W dniach 16-18 września uczniowie klas maturalnych uczestniczyli w trzydniowej wycieczce szlakiem pomorza połączonej z rejsem do Szwecji. Rejs odbywał się w godzinach nocnych i był obsługiwany przez znanego szwedzkiego przewoźnika Stena Line.
Naszą przygodę rozpoczęliśmy od zwiedzania Trójmiasta. Najpierw odwiedziliśmy Westerplatte, uformowany w latach 1845-1847 półwysep w Gdańsku, przy ujściu Martwej Wisły do Zatoki Gdańskiej, gdzie rozpoczął się atak III Rzeszy na Polskę 1 września 1939 roku. To wydarzenie sprawiło, że Westerplatte stało się symbolem początku II wojny światowej. Następnie udaliśmy się na gdańską starówkę na spacer po Długim Targu, w trakcie którego podziwialiśmy gdańską architekturę i poznawaliśmy bogatą historię nadmorskiego miasta o ponadtysiącletniej historii, którego współczesny wizerunek ukształtował się pod wpływem wielu kultur. Podczas spaceru zwiedziliśmy m.in.:Konkatedralną Bazylikę Mariacką, Fontannę Neptuna, Ratusz Starego Miasta, Bramę Żuraw oraz Zielony Most na rzece Motława. Zwiedzanie Trójmiasta zakończyliśmy wizytą w Sopocie, gdzie w świetle lamp podziwialiśmy najdłuższe molo na Morzu Bałtyckim oraz słynną ulicę Monte Casino. Pełen wrażeń dzień zakończyliśmy na promie Stena Spirit, którym wyruszyliśmy z portu w Gdyni w nocny rejs do Szwecji.
Drugi dzień rozpoczęliśmy wizytą w Karlskronie, portowym mieście w południowej Szwecji, którego Port Marynarki Wojennej znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Miasto oferuje turystom możliwość zwiedzenia Muzeum Morskiego, które szczegółowo przedstawia historię portu wojennego począwszy od wypraw i podbojów Wikingów, o czym mogliśmy się przekonać w trakcie wizyty w muzeum. Następnie udaliśmy się na wyspę Olandia, oddzieloną od stałego lądu Cieśniną Kalmarską oraz do miasta Kalmar, gdzie podziwialiśmy Katedrę Kalmarską, zamek kalmarski oraz Stare Miasto. W godzinach wieczornych udaliśmy się do szwedzkiego portu, gdzie rozpoczęliśmy powrotny rejs do Polski.
Trzeci dzień naszej wycieczki rozpoczął się wcześnie rano. Dopłynęliśmy do Gdyni już o godzinie 7.00 i ruszyliśmy w stronę Malborka, gdzie znajduje się wzniesiony przez zakon krzyżacki zamek o bogatej, kilkusetletniej historii, który przez 150 lat był siedzibą mistrzów zakonu krzyżackiego, a później rezydencją królów Polski. Zamek w Malborku zwiedzaliśmy pod czujnym okiem naszych przewodników, którzy szczegółowo przybliżyli nam nie tylko fakty, ale również legendy krążące wokół tego miejsca.
Nasza wycieczka zakończyła się w późnych godzinach wieczornych, kiedy zmęczeni, ale pełni wrażeń dotarliśmy do Zwolenia z nadzieją, że wkrótce znowu będziemy mieli okazję popłynąć promem do Szwecji i przeżyć niezapomnianą przygodę!
Opiekunowie:
Julitta Wrześniewska
Emilia Zielony
Roman Wiączek
Barbara Bławat