Aktualności
DZIEŃ CIASTA
22.11.2024
OLIMPIADA STATYSTYCZNA
20.11.2024W Zespole Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu po raz kolejny odbyła się Olimpiada Statystyczna organizowana przez Główny Urząd Statystyczny oraz Polskie Towarzystwo Statystyczne. Głównym jej celem jest upowszechnianie wiedzy i rozwijanie umiejętności z zakresu statystyki w obszarze analiz społeczno-gospodarczych.
Etap szkolny, w którym wzięli udział uczniowie naszej szkoły odbył się w dniu 5 listopada 2024r. Uczniowie do olimpiady zostali wybrani i zgłoszeni przez szkolnych koordynatorów i organizatorów olimpiady - panią Ewelinę Chojnacką oraz Julittę Wrześniewską. Byli to uczniowie z następujących klas: 5ep, 3ep oraz 2ep. Łącznie udział brało 20 osób. Olimpiada odbyła się w pracowni komputerowej pod opieką pani Julitty Wrześniewskiej.
Według wyników z dnia 15.11.2024r., trzech uczniów zakwalifikowało się do etapu okręgowego. Są to:
- Iga Cholewa z klasy 5ep,
- Karolina Niedziela z klasy 5ep,
- Bronisław Skawiński z klasy 3ep.
Etap okręgowy odbędzie się w dniu 3 grudnia 2024 roku w Warszawie.
TYDZIEŃ TOLERANCJI
20.11.2024W dniach 12-16 listopada 2024 r. w naszej szkole odbył się Tydzień Tolerancji, związany z Międzynarodowym Dniem Tolerancji, który obchodzimy co roku 16 listopada. W ramach akcji we wszystkich klasach wychowawcy, panie pedagog i psycholog szkolny przeprowadzili zajęcia na temat tolerancji wobec kolegów z klasy i szkoły, a także na temat szacunku.
Ponadto, 15 listopada, cała społeczność szkolna integrowała się poprzez ubiór w określonym kolorze, aby w ten sposób pokazać, że mimo wielu różnic tworzymy jedną całość. Uczniowie każdej z klas wykonywali odbicie swoich dłoni, na których umieszczali własną definicję tolerancji.
Szkolny Tydzień Tolerancji uświadomił społeczności szkolnej ważne wartości w życiu człowieka, przybliżył znaczenie tolerancji, przyjaźni, koleżeństwa i pomocy drugiemu człowiekowi. Mamy nadzieję, że nauka płynąca z podjętych działań pozostanie w naszej społeczności na zawsze, a uprzejmość, życzliwość i wzajemny szacunek będą towarzyszyły nam każdego dnia.
Kamil Zieliński
SPOTKANIE Z UCZNIAMI PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ W BABINIE
18.11.2024W dniu 15.11.2024r. mieliśmy przyjemność gościć na wizycie studyjnej uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Heleny Długoszewskiej w Babinie. Młodzież, pod opieką Pani Anny Sekuły – doradcy zawodowego, przyjechała poznać zawód kucharza oraz obejrzeć pracownię gastronomiczną. Uczestnicy spotkania zostali zapoznani z charakterystyką tej wyjątkowej profesji, zagadnieniami dotyczącymi branży gastronomicznej, cechami i predyspozycjami do wykonywania zawodu.
W tym kunszcie niezbędne są: niepospolity smak, wyobraźnia, zmysł estetyczny i poczucie elegancji w sztuce podawania oraz dekorowania potraw. Praca ta to obecnie sztuka kulinarna, zatem musi ona nadążać za zmieniającymi się trendami, poszukiwać nowych smaków zadowalających wysublimowane podniebienia klientów i upodobania konsumentów. Osoba wybierająca ten zawód powinna więc być dobrze zorganizowana, a także dbać o czystość miejsca pracy - być perfekcjonistą, który dba o każdy szczegół przygotowywanej potrawy. Po omówieniu sylwetki zawodu kucharza, uczniowie mogli obejrzeć stanowisko z ulotkami promującymi naukę w branżowej szkole pierwszego stopnia, książkami gastronomicznymi oraz podręcznikami.
