• UCZNIOWIE TWORZYLI DOMKI DLA OWADÓW

            02.11.2022

            Uczniowie technikum architektury krajobrazu Zespołu Szkół Rolniczo - Technicznych w Zwoleniu stworzyli nowy domek dla owadów.

            Pożyteczne owady są niezbędne do zachowania równowagi biologicznej i prawidłowego rozwoju roślin. Aby zwabić je do ogrodu, należy stworzyć im zaciszne miejsce do odpoczynku i przezimowania. Pszczoły murarki, złotooki, biedronki, chrząszcze, motyle to bardzo pożyteczne owady. Zapylają rośliny, pomagają zwalczać szkodniki roślin, dlatego warto mieć je w swoim ogrodzie.

          • WYCIECZKA KLAS BRANŻOWYCH W BIESZCZADY

            01.11.2022

            W dniach 26-28 października 2022 roku uczniowie z branżowej szkoły I stopnia Zespołu Szkół Rolniczo - Technicznych w Zwoleniu wraz z opiekunami, wyruszyli na 3 - dniową wycieczkę dofinansowaną z budżetu państwa w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”.​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

            Pierwszy dzień wycieczki był bardzo obfity w atrakcje. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od kompleksu klasztornego w Leżajsku, w którym podziwialiśmy piękną barokową bazylikę wraz z niezwykle cennymi organami, dziedziniec odpustowy oraz mury obronne z basztami i bramami.

            Kolejnym punktem na naszej trasie był Łańcut. Zwiedziliśmy Zamek w Łańcucie - jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Odwiedziliśmy także synagogę znajdującą się tuż obok zamku Lubomirskich.

            Następnie po drodze wstąpiliśmy do Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, gdzie pan przewodnik opowiedział o bohaterskich postawach Polaków, którzy w czasie okupacji niemieckiej pomagali Żydom, ryzykując życie swoje i swoich rodzin.

            W godzinach wieczornych dotarliśmy do miejsca zakwaterowania w pensjonacie Szeptucha w Polańczyku.

            Drugiego dnia wyruszyliśmy na szlaki Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Wraz z przewodnikiem górskim opowiadającym historie bieszczadzkie przeszliśmy przez Połoninę Wetlińską. Z pozoru łagodny szlak niejednokrotnie zaskakiwał nas stromymi podejściami. W czasie wędrówki zatrzymaliśmy się w schronisku Chatka Puchatka, które jest najwyżej położonym schroniskiem w całych Bieszczadach, dzięki czemu widoki zapierają dech w piersiach i widać stąd prawie wszystko co najważniejsze, w tym i Tarnicę!

            Zmęczeni po dniu pełnym wrażeń i pięknych widoków wróciliśmy do pensjonatu na obiadokolację, po której czekała na nas świetna zabawa integracyjna zorganizowana przez pana Mateusz Pindakiewicza.

             Trzeci dzień wycieczki rozpoczęliśmy od rejsu statkiem po Jeziorze Solińskim. Majestatyczna mgła rozpościerająca się tuż nad wodą i wychodzące zza gór słońce dodawały niezwykłości temu pięknemu miejscu. Kolejno spacerowaliśmy po Zaporze Solińskiej, która jest największą zaporą wodną w Polsce.  Piękny krajobraz, niepowtarzalny klimat, nieskończone bogactwo przyrody to tylko niektóre zalety tego miejsca.

            Zauroczeni pięknem bieszczadzkich krajobrazów udaliśmy się w drogę powrotną, w czasie której zatrzymaliśmy się w Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie. Jest to niepowtarzalne miejsce, gdzie można poczuć wyjątkową świąteczną atmosferę. W muzeum podziwialiśmy tysiące wyjątkowych eksponatów jakimi są ozdoby choinkowe oraz poznaliśmy od podstaw proces ich powstawania. Zwieńczeniem wizyty w muzeum było własnoręczne ozdabianie bombki według własnej inwencji twórczej.

            Pełni wspaniałych wrażeń i wspomnień wróciliśmy wieczorem do Zwolenia.

            Opiekunowie:

            Ewelina Chojnacka,

            Marta Dziara-Płachta,

            Katarzyna Krzyśko-Płachta,

            Marcin Orłowski

            oraz kierownik wycieczki:

            Mateusz Pindakiewicz.

          • Szkolenia nauczycieli w Lizbonie

            29.10.2022

            W ramach realizacji programu Erasmus+VET dwóch nauczycieli z Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu wzięło udział w wyjeździe szkoleniowym do Lizbony.

