• "POZNAJ POLSKĘ" - WYCIECZKA EDUKACYJNA DO KOZŁÓWKI, LUBLINA ORAZ CHEŁMA

      15.06.2022

      Dnia 14 czerwca 2022r. klasy 3ag, 2fp oraz trzy osoby z klasy 2dp pod opieką pani Katarzyny Kozak, pani Magdaleny Krajewskiej oraz pani Izabeli Skrzypek-Markiewicz uczestniczyły w jednodniowej wycieczce do Kozłówki, Lublina i Chełma. Wycieczka współfinansowana była z przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pt. „Poznaj Polskę”.

      Pierwszym punktem programu było zawiedzenie Zespołu Pałacowo- Parkowego w Kozłówce, który jest obecnie siedzibą Muzeum Zamoyskich. Poza pałacem zwiedziliśmy również:

      - powozownię ze zbiorami powozów, karet, sań i bryczek oraz sprzętu jeździeckiego i akcesoriów podróżniczych z XIX i początku XX wieku (eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum-Zamku w Łańcucie),

      -Galerię Sztuki Socrealizmu – pierwszą w Europie i jedyną w Polsce galerię poświęconą sztuce socrealizmu, prezentującą prace polskich artystów z lat 1949-1954,

      - ogród francuski i park w stylu angielskim - interesujący obiekt dla architektów krajobrazu.

      Po intensywnym spacerze udaliśmy się do Lublina, gdzie najpierw zachwyciliśmy się walorami przyrody w Ogrodzie Botanicznym UMCS a następnie pięknem architektury Lubelskiego Starego Miasta.

      Kolejny a zarazem ostatni punkt programu to Chełm i unikatowy na skalę światową labirynt podziemnych korytarzy wykutych w skale kredowej, której złoża zalegają obficie pod powierzchnią miasta. Korytarze te ciągną się pod całym Starym Miastem na kilku kondygnacjach. Mieliśmy również możliwość spotkania się z Duchem Bieluchem wędrującym po korytarzach podziemia.

      Pełni wrażeń po tak intensywnym dniu wróciliśmy do Zwolenia. Bardzo dziękujemy za współpracę z Biurem podróży ADALBERT.😀👍

      Katarzyna Kozak

      Magdalena Krajewska

      Izabela Skrzypek - Markiewicz

     • 76. ROCZNICA BITWY POD ZWOLENIEM

      13.06.2022

      W najbliższą środę, 15 czerwca, minie 76 lat od zbrojnego starcia między partyzantami antykomunistycznego Związku Zbrojnej Konspiracji dowodzonymi przez Franciszka Jaskulskiego „Zagończyka”, a żołnierzami Armii Czerwonej. 12 czerwca miały miejsce uroczystości patriotyczne upamiętniające bohaterów, którzy oddali życie za wolną Ojczyznę.​​​​​​​

      W uroczystościach upamiętniających wzięli udział m.in. Parlamentarzyści RP, władze samorządowe, przedstawiciele instytucji państwowych, stowarzyszeń oraz szkół. Zespół Szkół Rolniczo – Technicznych w Zwoleniu reprezentowali nauczyciele: Pani Beata Olczyk, Pani Ilona Ciecieląg, Pan Marcin Kaca oraz uczniowie reprezentujący samorząd uczniowski: Patrycja Turek i Łukasz Fijoł.

      Bitwą pod Zwoleniem określa się starcie zgrupowania oddziałów partyzanckich Związku Zbrojnej Konspiracji Tadeusza Życkiego „Beliny”, Włodzimierza Kozłowskiego „Oriona”, Stefana Nowackiego „Zagóry”, Mariana Sadowskiego „Dzidy” pod dowództwem Franciszka Jerzego Jaskulskiego „Zagończyka”, liczącego około 130 ludzi, z Grupą Operacyjną NKWD-UB-Armii Czerwonej, 15 czerwca 1946 roku pod Zwoleniem na Mazowszu. Była to jedna z największych bitew pomiędzy podziemiem poakowskim a siłami komunistycznymi w regionie.

