 uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami oraz kilku nauczycieli na tzw. job shadowing.
Już niebawem rusza rekrutacja do projektu. Dlatego zachęcamy do regularnego odwiedzania naszej strony internetowej oraz śledzenia aktualności. Wkrótce zamieścimy szczegóły dotyczące terminów aplikacji oraz wymagań formalnych.
Bądźcie gotowi na niesamowite przygody i nowe wyzwania! Erasmus+ to drzwi do świata pełnego możliwości – nie przegapcie swojej szansy!
Izabela Skrzypek-Markiewicz
Beata Olczyk
BUENOS DIAS ZWOLEŃ!
25.06.2024W dniach 18-20.06.2024r. panie nauczycielki, uczące przedmiotów zawodowych w technikum architektury krajobrazu ZSR-T w Zwoleniu, odbyły obserwację pracy (job shadowing) w Granadzie w Hiszpanii. Celem obserwacji było zdobycie wiedzy oraz umiejętności realizowanych w projekcie akredytowanym programu Erasmus+, w sektorze Kształcenie i Szkolenia Zawodowe, Akcja 1. Mobilność edukacyjna.
Podczas job shadowing panie zapoznały się z metodami pracy centrum ogrodniczego Maracena Garden, a także z bizantyjską sztuką ogrodową na przykładzie Alhambry - w tym pałaców Nasrydów, El Generalife. Ważnym punktem było zwiedzanie Dzielnicy Sacromonte i skansenu Muzeum Cuevas del Sacromonte jako historycznego zagospodarowania terenu oraz zwiedzanie punktów widokowych w celu poznania cech charakterystycznych miejscowego krajobrazu Carmen de los Mártires, Carmen de la Victoria oraz Carmen de Max Moreau. Podczas szkolenia nieuniknione było poznanie hiszpańskiej małej architektury -zwiedzanie Calle Calderería Nueva czy spacer ulicami miasta i zapoznanie z roślinnością miejską.
10Poprzez udział w projekcie nauczyciele podnieśli kompetencje zawodowe, językowe oraz kulturowe, utrwalając zdobytą uprzednio wiedzę teoretyczną. Dziękujemy Partnerowi projektu firmie Europuente z Granady za umożliwienie realizacji założeń projektu.
Kozak Katarzyna, Ścibisz Justyna
STYPENDIA W RAMACH „MAZOWIECKIEGO PROGRAMU STYPENDIALNEGO DLA UCZNIÓW SZKÓŁ ZAWODOWYCH - REGION MAZOWIECKI REGIONALNY”
25.06.2024Bardzo miło nam poinformować, że siedmioro uczniów naszej szkoły uzyskało stypendia w ramach „Mazowieckiego programu stypendialnego dla uczniów szkół zawodowych - Region Mazowiecki Regionalny”, który jest realizowany przez Województwo Mazowieckie i dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027. Program jest skierowany do uczniów osiągających wysokie wyniki w zakresie przedmiotów i umiejętności zawodowych oraz przedmiotów ogólnych ze szkół prowadzących kształcenie zawodowe.
Głównym celem realizowanego programu jest kształcenie i wychowywanie uczniów uwzględniające zróżnicowanie ich potrzeb edukacyjnych i rozwojowych, umożliwiające im rozwój, postępy w nauce, uczestnictwo i włączenie społeczne.
Kwota przyznanego stypendium dla jednego stypendysty wynosi 7 000 zł. Może zostać przeznaczone na zakup sprzętu komputerowego i oprogramowania, drukarki, skanera, podzespołów komputerowych, pamięci przenośnej, kalkulatora graficznego, naukowego, czytnika e–book, kamer, rzutników, wraz z oprzyrządowaniem, opłacenie uczestnictwa w kursach językowych, przygotowawczych, przedsiębiorczości, komputerowych, programowania, zawodowych a także na zakup pomocy dydaktycznych, zakup podstawowego wyposażenia miejsca domowej.
