SUKCES W KONKURSIE RECYTATORSKIM
19.03.2025We wtorek, 18 marca odbyły się Eliminacje Powiatowe 70. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, zorganizowane przez Dom Kultury w Zwoleniu. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem we wszystkich kategoriach, a uczestnicy zaprezentowali niezwykle wysoki poziom recytacji.
Źróło zdjęć: Dom Kultury w Zwoleniu, Tomasz Chowiera
Z radością ogłaszamy, że wśród nagrodzonych znaleźli się nasi uczniowie:
- Kinga Tuszyńska, która awansowała do kolejnego etapu konkursu;
- Kacper Szymanowicz, który otrzymał wyróżnienie.
Gratulujemy naszym recytatorom. Wasz talent i zaangażowanie zostały docenione przez jury, co daje Wam szansę na dalszy rozwój artystyczny. Jesteśmy z Was dumni!
MISTRZOSTWA POWIATU W PIŁCE SIATKOWEJ SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH
19.03.202514 marca 2025r. w Liceum Ogólnokształcącym w Zwoleniu odbyły się Mistrzostwa Powiatu Szkół Ponadpodstawowych w Piłce Siatkowej Dziewcząt i Chłopców.
4Drużyna dziewcząt naszej szkoły kolejny raz udowodniła, że nie ma sobie równych i wynikiem 2:0 pokonała swoje koleżanki z Liceum Ogólnokształcącego. Drużyna chłopców również odniosła zwycięstwo wynikiem 2:0.
Pamiątkowe statuetki oraz dyplomy ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Zwoleniu otrzymali uczniowie naszej szkoły: Amelia Szkutnik – najlepsza zawodniczka oraz Michał Niedziela najlepszy zawodnik.
Opiekunami drużyn byli Pani Katarzyna Serewiś i Pan Grzegorz Stawarz.
Gratulujemy naszym siatkarskim drużynom!
PRAKTYKI ZAGRANICZNE W GRANADZIE W HISZPANII
19.03.202514 marca ośmioosobowa grupa młodzieży ZSR-T zakończyła praktyki zagraniczne w Granadzie w Hiszpanii. Był to wytężony czas dla uczestników projektu Erasmus + vet o numerze 2024-1-PL01-KA121 – VET -000202123. Przez dwa tygodnie nabywali nowe umiejętności zawodowe, szlifowali język angielski i uczyli się języka hiszpańskiego.
10Nasz hiszpański partner firma Universal Mobility zadbała również o to, aby młodzież możliwie jak najlepiej poznała kulturę i bogactwo pięknej Andaluzji. Zorganizowano dla nas wycieczki po Granadzie, podczas których zwiedziliśmy najciekawsze i najpiękniejsze dzielnice tego miasta. Podziwialiśmy to historyczne miejsce z punktów widokowych oraz smakowaliśmy kuchnię hiszpańską.
W sobotę, pomimo niesprzyjającej aury, pojechaliśmy do oddalonego od Granady miasteczka Setenil de las Bodegas. Już sama podróż była atrakcyjna, ponieważ mogliśmy podziwiać pejzaże górskie i rozległe plantacje oliwek. Setenil leży na szlaku turystycznym białych miast. Imponuje swoim położeniem w wąwozie w kanionie rzeki Trejo. Większość domów została zbudowana w jamach skalnych i wygląda, jakby była wklejona pod wielką skalną półkę.
Udział w projekcie jest wspaniałą okazją do przeżycia niezapomnianej przygody, refleksji nad ścieżką zawodową i ciekawym doświadczeniem.
Zachęcamy do aplikowania w następnych edycjach.
Monika Grzeszczyk
Magdalena Krajewska
DOŁĄCZ DO AKCJI „100 KRWIODAWCÓW NA 100-LECIE”
14.03.2025Serdecznie zapraszamy do udziału w zbliżającej się akcji honorowego krwiodawstwa „100 KRWIODAWCÓW NA 100-LECIE”, która odbędzie się 26 marca w godzinach 8.15-12.00 w sali konferencyjnej naszej szkoły. Pragniemy, aby w tym szczególnym dniu udział wzięło jak najwięcej chętnych krwiodawców. Zachęcamy więc społeczność szkolną, absolwentów oraz mieszkańców powiatu zwoleńskiego - bądźcie częścią czegoś wyjątkowego!
Wasz udział w ostatniej akcji pokazał, jak wielką moc ma solidarność wśród ludzi. Czekamy na Was i tym razem! Do zobaczenia!
