• PODSUMOWANIE PROJEKTU ERASMUS+VET

            28.11.2022

            Powoli dobiega końca realizacja kolejnego projektu Erasmus + VET w naszej szkole.  Tym razem projekt jest realizowany z otrzymanej Akredytacji, która będzie trwała aż do 31 grudnia 2027 roku. Dzięki niej szkoła będzie otrzymywać środki finansowe przeznaczone na wyjazdy zagraniczne uczniów oraz nauczycieli. Wysokość dofinansowania na wszystkie działania realizowane przez ostatni rok wyniosła  279 058,91 zł.

            Szkoła dzięki udziałowi w projekcie spełnia bardzo ważne cele: przyczynia się do podnoszenia i rozwoju kwalifikacji i umiejętności uczniów poprzez wdrażanie innowacyjnych rozwiązań z uwzględnieniem kompetencji językowych, a także zapewnienia wszechstronny rozwój uczniów prowadzący do niezależności i samowystarczalności w dorosłym życiu. Nauczyciele biorący udział w projekcie podnoszą swoje kwalifikacje tak, by szkoła nadążała   za rozwojem szybko zmieniającego się środowiska zawodowego.​​​​​​

            W marcu 2022 roku odbyła się rekrutacja uczestników. Spośród blisko stu zgłoszeń wybrano 31 najlepszych uczniów kształcących się w zawodach technik architektury krajobrazu, ekonomista, geodeta, informatyk, spedytor. Głównym celem praktyk było zdobycie doświadczenia w zagranicznych firmach, doskonalenie zdolności językowych, a także poznanie najciekawszych kulturowo i historycznie miejsc kraju goszczącego. Przed wyjazdem na staże zagraniczne obydwie grupy wyjazdowe  wzięły udział w  dwudziestogodzinnych zajęciach z języka angielskiego prowadzonych przez nauczycieli ZSRT.

            Dla pierwszej piętnastoosobowej grupy młodzieży, koordynatorzy zorganizowali wyjazd na dwutygodniowe praktyki do Lizbony w terminie 4-16 września. Uczniowie technikum informatycznego z klas: 3fp, 4fp, oraz 4f odbyli praktyki w firmie CINEL – Centrum Kształcenia Zawodowego Przemysłu Elektronicznego, Energii, Telekomunikacji i Informatyki. Pracownicy firmy postawili przed naszymi uczniami  nowe wyzwania, które pozwoliły im pogłębić umiejętności z branży IT.  Współpraca z portugalskimi wykładowcami była ułatwiona dzięki komunikowaniu się w języku angielskim. W ramach praktyk uczniowie zwiedzali również Muzeum Elektryczności, Muzeum Komunikacji oraz Pawilonu Wiedzy.

            Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie oraz ich opiekunki Pani Izabela Markiewicz oraz Pani Beata Olczyk mogli również zwiedzić wiele atrakcyjnych turystycznie miejsc w Portugalii. W samej Lizbonie żółtymi tramwajami  oraz na pieszo odkrywali najstarszą dzielnicę –Alfamę, Zamek Św. Jerzego, Katedrę Se. Skorzystali też przejażdżki tramwajem 28 – najważniejszym chyba symbolem stolicy Portugalii. Podziwiali panoramę czerwonych dachów Lizbony z wielu punktów widokowych, z których najatrakcyjniejszym był  Santa Lucia.  Godnym uwagi był również Klasztor Hieronimitów oraz Wieża Belem– wpisane na listę UNESCO, a także przejazd mostem noszącym nazwę 25 kwietnia – zbudowanym na wzór popularnego mostu w San Francisco oraz górującego nad Lizboną pomnika Chrystusa Króla, który został zainspirowany statuą Chrystusa Odkupiciela z Rio de Janeiro.

            Nasi portugalscy partnerzy –Firma DNA Europe zorganizowali uczestnikom projektu również wycieczkę do miasteczka Sintra, które jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Podziwiali tam Pałac Quinta da Regaleira. Duże wrażenie zrobił na uczniach przylądek Cabo da Roca – najdalej na zachód wysunięty punk  Europy kontynentalnej, który fascynuje klifami stromo opadającymi do oceanu. Majestatycznym miejscem w podróży okazały się słynne Usta Piekieł.