Dla wszystkich uczestników został przygotowany mini poczęstunek w formie deserków i pysznych ciasteczek, a w czasie spotkania nasi uczniowie przygotowali dla wszystkich gości świeżo wyciskany sok i zaprezentowali strój kucharski. Spotkanie pokazało, że nasza młodzież czerpie ogromną satysfakcję z tworzenia niezapomnianych doświadczeń kulinarnych dla innych.
Małgorzata Wrześniewska
ZIELEŃ TO ŻYCIE
17.11.2024Dzięki wsparciu Rady Rodziców, działającej przy Zespole Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu, uczniowie klasy 4 technikum architektury krajobrazu posadzili rośliny w donicach, które zawisły przy przeszklonych ścianach naszej szkoły. Ten akcent zieleni dekoruje korytarze, poprawiając nastrój i wprowadzając w nich życie.
2Kozak Katarzyna
PRZYWRÓĆMY WSPOMNIENIA!
13.11.2024Drodzy Absolwenci!
Zapraszamy Was do wspólnej podróży w przeszłość! Chcielibyśmy stworzyć wyjątkowy album pełen pięknych chwil, które spędziliście w naszych murach. Wasze zdjęcia z dawnych lat - te ulubione, zabawne, nostalgiczne - są dla nas bezcenne! Podzielcie się nimi z nami!
Jak to zrobić?
- wybierzcie jedno lub więcej zdjęć z lat szkolnych
- napiszcie krótki opis do zdjęcia oraz wspomnienie, które odzwierciedla tamten moment
- prześlijcie je na adres email: technikum100lat_zdjecia@zsrtzwolen.pl
Wasze wspomnienia będą wspaniałą pamiątką dla przyszłych pokoleń🌟
ŚWIĄTECZNA ZBIÓRKA
13.11.2024
DZIEŃ OTWARTY W KOMENDZIE POWIATOWEJ POLICJI W ZWOLENIU
12.11.2024W dniu 30.10.2024r. Policjanci ze Zwolenia otworzyli drzwi swojej komendy dla uczniów klas V fp, IV agp, IV ep, IV dp z Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu. Podczas wizyty uczniowie mieli okazję zobaczyć sprzęt używany w codziennej służbie oraz możliwość porozmawiania z policjantami różnych wydziałów o ich pracy. Zainteresowani uzyskali też szczegółowe informacje dotyczące wymagań stawianych kandydatom do służby oraz samego procesu rekrutacji.
Policjanci z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Radomiu przygotowali sprzęt oraz jednostki broni, jakimi posługują się w trakcie realizacji.
Technik kryminalistyki zainscenizował i wytłumaczył, jak zbierane i zabezpieczane są ślady kryminalistyczne na miejscu zdarzenia, niezbędne do rozwiązania wielu spraw.
Policjantki z Oddziałów Prewencji Policji KWP z.s. w Radomiu opowiedziały, na czym polega ich służba oraz pokazały sprzęt przeciwuderzeniowy wykorzystywany przy zabezpieczeniu m.in. meczów piłki nożnej.
Na parkingu zwoleńskiej komendy czekały kolejne atrakcje. Uczniowie mogli zobaczyć Ruchome Stanowisko Dowodzenia, nowoczesne bmw z videorejestratorem, służbowe motocykle, quada oraz pojazd ISUZU, nowoczesnego drona i urządzenie monitorujące ICam, które dają możliwości w trakcie działań na „ulicy”.
ZSRT to szkoła, z którą policjanci współpracują od dawna, a jej niektórzy absolwenci służą już w ich szeregach.
Młodzież była pod opieką Pań pedagog Magdaleny Krajewskiej oraz Agaty Wieczorek.