            Pan Paweł Ozga i Pan Dariusz Kapciak wraz z grupą nauczycieli z Rumunii uczestniczyli w zajęciach obejmujących zagadnienia robotyki, automatyki oraz technologii światłowodowych w firmie CINEL. Zapoznali się z portugalskim systemem kształcenia i sposobami podnoszenia kwalifikacji dorosłych. W trakcie kursu nawiązali również nowe kontakty z uczestnikami szkolenia, co w przyszłości z pewnością zaowocuje zwiększeniem współpracy w realizacji wspólnych projektów.

            Po szkoleniach nauczyciele zwiedzali Lizbonę i mieli możliwość zapoznania się z portugalską kuchnią, a także kulturą.

            Serdeczne dziękujemy Panu Ricardo Moreno za gorące przyjęcie i poświęcony czas.

          • SADZENIE ROŚLIN CEBULOWYCH

            28.10.2022

            Uczniowie technikum architektury krajobrazu posadzili cebulki tulipanów, narcyzów i krokusów przed wejściem głównym do Zespołu Szkół Rolniczo - Technicznych w Zwoleniu. Rośliny cebulowe, kwitnące wiosną, sadzimy od września do października na głębokość równą 2 lub 3 ich wysokości. To wspaniałe rośliny, które ubarwią nasz ogród od wczesnej wiosny.

          • WSPOMNIENIA Z WYCIECZKI WROCŁAW - KOTLINA KŁODZKA

            25.10.2022

            W minionym tygodniu, uczniowie klas trzecich wyjechali na wycieczkę w ramach programu "Poznaj Polskę", z której przywieźli mnóstwo wspomnień, a z nami podzielili się pięknymi zdjęciami. Przygotowali coś jeszcze! Na szkolnym Facebooku możecie obejrzeć film i przekonać się, że wyjazd był wyjątkowy, a przede wszystkim bardzo udany. Warto podkreślić, że to nie była jedyna wycieczka w ramach programu. Były inne, a będą i kolejne. Z zaciekawieniem czekamy więc na relacje z następnych wyjazdów, a to już wkrótce😀😀🚌🧳👍.

          • WYCIECZKA: WROCŁAW - KOTLINA KŁODZKA

            22.10.2022

            W dniach 19-21 października 2022 roku uczniowie klas trzecich technikum Zespołu Szkół Rolniczo - Technicznych w Zwoleniu, wyruszyli na 3 - dniową wycieczkę dofinansowaną z budżetu państwa w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”. Pierwszego dnia wycieczki poznaliśmy najważniejsze atrakcje stolicy Dolnego Śląska.

            Zwiedzaliśmy Wrocław z przewodnikiem szlakiem najcenniejszych zabytków: Rynek, Kościół Św.Wojciecha, Promenada Staromiejska, Biblioteka Uniwersytecka, Uniwersytet Wrocławski, Stare JatkiMiejskie, Bazylika św. Elżbiety, Plac Solny. Kolejnym punktem programu naszej wycieczki było Muzeum Sztuki we Wrocławiu. Podziwialiśmy Panoramę Racławicką - cykloramiczny obraz Bitwa pod Racławicami namalowany w latach 1893–1894 przez zespół malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka.

            W godzinach wieczornych dotarliśmy do miejsca zakwaterowania w Bystrzycy Kłodzkiej. Na drugi dzień zaplanowana była wędrówka po górach. Poranek przywitał nas piękną, słoneczną pogodą i zaraz po śniadaniu wybraliśmy się do Parku Narodowego Gór Stołowych. Podczas spaceru podziwialiśmy Błędne Skały – labirynt przejść, korytarzy i wąwozów pomiędzy 6 –8 metrowymi skałami. Następnie udaliśmy się na wędrówkę na Szczeliniec Wielki jest to najwyższy szczyt Gór Stołowych (919 m n.p.m.). Należy on do Korony Gór Polski.Szczeliniec, jak sama nazwa wskazuje, jest to góra pocięta wieloma szczelinami, które tworzą wręczmagiczny krajobraz.Erozja skał trwająca tysiącleciami wyrzeźbiła piękne ostańce, które z pomocą wyobraźni przemieniają się w zaklęte w skale zwierzęta czy postacie o bardziej ludzkich kształtach. Oprócz naturalnych rzeźb, są tu skalne zapadliska i wąwozy, które zapierają dech w piersiach.

            Zmęczeni po dniu pełnym wrażeń i niesamowitych widoków wróciliśmy do hotelu na obiadokolację. Trzeciego dnia zaraz po śniadaniu i wykwaterowaniu przejechaliśmy do miejscowości Kłodzko.Przewodnik pokazał nam piękny Most Gotycki, zwiedziliśmy Stare Miasto, następnie poznaliśmy

            historię i wielonarodową spuściznę kulturową regionu w Muzeum Ziemi Kłodzkiej.