Stypendium w bieżącym roku szkolnym otrzymali:
Natalia, Oliwia, Kamila – uczennice klasy 2ep technikum ekonomicznego
Miłosz – uczeń klasy 2fp technikum informatycznego
Natalia, Julia i Dawid – uczniowie klasy 3ep technikum ekonomicznego
Uczniowie będą realizować Indywidualny Plan Rozwoju Zawodowego Ucznia pod opieką pani Izabeli Markiewicz oraz pani Agnieszki Molędy.
Serdecznie gratulujemy naszym stypendystom !!!
UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO
23.06.2024Punktualnie o godzinie 9.00 odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego w naszej szkole. Wydarzenie rozpoczęło się od uroczystego wprowadzenia sztandaru szkoły oraz odśpiewania hymnu narodowego. Następnie uczniowie z klas 4ep, 1sp oraz 2fp pod okiem wychowawców zaprezentowali przygotowany wcześniej program artystyczny, a przedstawiciele szkolnego chóru wykonali kilka pięknych piosenek, które wzruszyły wszystkich obecnych.
Następnie głos zabrał Pan Dyrektor Arosław Jakóbik, który serdecznie powitał zebranych gości, w tym Pana Starostę Andrzeja Skorka, Panią Wicestarostę Kingę Kołagę oraz przedstawicielki Rady Rodziców. Przemawiając, podziękował uczniom za ich zaangażowanie i pracę w mijającym roku szkolnym i życzył udanych, a przede wszystkim bezpiecznych wakacji. Niech czas letniego odpoczynku doda Wam sił na nowy rok szkolny – mówił Pan Dyrektor.
Głos zabrał także Pan Starosta Andrzej Skorek, który również podziękował za trud i wysiłek, jaki nauczyciele wkładają w pracę z młodzieżą, gratulował jednocześnie uczniom osiągniętych wyników.
W imieniu rodziców przemawiała Pani Agnieszka Skrzypek i dziękowała wszystkim za wspólnie spędzony rok szkolny. W szczególności pani Mariannie Fijołek za jej 5 - letnią pracę w Radzie Rodziców, która wnosiła ogromny wkład w życie szkoły.
Na zakończenie Pan Dyrektor wręczył uczniom nagrody oraz świadectwa z wyróżnieniem, doceniajac ich zaangazówanie i osiągnięcia, a absolwentom klas trzecich Branżowej Szkoły I Stopnia życzył samych sukcesów w przyszłości.
Gratulujemy Wam wszystkim jeszcze raz! Bądźcie dumni z siebie i pamiętajcie, że zawsze możecie osiągnąć wszystko, czego sobie zamarzycie. Do zobaczenia po wakacjach!
SZKOLNE MISTRZOSTWA W PIŁCE HALOWEJ
21.06.2024W czerwcu odbyły się szkolne mistrzostwa w piłce halowej chłopców, w których uczestniczyły drużyny z różnych klas. Po zaciętej rywalizacji zwycięzcą została klasa 2f, która pokonała wszystkich swoich rywali i zasłużenie sięgnęła po tytuł mistrza szkoły.
Mecze były bardzo emocjonujące i pełne zwrotów akcji. Drużyny walczyły o każdą piłkę i starały się jak najlepiej wykorzystać swoje umiejętności.
6Gratulujemy zwycięzcom i życzymy im dalszych sukcesów w kolejnych zawodach!
FINAŁOWE KAJAKI 18 CZERWCA 2024 🛶🌊
20.06.2024Tuż przed zakończeniem roku szkolnego, 18 czerwca, obyła się wycieczka na kajaki! Członkowie naszego Klubu Turystycznego oraz Samorządu Szkolnego wybrali się na spływ Pilicą z Tomaszowa Mazowieckiego przez Spałę do Inowłodza.