      W wyniku starcia pod Zwoleniem oddziały radzieckie straciły przeszło 40 zabitych i 16 rannych. Partyzanci stracili około 6 żołnierzy.

      Fotorelacja z uroczystości na profilu fb Niezłomny Zwoleń

     • "POZNAJ POLSKĘ" - WYCIECZKA EDUKACYJNA DO PAŃSTWOWEGO MUZEUM NA MAJDANKU, KOZŁÓWKI I LUBLINA

      12.06.2022

      10 czerwca  odbyła się wycieczka edukacyjna z projektu  "Poznaj Polskę" dofinansowana ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki do Państwowego Muzeum na Majdanku, Kozłówki i Lublina, w której brała udział młodzież ZSR-T branżowej szkoły I stopnia pod opieką pani Ilony Ciecieląg,  Katarzyny Krzyśko - Płachta i Marty Dziekan.​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

      Pierwszy punkt programu to: niemiecki obóz koncentracyjny w Lublinie, tzw. Majdanek, który  powstał na mocy decyzji Heinricha Himmlera. Podczas wizyty w Lublinie w lipcu 1941 r., powierzył on dowódcy SS i policji w dystrykcie lubelskim Odilowi Globocnikowi zadanie zbudowania obozu „dla 25-50 tysięcy więźniów, którzy byliby wykorzystywani w warsztatach oraz na budowach SS i policji”. Mieli oni stanowić darmową siłę roboczą dla realizacji planów rozbudowy III Rzeszy.Obóz, usytuowany na południowo-wschodnich obrzeżach Lublina, przy drodze wiodącej do Zamościa i Lwowa, zajmował powierzchnię 270 ha. Składał się z trzech sektorów: segmentu SS, kompleksu gospodarczego oraz części więźniarskiej (Schutzhaftlager), którą tworzyło pięć tzw. pól z drewnianymi barakami mieszkalnymi. Prymitywne, przepełnione, niedbale sklecone, przez dłuższy okres funkcjonowania obozu pozbawione podstawowych urządzeń sanitarnych, tragicznie wpływały na panującą w obozie śmiertelność. Sytuację pogarszał chroniczny brak wody, żywności, odzieży i lekarstw. Majdanek funkcjonował od października 1941 r. do lipca 1944 r.. Początkowo osadzano tu jedynie mężczyzn, w tym od stycznia 1943 r. polskich więźniów politycznych. Od października 1942 r. na jednym z pól zaczął funkcjonować obóz dla kobiet. Chociaż nigdy nie zrealizowano projektu utworzenia na Majdanku pola dziecięcego, w KL Lublin przebywały także dzieci żydowskie, białoruskie i polskie. Na terenie KL Lublin od maja 1943 r. istniał również lazaret dla sowieckich inwalidów wojennych.

      Pełni wzruszeń i refleksji  wyruszyliśmy do Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, oazy spokoju i  piękna, z urzekającą zielenią na zewnątrz,  jedynego na Lubelszczyźnie muzeum – rezydencji, które mieści się w XVIII-wiecznym zespole pałacowo-parkowym, należącym do rodzin Bielińskich i Zamoyskich. Jest to najlepiej zachowana rezydencja magnacka w Polsce i jedna z nielicznych w Europie z tak autentycznym, niemal kompletnym wyposażeniem.

      Napełnieni spokojem i z dobrym humorem dotarliśmy do ostatniego punktu programu - na Stare Miasto w Lublinie. Niezwykle piękne i wyjątkowe miejsca, ponieważ to co oglądaliśmy teraz nie jest wytworem powojennych architektów, którzy planowali na nowo wiele polskich miast po zakończeniu II wojny światowej na skutek ogromnych zniszczeń a czasem nawet całkowitych. Lublin na szczęście nie ucierpiał podczas ostatniej wojny i wiele budynków przetrwało ten okres w niezmienionej formie. Na co szczególnie zwróciliśmy  uwagę podczas zwiedzania Starego Miasta. Nasze zmęczenie zostało szybko pokonane dzięki pysznemu posiłkowi, który czekał na nas w Pyzatej Chacie, restauracji na rynku w Lublinie.