            Dalej udaliśmy się do miejscowości Złoty Stok. Tam w Kopalni Złota zwiedzaliśmy z przewodnikiem Sztolnie Gertrudy z tajemniczym Chodnikiem Śmierci, Sztolnie Czarną z jedynym w Polsce podziemnym wodospadem oraz Mennicę.

            Z pięknymi wspomnieniami oraz bagażem cennych doświadczeń i wiedzy wracamy do Zwolenia.😀🧳🚌

            Opiekunowie:

            Emilia Zielony

            Julitta Wrześniewska

            Magdalena Krajewska

            Roman Wiączek

            Łukasz Bartosiewicz

          • WYCIECZKA KLAS: 1CP, 1EP ORAZ 2FP W RAMACH PROJEKTU „POZNAJ POLSKĘ”

            21.10.2022

            Dnia 20.10.2022 roku uczniowie klas: 1cp, 1ep oraz 2 fp wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce zorganizowanej w ramach projektu „Poznaj Polskę”.

            Pierwszym punktem wyjazdu była wizyta w Państwowym Muzeum na Majdanku- Niemieckim Nazistowskim Obozie Koncentracyjnym i Zagłady. Pełni zadumy i skupienia obejrzeliśmy zachowaną część gospodarczą, III pole obozu więźniarskiego, budynki łaźni wraz z komorami gazowymi oraz krematorium. Zwróciliśmy szczególną uwagę na historię obozu oraz przechowywane archiwa poobozowe, a także zbiór muzealiów.

            Następnie przejechaliśmy Na Stare Miasto Lublina.  Wzgórze Zamkowe z Zamkiem Lubelskim,  Brama Grodzka, Bazylika ojców Dominikanów, Rynek z gmachem Trybunału Koronnego, Archikatedra, Brama Krakowska, Nowy Ratusz to tylko niewielki fragment pięknego Starego Miasta, które udało nam się zobaczyć. Wyruszyliśmy w przeszłość i wybraliśmy się podziemiami, prowadzącymi pod ulicami Starówki. Lubelska Trasa Podziemna powstała dzięki połączeniu ze sobą dawnych piwnic, z których najstarsza datowana jest na koniec XVI wieku. Trasę zwiedzania rozpoczęliśmy przy Trybunale Koronnym i skończyliśmy przy Placu po Farze. W trakcie wizyty zeszliśmy na głębokość nawet 12 m. Obejrzeliśmy przygotowane wystawy przybliżające historię miasta. Największe wrażenie wywarła na nas ruchoma makieta, przedstawiająca wydarzenia wielkiego pożaru, który nawiedził Lublin w 1719 roku.

            Ostatnim punktem wyjazdu był Zespół Pałacowo- Parkowy rodziny Zamoyskich. Pałac w Kozłówce to jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich w Polsce. We wnętrzach, które zachowały autentyczny wystrój, obejrzeliśmy przepiękne wyposażenie, obrazy i pełen przepychu wystrój. Zachwycił nas również piękny park, otaczający cały zespół pałacowy. Park, który zachował oryginalny układ przywitał nas wieloma kolorami jesieni i na długo pozostanie w naszej pamięci.

            Pełni nowych wrażeń i wspomnień wróciliśmy wieczorem do domu.

            Justyna Kaszuba

            Izabela Skrzypek- Markiewicz

            Beata Olczyk

          • KLASA 1C GOŚCIŁA W INSTYTUCIE UPRAWY NAWOŻENIA I GLEBOZNAWSTWA W PUŁAWACH

            21.10.2022

            W dniu 11 października 2022 r. uczniowie z klasy 1c gościli w Instytucie Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Podczas wyjazdu uczniowie zapoznali się z pracą jednej z najstarszych w Polsce Stacji meteorologicznych.​​​​​​

            Obejrzeli i zapoznali się z przyrządami do pomiaru czynników klimatycznych, jak też z działalnością i siedzibą Instytutu, która mieści się w zabytkowym dawnym Pałacu Czartoryskich w Puławach. Chłopcy odbyli również spacer po parku wokół Pałacu zwracając uwagę na zabytki znajdujące się w parku.

            Podczas wycieczki dopisała nam słoneczna pogoda oraz dobre humory. Wycieczka odbyła się w ramach zajęć z pracowni produkcji roślinnej, a opiekę nad młodzieżą sprawowały panie Bożena Sowińska i Ewa Hołuj-Motyczka.

    • Kontakty

      • Zespół Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu im. Bohaterów Walki z Faszyzmem
      • (+48) 48 676 20 34 (+48) 48 676 26 16
      • ul. Sienkiewicza 17 26-700 Zwoleń Poland
    • Logowanie