POWIATOWY KONKURS ZAGADEK LOGICZNO-MATEMATYCZNYCH
13.03.2025Rozpoczęła się rywalizacja o miejsce na podium w Powiatowym Konkursie Zagadek Logiczno-Matematycznych. Pierwszy etap konkursu odbył się 12 marca 2025 r. w 16-tu szkołach podstawowych, z których łącznie zgłoszono 209 uczniów! Organizatorzy konkursu są dumni z tak imponującej liczby zgłoszonych uczestników. Uczniowie, którzy osiągną najlepsze wyniki z każdej szkoły, zostaną zakwalifikowani do finału. Nazwiska finalistów zostaną opublikowane na stronie Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych: www.zsrtzwolen.pl w dniu 26.03.2025 r.
Finał konkursu odbędzie się 2 kwietnia 2025 r. o godz. 900 w Zespole Szkół Rolniczo- Technicznych im. Bohaterów Walki z Faszyzmem w Zwoleniu, ul. Sienkiewicza 17, 26-700 Zwoleń.
ZOSTAŃ BOHATEREM! "100 DAWCÓW NA 100-LECIE SZKOŁY"!
07.03.2025Z okazji jubileuszu 100-lecia Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych im. Bohaterów Walki z Faszyzmem w Zwoleniu organizujemy wyjątkową akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku!
📅 Kiedy? 28 marca 2025 r.
📍 Gdzie? Sala konferencyjna naszej szkoły
🤝 Z kim? Wspólnie z fundacją DKMS
Każdy z nas może uratować życie! Wystarczy chwila, by zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku i dać komuś nadzieję na nowe życie.
Nie czekaj! Dołącz do naszej akcji i wspólnie osiągnijmy cel: "100 dawców na 100-lecie szkoły"!
📢 Udostępnij ten post i zaproś znajomych! Razem możemy zdziałać więcej!
📌 Szczegóły na plakacie!
HALO ZWOLEŃ 😊
07.03.2025Czas w Granadzie płynie tak szybko i tak wiele się dzieje, że spieszymy z nowinami od nas. 😊
To już kilka dni, odkąd odbywamy praktyki zagraniczne z projektu Erasmus + vet. Zostaliśmy tu tak ciepło przyjęci, że z jeszcze większym zaangażowaniem i przyjemnością wykonujemy powierzone nam przez naszych pracodawców zadania. Codziennie przekonujemy się, że warto brać udział w takim projekcie, że bariery są tylko w ludzkich głowach, a ludzie są wspaniali. Oprócz posługiwania się językiem angielskim, szlifujemy także nasz hiszpański w codziennej pracy. To niesamowite doświadczenie, móc łączyć zdobyte w szkole umiejętności z możliwością doświadczania pracy zawodowej w wybranych przez nas kierunkach kształcenia.
12Praca to jedno, ale czerpanie z bogatej kultury Hiszpanii, to drugie. Tu również nie mamy zaległości. Z przyjemnością odkrywamy kolejne atrakcje turystyczne – te przygotowane przez naszego opiekuna Universal Mobility oraz te, które planujemy sami.
Wtorkowe popołudnie wypełniło zwiedzanie Alhambry, pięknego warownego zespołu pałacowo- ogrodowego, który został zbudowany w latach 1232 – 1273 i rozbudowywany do XIV wieku za panowania emirów z dynastii Nasrydów. Od 1984 roku Alhambra jest wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.
W środę po krótkim odpoczynku obejrzeliśmy monumentalną gotycko – renesansową katedrę Najświętszej Maryi Panny od Wcielenia, z jej kaplicą królewską , w której mieszczą się groby Królów Katolickich.
Dużo by opowiadać, ale najlepiej sami zobaczcie naszą fotorelację.
Pozdrawiamy i do następnej relacji!!!
Wszystkie działania realizowane są w ramach projektu Erasmus+ vet o numerze: 2024-1-PL01-KA121 – VET-000202123.
Monika Grzeszczyk
Z GŁĘBOKIM ŻALEM
06.03.2025Z ogromnym smutkiem informujemy, że w ostatnim czasie odeszli od nas dwaj wybitni Dyrektorzy Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych, którzy pozostawili niezatarte ślady w jego 100-letniej historii.
Śp. Edward Szewczyk sprawował swoją funkcję w latach 2002-2008. Jego pasja do edukacji, oddanie i zaangażowanie w rozwój szkoły wpływały na życie wielu pokoleń uczniów. Służąc radą i wsparciem na zawsze zapisał się w historii naszej placówki.