4
MIEJSKIE OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI Z UDZIAŁEM NASZEJ SZKOŁY
11.11.2024W poniedziałek, 11 listopada samorząd uczniowski z dumą reprezentował naszą szkołę, biorąc udział w miejskich obchodach Święta Niepodległości w Zwoleniu.
Obchody rozpoczęto uroczystą Mszą Świętą odprawioną w Kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego. To był czas modlitwy w intencji tych, którzy poświęcili swoje życie za wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Następnie, nasz poczet sztandarowy wziął udział w uroczystym przemarszu pod pomnik Nieznanego Żołnierza, aby żłożyć symboliczną wiązankę.
Razem tworzymy społeczność, która pamięta i szanuje swoją historię! ❤️
UROCZYSTA AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĘTA 11 LISTOPADA
08.11.2024W naszej szkole, 8 listopada, odbyła się wyjątkowa uroczystość z okazji obchodów Święta 11 Listopada. To niezwykłe wydarzenie zgromadziło całą społeczność szkolną, a jego celem było uczczenie ważnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
1Część artystyczna tego dnia miała formę montażu słowno-muzycznego, przygotowanego przez uczniów i wychowawców klas 2fp, 2agp, 2wp oraz 2sp. Motywem przewodnim występu była ,,WOLNOŚĆ”, co w połączeniu z piękną oprawą wokalną, dostarczyło widzom niezapomnianych emocji i refleksji nad znaczeniem niepodległości.
Jak co roku, nasza szkoła aktywnie włączyła się także w ogólnopolską akcję „Szkoła do Hymnu”. W czasie akademii wszyscy zebrani wspólnie odśpiewali ,,Mazurka Dąbrowskiego”, co stało się pięknym akcentem jedności i patriotyzmu wśród uczniów, nauczycieli oraz pracowników szkoły.
4Na zakończenie, Pan Dyrektor wręczył nagrody w konkursie fotograficznym na najpiękniejszy krajobraz, który został zorganizowany przez panią Katarzynę Kozak z okazji Międzynarodowego Dnia Krajobrazu. Wyniki konkursu były następujące:
Pierwsze miejsce: Magdalena Lis z klasy 1w1
Drugie miejsce: Daniel Wiśnicki z klasy 2fp
Trzecie miejsce: Julia Lis z klasy 3kp
Gratulujemy wszystkim wyróżnionym i dziękujemy uczniom oraz nauczycielom za zaangażowanie w przygotowanie tak wyjątkowej akademii.
#szkoladohymnu
MŁODZI KUCHARZE DLA ZDROWIA – JAK UCZNIOWIE ŚWIĘTUJĄ EUROPEJSKI DZIEŃ ZDROWEGO JEDZENIA I GOTOWANIA
08.11.2024„Gotowanie to nie tylko przygotowywanie posiłków,
to sztuka, która łączy ludzi i pozwala odkrywać
nowe smaki.”
Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania to doskonała okazja, by zwrócić uwagę na znaczenie zdrowej żywności i umiejętności kulinarnych. Coraz częściej w tę inicjatywę angażuje się młodzież, która z pasją odkrywa tajniki gotowania i propaguje zdrowe nawyki żywieniowe.
Młodzież to przyszłość, a kształtowanie u nich zdrowych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat ma kluczowe znaczenie dla ich przyszłego zdrowia. Dlatego też nasi uczniowie Szkoły Branżowej I Stopnia w zawodzie kucharz wzięli udział w wykładzie, podczas którego stworzyli swój własny ,,Talerz zdrowego żywienia”. W czasie warsztatów kulinarnych uczniowie przygotowali Poke Bowl z chrupiącym kurczakiem, pieczone owsianki kakaowe z malinami oraz omlety biszkoptowe z warzywami.