Było naprawdę wspaniale! Słońce świeciło, a pogoda sprzyjała wodnym przygodom. Podczas spływu podziwialiśmy piękne krajobrazy i dziką przyrodę. Nie zabrakło również momentów śmiechu i radości, kiedy to niektórzy testowali swoje umiejętności kajakarskie!
Po dotarciu do Inowłodza, rozpaliliśmy ognisko, przy którym mogliśmy się zrelaksować, porozmawiać i upiec kiełbaski.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za świetną zabawę i wspaniałą atmosferę. Do zobaczenia na kolejnych wyjazdach w nowym roku szkolnym!
Opiekunowie:
Emilia Zielony
Anna Grabara
Mateusz Pindakiewicz
WARSZTATY GEODEZYJNE Z UDZIAŁEM NASZYCH UCZNIÓW
20.06.2024Dnia 16 maja 2024 r. uczniowie klas 1agp oraz 2agp wzięli udział w warsztatch geodezyjnych zorganizowanych przez Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie. W czasie wyjazdu nie zabrakło również akcentu turystycznego w postaci zwiedzania Ogrodu Botanicznego wraz z przewodnikiem, a wycieczka była świetną okazją do poznania nowoczesnych technologii pomiarowych w dziedzinie geodezji i kartografii oraz do uzupełnienia wiedzy zdobytej w szkole.
Po dotarciu na uczelnię, uczniowie spotkali się ze studentami Wydziału Geodezji z koła naukowego ,,Equator”, którzy przedstawili program warsztatów, podzielili uczniów na grupy kilkuosobowe i przygotowali dla każdej grupy geodezyjny sprzęt pomiarowy. Dzięki sprzyjającej pogodzie uczniowie mieli możliwość przeprowadzenia pomiarów na zewnątrz uczelni. W tym celu studenci zaprowadzili ich na pobliskie błonia. Po przeprowadzeniu instruktażu z obsługi sprzętu pomiarowego, uczniowie pod kątem przydzielonych instruktorów przeprowadzili różnorodne prace geodezyjne, m.in. pomiary sytuacyjno-wysokościowe wybranych obiektów budowlanych znajdujących się na wyznaczonym przez instruktorów obszarze z wykorzystaniem technologii GPS, wykonanie szkiców pomiarowych, tyczenie osi projektowanych ścian budynków, tyczenie punktów znajdujących się na jednej prostej.
Po wykonaniu pomiarów geodezyjnych, studenci przeprowadzili dla uczniów prezentację jednego z najnowocześniejszych urządzeń pomiarowych stosowanych w dziedzinie geodezji i kartografii. Była to perełka jednego z profesorów uczelni – tachimetr robotyczny z wbudowanym skanerem do wykonywania pomiarów, mających na celu tworzenie modeli 3D obiektów przestrzennych.
O warsztatach z naszym udziałem napisali członkowie Geodezyjnego Koła Naukowego ,,Equator’’: https://www.facebook.com/share/Qcy8hW6Cfm4mhTKE/?mibextid=WC7FNe
Po zakończeniu części zawodowej wycieczki, uczniowie mieli okazję do zwiedzenia Ogrodu Botanicznego w Lublinie. Przy wejściu czekała na nich pani przewodnik, która przez niespełna dwie godziny oprowadzała ich po ogrodzie i prezentowała rośliny, jakie są tam hodowane. Uczniowie zwiedzili również znajdujący się na terenie ogrodu Dworek Kościuszków, związany z historią Tadeusza Kościuszki. W drugiej połowie XVIII w. owy dwór był własnością Jana Nepomucena Kościuszki, stryja Tadeusza Kościuszki, do którego Tadeusz Kościuszko przyjeżdżał z pomocą w projektowaniu i realizacji pierwszego założenia parkowego, m.in. alei głównej wiodącej od obecnej bramy głównej do dworku. Podczas zwiedzania ogrodu uczniowie mieli także szczęście spotkać studentów Wydziału Architektury Uniwersytetu Przyrodniczego, prowadzących prace pomiarowe i wykopaliskowe w jednej z części ogrodu pod okiem swojego opiekuna – jednego z profesorów uczelni, który dodatkowo wygłosił dla naszych uczniów pogadankę na temat prowadzonych prac oraz zawodu archeologa. Studenci archeologii wykorzystywali do pomiarów sprzęt geodezyjny, co było dodatkową ciekawostką dla uczniów i informacją o tym, że geodezja jest dziedziną interdyscyplinarną, a pomiary geodezyjne można wykonywać nie tylko będąc geodetą.