Śp. Henryk Gregorczyk kierował szkołą w latach 1985-1988. Jego mądrość i wizja przyczyniły się do wielu pozytywnych zmian kształtujących naszą szkołę. Był nie tylko mentorem, ale także przyjacielem, który potrafił dostrzec potencjał w każdym uczniu.
W tych trudnych chwilach składamy wyrazy współczucia rodzinom oraz bliskim zmarłych. Pamięć o Dyrektorze Edwardzie Szewczyku i Dyrektorze Henryku Gregorczyku na zawsze pozostanie w naszych sercach.
WITAMY Z PIĘKNEJ HISZPANII
04.03.2025Hemingway pisał: „Gdybyśmy musieli odwiedzić jedno miejsce w Hiszpanii, powinna to być Granada”. Uczniowie ZSR-T przekonali się, że pisarz miał rację. Po raz kolejny nasza szkoła uczestniczy w realizacji programu Erasmus+ w sektorze Kształcenie i Szkolenie Zawodowe. Ośmioro uczniów z technikum ekonomicznego, spedycyjnego, geodezyjnego i informatycznego wraz z opiekunem przyleciało do Hiszpanii do malowniczej Granady, aby rozpocząć praktyki zawodowe.
Hiszpania przyjęła nas piękną słoneczną pogodą i już pierwszego dnia zachęciła do spacerów i obserwowania pierwszych oznak wiosny.
Następnego dnia po przylocie rozpoczęliśmy realizację działań projektowych. Wraz z opiekunem z Universal Mobility odwiedziliśmy pracodawców firm goszczących, aby zapoznali praktykantów z ich obowiązkami i zadaniami. Dowiedzieliśmy się także, jak będzie wyglądał bogaty plan kulturowy, który przygotowano na nasz pobyt. Popołudnie wykorzystaliśmy na eksplorowanie historycznej części miasta. Udaliśmy się między innymi na punkt widokowy, z którego podziwialiśmy zapierający dech w piersiach widok na całą Granadę i słynną Alhambrę.
Nie mogliśmy zakończyć tego dnia bez spróbowania słynnego hiszpańskiego smakołyku , czyli churrosów z obłedną czekoladą w słynnej Churreria Cafeteria Alhambra.
1
ŚWIĘTO ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
03.03.2025Dziś, 3 marca, w związku z Narodowym Dniem Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych”, w naszej szkole odbyła się prelekcja dla klas pierwszych technikum. Uczniowie mieli okazję wysłuchać wystąpienia uczennic, które przybliżyły im postacie oraz historię żołnierzy, którzy walczyli o wolność i suwerenność Polski po II wojnie światowej. Prelekcja wzbogacona była o pokaz filmowy.
We wtorek, 4 marca, w prelekcji wezmą udział klasy pierwsze BSIS, które również będą miały szansę zgłębić tematykę ,,Żołnierzy Wyklętych” i ich niezłomnej walki o wolność Polski.
Zachęcamy do obejrzenia wystawy, którą przygotwał pan Marcin Kaca.
POWIATOWY KONKURS PLASTYCZNY "JĘZYKI OBCE - SZANSĄ NA CIEKAWĄ PRZYSZŁOŚĆ"
03.03.2025Nauczyciele języków obcych w Zespole Szkół Rolniczo-Technicznych im. Bohaterów Walski z Faszyzmem w Zwoleniu zapraszają uczniów szkół podstawowych powiatu zwoleńskiego do wzięcia udziału w Powiatowym Konkursie Plastycznym Języki obce - szansą na ciekawą przyszłość. Konkurs jest organizowany w dwóch kategoriach wiekowych: Kategoria 1: klasy IV-V i Kategoria 2: klasy VI-VIII.
Celem konkursu jest promocja nauki języków obcych wśród uczniów szkół podstawowych oraz rozwijanie ich umiejętności plastycznych.
Prace należy przesłać na adres ZSR-T w Zwoleniu lub dostarczyć osobiście do sekretariatu do dnia 1 kwietnia 2025. Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się 11 kwietnia 2025, podczas Dnia Otwartego w ZSR-T w Zwoleniu.
Szczegółowe informacje: Regulamin_konkursu_plastycznego.docx
Serdecznie zapraszamy!
Koordynator konkursu Katarzyna Pająk
WSPOMNIENIA Z UROCZYSTEJ INAUGURACJI 100-LECIA SZKOŁY
28.02.202515 stycznia odbyła się uroczysta inauguracja obchodów 100-lecia istnienia naszej placówki. Zachęcamy do wspomnień tych pięknych chwil i obejrzenia relacji filmowej z występu naszych uczniów.