      Bardzo dziękujemy za współpracę z biurem podróży Adalbert. 🚌🧳😀👍

      Ilona Ciecieląg

     • SPOTKANIE WARSZTATOWE "ZDROWE PIERSI SĄ OK!"

      10.06.2022

      W dniu 9 czerwca odbyło się po raz kolejny w naszej szkole spotkanie profilaktyczne dla dziewcząt, dotyczące profilaktyki raka piersi, w ramach programu: „Zdrowe piersi są OK!" W spotkaniu uczestniczyło 20 dziewcząt oraz pracownicy szkoły. Podczas realizacji tego programu współpracujemy ze Stacją Sanitarno–Epidemiologiczną, a koordynatorki Teresa Maksym i Barbara Krawiec wspierają nas w działaniach.

      Celem spotkania jest uświadomienie dziewczętom zagrożeń, jakie mogą pojawić się w ich życiu a wynikają z faktu bycia kobietą, uwrażliwienie ich na profilaktykę oraz kształtowanie postaw prozdrowotnych.

      Koordynatorki podczas spotkania omówiły zagadnienia związane z epidemiologią raka piersi, czynnikami ryzyka, sposobami leczenia, profilaktyką zachorowań oraz z samą techniką wykonywania samobadania. Dziewczęta miały także możliwość pod okiem koordynatorek ćwiczenia na fantomie sposobu wykonania samobadania.

      Na koniec obejrzeliśmy wspólnie prezentację wykonaną przez nasze byłe uczennice o roli i znaczeniu kobiety pod hasłem – Być kobietą !!

      Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, dziewczęta poszerzyły swoją wiedzę na tematy bardzo ważne i przydatne. Dzięki temu mogą też przekazać jakże istotne przesłanie w swoim środowisku.

                                                                                                    

      realizatorki programu

                              Bożena Sowińska

      Katarzyna Borowska

     • MISTRZOSTWA SZKOŁY W PIŁCE NOŻNEJ HALOWEJ

      11.06.2022

      Dnia 07.06.2022r. w naszej szkole odbyły się finały Mistrzostw Szkoły w Piłce Nożnej Halowej.

      W kategorii dziewcząt: 

       I miejsce oraz Puchar Przechodni Dyrektora Szkoły zdobyła drużyna klasy 2ep

      II miejsce drużyna klasy 3agp

      III miejsce  drużyna klasy  2agp

       

      W kategorii chłopców Mistrzem Szkoły w Piłce Nożnej Halowej została drużyna klasy 3msw1p

      II miejsce drużyna klasy  2fp

      III miejsce drużyna klasy 1w1p

      Dyplom dla najlepszej zawodniczki otrzymała Iga Cholewa, a najlepszym zawodnikiem został Jakub Gleguła.  Najlepszą bramkarką turnieju została Klaudia Liberska, a najlepszym bramkarzem Jakub Świątek.

      Wszystkim serdecznie gratulujemy.

     • SZKOLNY KONKURS WIEDZY O ŻYCIU I TWÓRCZOŚCI JANA KOCHANOWSKIEGO

      07.06.2022

      30 maja odbył się szkolny konkurs online wiedzy o życiu i twórczości Jana Kochanowskiego zorganizowany przez nauczycieli polonistów. Celem konkursu było zainteresowanie i poszerzenie wiedzy uczniów z zakresu życia oraz twórczości Mistrza z Czarnolasu.

      Do rywalizacji przystąpili uczniowie z klas pierwszych, którzy zmierzyli się z niełatwymi pytaniami testowymi. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

      I miejsce – Paulina Górniak – klasa 1 ep

      II miejsce – Maja Sałek – klasa 1ep

      III miejsce – Natalia Sałek – klasa 1 ep

      Wszystkim serdecznie gratulujemy!!!

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu im. Bohaterów Walki z Faszyzmem
   • sekretariat@zsrtzwolen.pl
   • (+48) 48 676 20 34
   • ul. Sienkiewicza 17 26-700 Zwoleń Poland
  • Logowanie