12Pomimo zmęczenia, uczniowie byli bardzo zadowoleni z wycieczki. Był to dobrze spędzony czas, a warsztaty, w których uczestniczyli, z pewnością były źródłem dodatkowej wiedzy i praktyki z zakresu geodezji i kartografii. Opiekunami uczniów podczas wycieczki byli Pani Magdalena Szymanowicz oraz Pan Maciej Goliszewski.
SZKOLNY KONKURS WIEDZY O JANIE KOCHANOWSKIM
10.06.2024Jan Kochanowski to jeden z najważniejszych polskich poetów i pisarzy renesansowych, związanych naszym regionem, a jego twórczość jest nadal inspiracją dla miłośników literatury. Dlatego w naszej szkole postanowiono zorganizować konkurs wiedzy o jego życiu i twórczości.
Konkurs był skierowany do uczniów klas pierwszych i przeprowadzony został w formie testu online, który obejmował pytania dotyczące życia poety, jego najważniejszych dzieł i wpływu na literaturę polską. Zgłosiło się do niego wielu uczniów, którzy chętnie sprawdzili swoją wiedzę w tym zakresie.
Zwyciężczynią konkursu okazała się Patrycja Waniek z klasy 1ep, która udzieliła największej liczby poprawnych odpowiedzi. Młoda uczennica wykazała się nie tylko znajomością tematu, ale również umiejętnością logicznego myślenia. Gratulujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie.
DZIEŃ DZIECKA W WARSZTATACH SZKOLENIOWYCH I INTERNACIE ZSR-T
06.06.2024W dniu 03.06.2024r., w ramach obchodów Dnia Dziecka, kadra pracująca w Warsztatach Szkoleniowych oraz w Internacie ZSR-T w Zwoleniu postanowiła zorganizować spotkanie integracyjne dla młodzieży.
Cel spotkania był szczytny, ponieważ wszyscy byliśmy kiedyś dziećmi. Tego dnia dla uczniów uczęszczających na zajęcia praktyczne w zawodzie kucharz czekała niespodzianka. Po krótkim instruktażu oraz wykonaniu zadań
w pracowni gastronomicznej, młodzież udała się do świetlicy internatu na wspólny z mieszkańcami internatu seans filmowy. Uczniowie wybrali film
pt.: ,, Za duży na bajki”.Kolejnym etapem spotkania było wspólne grillowanie oraz degustacja potraw na świeżym powietrzu. Podczas biesiadowania, Pan Kierownik Tomasz Skawiński, złożył wszystkim „Naszym Dzieciom” życzenia, przypominając jednocześnie, że „Wszyscy dorośli też kiedyś byli dziećmi, ale niewielu z nich
o tym pamięta” (Antoine De Saint-Exupery).Po pysznym posiłku nadszedł czas na wspólną zabawę i rywalizację. Młodzież rozegrała mecz w siatkówkę - kucharze konta społeczność internatu. Stanowisko sędziowskie objął Pan Tomasz Kuc. Podczas gry objawił się
w naszych uczniach zarówno duch rywalizacji, jak i wielka również radość
z dobrej zabawy.Na zakończenie spotkania, na wszystkich uczestników spotkania czekały pyszne desery, które zostały przygotowane pod okiem nauczycieli zawodu kucharz Pani Beaty Świąder i Małgorzaty Wrześniewskiej.