Chcielibyśmy szczególnie podziękować młodzieży, która wniosła swój talent i zaangażowanie w to wyjątkowe wydarzenie:
- prowadzący: Przemysław Urbanek, Maciej Cygan;
- recytacja i gra na trąbce: Kacper Szymanowicz;
- recytacja: Kinga Tuszyńska;
- śpiew: Magdalena Markowska, Anna Rusnak, Wiktoria Danasiewicz.
Dziękujemy!
SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELAMI SŁUŻBY WIĘZIENNEJ
27.02.2025We wtorek, 25 lutego 2025 roku, w naszej szkole miało miejsce spotkanie z przedstawicielami Zakładu Karnego w Żytkowicach, dzięki któremu uczniowie klas 4 i 5 technikum zapoznali się z tajnikami pracy w Służbie Więziennej.
Zdjęcia kpt. Paweł Wójcik/ Zakład Karny w Żytkowicach
Szczególnie miłym akcentem spotkania była obecność naszego absolwenta Grzegorza Wiraszki, który opowiedział młodzieży o ścieżkach kariery, wymaganiach i codziennych wyzwaniach, co dodatkowo przyczyniło się do zainteresowania młodych ludzi tym zawodem.
Wiecej informacji na stronie Zakładu Karnego w Żytkowicach
WARSZTATY SUSHI W AKADEMII COOK´N´TALK W RADOMIU
26.02.2025Sushi, popularna potrawa japońska, to nie tylko połączenie ryżu i ryby, ale również prawdziwa sztuka kulinarna, która wymaga cierpliwości i precyzji. Danie to bazuje na naturalnych składnikach - głównie surowych. Przekonali się o tym uczniowie klas o profilu gastronomicznym, uczestnicząc w warsztatach sushi w Akademii Cook ´n ´Talk w Radomiu w dniu 24 lutego 2025r. W zajęciach wzięło udział 18 uczniów. Miały one na celu zapoznanie uczestników z zasadami przygotowania sushi oraz zaszczepienie w młodzieży pasji do zdrowego gotowania i odżywiania się.
Zajęcia prowadzone były przez Sushi Mastera Sebastiana Lulisa, który zapoznał młodzież z historią sushi. Zainicjował dyskusję na temat smaków i metod wytwarzania sushi. Przekazał wiedzę dotyczącą doboru składników, technik krojenia ryb i warzyw, zasad gotowania i przygotowywania ryżu oraz metod sporządzania i zwijania rolek. Pracując pod nadzorem Szefa Sebastiana, uczniowie dowiedzieli się, że sushi to nie tylko klasyczna rolka wypełniona ryżem i warzywami, ale istniej także wiele rodzajów tej potrawy m.in.:
- Nigiri – ręcznie uformowana porcja ryżu z kawałkiem świeżej ryby lub owocem morza;
- Maki – klasyczna rolka ryżu zawinięta w wodorosty, wypełniona warzywami, owocami morza i rybami;
- Hosomaki – najmniejszy rodzaj maków, wypełniony zazwyczaj jednym składnikiem;
- Futomaki – rozbudowana wersja hosomaków. W rolce oprócz ryżu i wodorostów znajdują się cztery składniki, np. warzywa i ryba;
- Uramaki – czyli odwrócone sushi: ryż posypany sezamem znajduje się na wierzchu, a wodorosty i dodatki w środku;
- Tempura maki – maki otoczone ciastem smażonym w gorącym oleju, czyli tempurą;
- Kaburamaki – uramaki, które jest otoczone dodatkowymi paskami warzyw lub ryby;
- Sashimi – sushi bez ryżu. Na talerzu układa się przyprawione plastry ryby w asyście warzyw lub innych dodatków;
- Gunkan maki – ryż ułożony w kształt łódeczki. Gunkan zawija się w nori lub ogórka i wypełnia farszem, np. posiekanymi rybami.
Oprócz samego sushi istotne są również dodatki – na talerzu zazwyczaj znajdziemy marynowany imbir, wasabi oraz sos sojowy. Po wykonaniu rolek uczniowie zapoznali się jak kroić i układać sushi na desce, oraz jaka jest kultura jedzenia sushi i maniery obowiązujące przy japońskim stole.