Działania podejmowane przez młodzież z okazji Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania mają ogromne znaczenie dla kształtowania zdrowych nawyków żywieniowych zarówno wśród nich samych, jak i w szerszym społeczeństwie.
COROCZNA TRADYCJA PAMIĘCI
31.10.2024W naszej szkole z dumą pielęgnujemy tradycję, która łączy pokolenia uczniów, nauczycieli oraz pracowników. Co roku, w okolicach Dnia Wszystkich Świętych, członkowie samorządu uczniowskiego gromadzą się, aby zapalić znicz na grobach dyrektorów, nauczycieli i pracowników naszej placówki.
Ta coroczna tradycja to nie tylko wyraz szacunku, ale także lekcja wartości, które są fundamentem naszej społeczności. Pamięć o tych, którzy nas uczyli, oraz ich dokonania, są integralną częścią naszej szkolnej tożsamości.
📸✨ KONKURS FOTOGRAFICZNY
28.10.2024Drodzy Uczniowie, Nauczyciele, Pracownicy, Absolwenci i Sympatycy Szkoły!
Z okazji zbliżającego się jubileuszu 100-lecia ZSR-T ogłaszamy wyjątkowy konkurs fotograficzny, który pozwoli uwiecznić niepowtarzalną architekturę i magiczne otoczenie naszej placówki! W konkursie można również sięgnąć do rodzinnych albumów i wykorzystać stare zdjęcia naszej szkoły. Na Waszym zdjęciu lub kolażu umieśćcie inspirujący cytat literacki, który podkreśli znaczenie pięknej tradycji oraz dorobku naszej szkoły.
Niech Wasza twórczość przemówi do serc wszystkich! ✍️❤️Kto wie? Może nadesłane prace staną się częścią naszej szkolnej historii na następne 100 lat!
Szczegóły znajdziecie w regulaminie: Konkurs_fotograficzny.docx. Zapoznajcie się z nim już dziś i bądźcie częścią tej wyjątkowej inicjatywy!🙌
DZIEŃ KRAJOBRAZU W ZSR-T W ZWOLENIU
28.10.202420 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Krajobrazu. W tym roku tematem przewodnim było hasło „Uzdrawiając(y) krajobraz – krajobraz terapeutyczny”.
W ramach obchodów tego święta uczniowie klas architektury krajobrazu wzięli udział w następujących działaniach, przyczyniając się do urozmaicenia i upiększenia otaczającej nas przestrzeni:
- Uczennice klasy V: Kinga Tuszyńska, Amelia Gregorczyk i Julia Chołuj, pod kierunkiem pani Justyny Ścibisz, namalowały mural w postaci drzewa dębu oraz wypisały najważniejsze informacje na temat uzdrawiających właściwości drzew.
- Obok starej sali gimnastycznej pojawiły się fantazyjne, kolorowe donice z roślinnością mającą właściwości terapeutyczne. W tym działaniu pod kierunkiem pani Justyny Ścibisz wykorzystany został projekt „Podziel się roślinką”. Uczniowie klasy 2ap, 3ap, 4ap przynieśli rośliny wykopane z własnych ogrodów, aby ozdobić szkolny, nowy ogród. Pojawiły się zioła: mięta, szałwia, lawenda, macierzanka, oregano a także rośliny, które będą rodziły pyszne owoce: truskawki, poziomki, winorośl czy maliny. W akcję zaangażowali się uczniowie klas 2mp i 3mp, którzy pod opieką pana Radosława Kwiatkowskiego, pomogli wykonać donice i ogród. Wspólnie z uczniami architektury krajobrazu wypełniali skrzynie kompostem ze szkolnego kompostownika i sadzili roślinki. Efekt już dziś jest spektakularny, a co dopiero wiosną i latem.
- Klasa V pod opieką pani Justyny Ścibisz wybrała się na spacer krajobrazowy do pobliskiego lasu, aby podziwiać piękno natury i skorzystać przy okazji święta po ciężkiej pracy w murach szkolnych ze zbawiennego wpływ przyrody na nasze zdrowie i samopoczucie.