4Nasze warsztaty to nie tylko szkolenie jak zrobić pyszne sushi, ale również świetna zabawa i integracja połączona z nauką jedzenia pałeczkami i degustacją. Na koniec uczestnicy wyrazili swoją subiektywną opinię na temat łączenia smaków i praktycznych technik zwijania rolek. Dzięki udziałowi w warsztatach młodzież zdobyła nową wiedzę i umiejętności, które zwiększą ich konkurencyjność na rynku pracy.
Organizatorzy wyjazdu:
Małgorzata Wrześniewska, Renata Gębka, Agata Wieczorek
WYNIKI KONKURSU
25.02.2025W poniedziałek, 24 lutego, ogłoszono wyniki konkursu fotograficznego, który zainteresował zarówno uczniów, jak i sympatyków naszej placówki. Jego tematem przewodnim była historia i tradycja Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych, a uczestnicy mieli za zadanie uchwycenie piękna budynku i zmian, jakie zaszły w jego obrębie na przestrzeni lat.
Nagrodę główną wręczył Pan Dyrektor Arosław Jakóbik, a zwyciężczynią konkursu została Wiktoria Domagała z klasy 3e, której praca w pełni oddała ducha hasła konkursu.
Gratulujemy Wiktorii oraz wszystkim uczestnikom, a także zachęcamy do dalszego odkrywania piękna naszej szkoły w obiektywie!
Anna Toporek
Monika Grzeszczyk
Magdalena Tarłowska
Marta Dziara - Płachta
ROZPOCZYNAMY NABÓR DO CZWARTEJ EDYCJI KONKURSU ZAGADEK LOGICZNO-MATEMATYCZNYCH!!!
20.02.2025Nauczyciele z Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych im. Bohaterów Walki z Faszyzmem w Zwoleniu organizują czwartą edycje Powiatowego Konkursu Zagadek LOGICZNO-MATEMATYCZNYCH pod patronatem Starosty Zwoleńskiego Pana Andrzeja Skorka. Konkurs skierowany jest do uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych z Powiatu Zwoleńskiego oraz szkół z okolic powiatu, w których znajdą się uczniowie zainteresowani konkursem.
Zgłoszenia dokonuje nauczyciel poprzez wysłanie karty zgłoszenia uczniów do Konkursu Zagadek Logiczno-Matematycznych na e-maila: konkurs.logmat@gmail.com.
Zgłoszenia należy przesłać do 28.02.2025r.
Do udziału zapraszamy pasjonatów matematyki i logicznego myślenia oraz specjalistów w rozwiązywaniu zagadek. W roku 2025 Zespół Szkół Rolniczo-Technicznych im. Bohaterów Walki z Faszyzmem obchodzi jubileusz 100-lecia szkoły! Dlatego tegoroczna edycja konkursu jest wyjątkowa, a rozdanie nagród odbędzie się 11 kwietnia, podczas Dnia Otwartego szkoły, który jest jednym z najważniejszych wydarzeń roku jubileuszowego.
Patronat Medialny: Rekord Grupa Mediowa
Na laureatów czekają bardzo atrakcyjne nagrody!
Szczegółowe informacje dotyczące konkursu znajdują się w
regulamin_2025konkurs_Zagadek_logiczno_matematycznych.docx
WYCIECZKA ZAWODOWA NA TARGI OGRODNICZE DO NADARZYNA
20.02.2025W dniu 19.02.2025r. uczniowie klas architektury krajobrazu wraz z opiekunami panią Katarzyną Kozak oraz panią Justyną Ścibisz uczestniczyli w wycieczce zawodowej na Targi ogrodnicze do Nadarzyna. Warsaw Garden Expo to branżowe specjalistyczne wydarzenie odbywające się w Ptak Warsaw Expo, największym Centrum Targowo-Kongresowym w Europie Środkowej.
Uczestnicy targów mogli skorzystać z praktycznych warsztatów, edukacji w postaci prelekcji czy nawiązać relacje biznesowe. Spotkanie to dostarczyło nam wielu praktycznych informacji na temat nowości w ogrodnictwie i architekturze krajobrazu. Wiodącym nurtem jest wykorzystanie materiałów z recyklingu w nowych produktach (doniczki, wazony czy obrzeża z plastiku), wyposażanie ogrodu w domki dla owadów zapylających oraz wyposażanie w urządzenia bezobsługowe, np. roboty koszące czy czyszczące zbiorniki wodne. Zastosowanie w nowoczesnych ogrodach znajdują także sauny, wanny z hydromasażem czy tężnie solankowe.
1Uczestnictwo w Targach dało nam dużo inspiracji do tworzenia nowych założeń ogrodowych.
Kozak Katarzyna