- Ogłoszony został przez panią Katarzynę Kozak konkurs fotograficzny na wykonanie zdjęcia krajobrazu. Uczniowie mają dwa tygodnie na baczne obserwowanie otaczającego ich krajobrazu i uchwycenie magicznych chwil, które przeniosą na papier fotograficzny i pokażą nam wszystkim. Przewidziane są atrakcyjne nagrody, a prace konkursowe (nie tylko laureatów) będą zdobiły szkolny korytarz.
Zapraszamy do obejrzenia naszej foto galerii z tego wydarzenia.
9Justyna Ścibisz
Radosław Kwiatkowski
Katarzyna Kozak
WYCIECZKA DO KRAKOWA
18.10.2024W czwartek, 17 października uczniowie klas pierwszych pod opieką pań: Moniki Grzeszczyk, Beaty Olczyk i Magdaleny Tarłowskiej wyruszyli na niezapomnianą wycieczkę do Krakowa. To był dzień pełen emocji i wielu wrażeń.
Naszą przygodę rozpoczęliśmy od ekscytującej rozgrywki w laserowy paintball, gdzie młodzież mogła sprawdzić swoje umiejętności w strategii i zespołowej rywalizacji. Po emocjonujących zmaganiach przyszła pora na rozwiązywanie wirtualnych zagadek, żeby z sukcesem zakończyć misję rozbrajania wirtualnej bomby.
5Po dawce adrenaliny przyszła pora na zwiedzanie. Odwiedziliśmy więc Kopiec Kościuszki, a dzięki doskonałej pogodzie, mieliśmy okazję podziwiać zachwycającą panoramę Krakowa oraz oddalone pasmo górskie Tatr. To widok, którego nie zapomnimy na długo.
1Następnie, rozpoczęliśmy spacer Drogą Królewską, podczas którego podziwialiśmy wiele imponujących zabytków. Na naszej trasie znalazły się takie perełki jak: Plac Matejki, Pomnik Grunwaldzki, Barbakan, Brama Floriańska oraz urokliwa ulica Floriańska. Nie mogło zabraknąć wizyty na Rynku Krakowskim. Tam zachwyciliśmy się Wieżą Ratuszową i majestatycznym Kościołem Mariackim. Nasza wędrówka prowadziła również przez ul. Grodzką, gdzie zatrzymaliśmy się przed Kościołem św. Piotra i Pawła, aby wysłuchać opowieści pana przewodnika.
1W drodze powrotnej do Zwolenia nie brakowało śpiewów, a uczniowie jednogłośnie stwierdzili, że wyjazd ten był nie tylko wspólnym odkrywaniem uroków jednego z najpiękniejszych miast w Polsce, ale znakomitą okazją do integracji.
Opiekunowie wycieczki:
Monika Grzeszczyk
Beata Olczyk
Magdalena Tarłowska
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
13.10.2024Z sentymentem wspominamy akademię z okazji Dnia Edukacji Narodowej, która w murach naszej placówki miała miejsce 11 października. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły oraz wspólnym odśpiewaniem hymnu, co dało początek pięknym chwilom pełnych wzruszeń. Następnie, klasy pierwsze z radością złożyły ślubowanie, stając się częścią naszej szkolnej rodziny.
1Zgromadzeni mieli również zaszczyt wysłuchać przemówienia Pana Dyrektora Arosława Jakóbika, który serdecznie powitał zaproszonych gości: Pana Starostę Andrzeja Skorka, Panią Agnieszkę Skrzypek i Panią Monikę Wilk – przedstawicielki Rady Rodziców, po czym wręczył nagrody, dyplomy oraz statuetki uczniom za ich sukcesy w szkolnych konkursach, a także w rywalizacji klas.
W dalszej częsci Pan Dyrektor z przyjemnością gratulował nauczycielom, którzy uzyskali awans zawodowy oraz wręczył nagrody pedagogom za osiągnięcia w ich pracy. To dowód na to, jak ogromne znaczenie ma zaangażowanie i profesjonalizm w pracy dydaktyczno-wychowawczej.
W tym wyjątkowym dniu mieliśmy zaszczyt gościć Pana Starostę Andrzeja Skorka, który przekazał serdeczne życzenia pracownikom oświaty i wyraził uznanie dla ich wysiłków na rzecz edukacji oraz wychowania młodzieży. Symbolicznym tego dowodem był kosz słodkości, złożony na ręce Pana Dyrektora.
W imieniu rodziców słowa wsparcia wygłosiła Pani Agnieszka Skrzypek, podkreślając rolę współpracy między rodzicami, nauczycielami i uczniami w budowaniu przyszłości młodych ludzi.
Nie mogło również zabraknąć części artystycznej! Nasi utalentowani uczniowie z klas 3fp i 3agp zabrali wszystkich w podróż w czasie, ukazując, jak wyglądała nauka w przeszłości i jakie zmiany mogą czekać nas w przyszłości. Ich przedstawienie wywołało uśmiech na twarzach widzów i zmusiło do refleksji nad zmieniającym się światem.
Na zakończenie mieliśmy przyjemność wysłuchać fantastycznego koncertu zespołu Calidum, w skład którego weszli podopieczni Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Zwoleniu. Wśród młodych artystów był nasz uczeń, Kacper Szymanowicz. Ta muzyczna uczta wprowadziła słuchaczy w radosny nastrój i była doskonałym zwieńczeniem tego wyjątkowego dnia.
4
DZIĘKUJEMY NASZYM KRWIODAWCOM
11.10.2024Drodzy krwiodawcy, pragniemy wyrazić słowa głębokiej wdzięczności za Waszą niezwykłą solidarność i zaangażowanie w akcję krwiodawstwa, która odbyła się w naszej szkole 8 października. Podjęta przez Was decyzja o oddaniu krwi to nie tylko niesamowity gest pomocy, ale także dowód na to, jak wielką moc ma wspólnota, kiedy jednoczy się w szlachetnym celu.
Udział 33 osób, które zdecydowały się podzielić cząstką siebie z innymi, jest nie tylko liczbą – to 14 litrów krwi, które mogą uratować życie wielu potrzebującym. Dzięki Wam, w tej trudnej chwili, ktoś zyskał nadzieję, szansę na zdrowie, a może nawet życie.
Z całego serca dziękujemy za odwagę, serce i chęć niesienia pomocy. Jesteście prawdziwymi bohaterami!
Z OKAZJI DNIA EDUKACJI NARODOWEJ
10.10.2024
WYCIECZKA ZAWODOWA ARCHITEKTÓW KRAJOBRAZU
10.10.2024W dniu 09.10.2024r. odbyła się wycieczka zawodowa do Ogrodu Botanicznego w Powsinie, Ogrodu na Dachu BUW oraz Łazienek Królewskich w Warszawie. W wycieczce brali udział uczniowie klas 1a, 2ap, 3ap, 4ap, 5ap technikum architektury krajobrazu ZSR-T w Zwoleniu.
9Pierwszym punktem programu było odwiedzenie Ogrodu Botanicznego, gdzie uczniowie pod czujnym okiem pani przewodnik zapoznali się z występującymi na jego terenie kolekcjami roślin ozdobnych. Pozyskaliśmy informacje na temat historii powstawania tego pięknego zakątka oraz jego przekształcania na ogród dostępny dla turystów. Zwiedziliśmy Arboretum z bogatą kolekcją drzew liściastych i iglastych, ogrody skalne wzorowane na kształt polskich Tatr, Pienin oraz Bieszczad gdzie poczuliśmy namiastkę gór oraz szklarnię.
Następnie wyruszyliśmy na dach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, a tam obserwowaliśmy panoramę miasta oraz zapoznaliśmy się z systemem zakładania ogrodów na dachu, które rekompensują brak zieleni w mieście.
Ostatnim, ale bardzo urokliwym miejscem przez nas odwiedzonym był zespół pałacowo-ogrody Łazienki Królewskie. Nazwa tego ok 76ha zespołu pochodzi od barokowego pawilonu Łaźni, wzniesionego w latach 80. XVII wieku przez Stanisława Herakliusza Lubomirskiego i przebudowanego przez Stanisława Augusta Poniatowskiego na Pałac na Wyspie. Oprócz budynków, pawilonów oraz wolnostojących rzeźb znajdują się tam cztery ogrody: Królewski, Romantyczny, Modernistyczny oraz Chiński. Niestety, w związku z załamaniem pogody oraz ograniczeniami czasowym, nie udało nam się zwiedzić całego obiektu. Cóż innego pozostaje? Trzeba przyjechać tam jeszcze raz!
Opiekunowie:
Katarzyna Kozak
Bronisława Zielińska-Wdowska
OGÓLNOPOLSKA AKCJA CZYTELNICZA „CZYTAMY Z SERCEM” W BIBLIOTECE PEDAGOGICZNEJ FILIA ZWOLEŃ WE WSPÓŁPRACY Z ZESPOŁEM SZKÓŁ ROLNICZO-TECHNICZNYCH W ZWOLENIU
09.10.2024W dniu 9 października 2024 r. w Internacie Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu zostało zorganizowane spotkanie dla uczniów dwóch klas pierwszych Branżowej Szkoły I Stopnia, w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Celem akcji jest nie tylko promocja literatury i czytelnictwa, ale również poszerzanie wiedzy na temat serca oraz propagowanie zdrowego stylu życia jako jednej z form przeciwdziałania chorobom układu sercowo-naczyniowego.
Pomysłodawcą spotkania była pani kierownik BP filia Zwoleń Anna Orłowska. We współpracy z nauczycielami ZSR-T w Zwoleniu udało się zaprosić do poprowadzenia spotkania funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu.
W spotkaniu wzięło udział 40 uczniów z klas: 1wkp i 1sw1p wraz z opiekunami Katarzyną Krzyśko-Płachtą, Marcinem Kacą i Piotrem Grużewskim. Uczestniczyli w nim również pracownicy Biblioteki Pedagogicznej filia w Zwoleniu: kierownik Anna Orłowska, Grzegorz Kaczmarski oraz Marta Nachyła.
Spotkanie o tym charakterze wpisuje się w politykę oświatową państwa na rok szkolny 2024/2025: „Edukacja prozdrowotna w szkole - kształtowanie zachowań służących zdrowiu, rozwijanie sprawności fizycznej i nawyku aktywności ruchowej, nauka udzielania pierwszej pomocy”.
Przeszkolenie z zakresu przeprowadzone udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej zostało poprowadzone przez funkcjonariuszy KP PSP w Zwoleniu w osobach:
- kpt. Krzysztof Gregorczyk ,
- asp. Wudarczyk Damian,
- st.ogn. Małecki Dominik,
- sekc. Muniak Mateusz.
We współczesnym świecie posiadanie umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej jest niezwykle istotne. Dlatego ważne jest wyposażenie uczniów w podstawą wiedzę o zachowaniu się w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia.
Spotkanie przez bardzo ciekawą formę prowadzenia cieszyło się dużym zainteresowaniem młodzieży. Zapraszamy do galerii zdjęć.
13Biblioteka Pedagogiczna filia Zwoleń oraz Zespół Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu - razem promujemy czytelnictwo i pogłębianie wiedzy na temat pierwszej pomocy przedmedycznej.
Katarzyna Krzyśko-Płachta