            W ramach realizacji działań projektowych 2 nauczycieli przedmiotów zawodowych  uczących w zawodzie technik informatyk mogło wziąć udział w 3-dniowym kursie realizowanym również przez Firmę DNA Europe. Pan Paweł Ozga oraz Pan Dariusz Kapciak mieli możliwość zdobywania doświadczenia w firmie CINEL w Lizbonie.  Zajęcia obejmowały zagadnienia robotyki, automatyki oraz technologii światłowodowych. Nauczyciele zapoznali się również z portugalskim systemem kształcenia i sposobami podnoszenia kwalifikacji dorosłych.

            W dniach 3-24 października druga szesnastoosobowa grupa uczniów wyjechała na praktyki do Rimini we Włoszech. Byli to uczniowie kształcący się w zawodach: technik architektury krajobrazu, spedytor, ekonomista oraz geodeta. Nasz Partner - Sistema Turismo oraz firmy goszczące naszych uczniów przedstawiły bogaty  program praktyk oraz wyjazdów kulturowych.  Praktyki odbywały się w siedmiu przedsiębiorstwach o bardzo różnym przekroju działalności – adekwatnym do profilu kształcenia uczniów ZSRT. Dzięki pracy we włoskich firmach młodzież poznała działalność lokalnych przedsiębiorców, wykonywała powierzone im zadania, rozwijała swoje umiejętności praktyczne a także umiejętności posługiwania się językiem angielskim zarówno w pracy jak również poza nią.

            Celem realizacji projektów jest również poznanie  ciekawych kulturowo i historycznie miejsc Rimini. Realizując go uczniowie zwiedzali historyczne części miasta takie jak: Łuk Triumfalny zbudowany na cześć cezara Augusta w 27 roku p.n.e., Tempio Malatestiano –piętnastowieczną świątynię, będącą miejscem spoczynku Sigismondo Malatesty, władcy Rimini, Miejską Fortecę i antyczny most Ponte di Tiberio, ukończony w 21 roku n.e. Ciekawe miejsca stanowią również Arkady starego targu rybnego,  Plac Trzech Męczenników oraz prześliczna dzielnica San Giuliano.

            Dzięki Sistema Turismo uczestnicy staży zagranicznych wraz z opiekunkami Panią Moniką Grzeszczyk oraz Panią Justyna Ścibisz mieli możliwość wyjazdu na wycieczki do Ravenny słynącej na całym świecie z przepięknych mozajek. Ciekawe miejsca w Ravennie to Piazza del Popolo, Piazza Andrea Costa, Bazylika Św. Apoloniusza oraz Katedra. Uczestnicy wyjazdu byli także przy grobie włoskiego poety Dantego Alighieri, którego dzieło "Boska komedia" wpisało się na wieki na kartach literatury.

            Bardzo pięknym wspomnieniem dla naszych uczniów i opiekunów pozostanie wycieczka do San Marino, najstarszej i jednej z najmniejszych republik na świecie. Uczestników wyjazdu urzekły piękne widoki i niesamowite uliczki tego państwa - miasta. Piazza Della Liberta, Pallazzo Publico, zabytkowa dzwonnica czy Bazylika to  ciekawe miejsca znajdujące się w samym sercu San Marino. Nie da się jednak ukryć, że Pierwsza Wieża (Prima Torre), znajdująca się na szczycie góry Titano a także La Cesta o Fratta oraz Montale (druga i trzecia wieża) są najciekawszą atrakcją dla turystów.

            Pobyt we Włoszech pozwolił młodzieży na wzmocnienie pewności siebie,  samodzielności, nauczył otwartości na to, co nowe. Dodatkowe atuty odbycia stażu zagranicznego to możliwość doskonalenia umiejętności językowych i obcowanie z kulturą i historią kraju. Na zakończenie każdego stażu uczniowie otrzymali certyfikaty uczestnictwa od Firmy DNA Europe oraz od Firmy Sistema Turismo. Ważnym celem odbycia praktyk zagranicznych są uzyskane przez uczniów dokumenty Europass- Mobilność.

            Certyfikaty zostały wręczone uczestnikom mobilności przez Dyrektora Aroslawa Jakóbika podczas uroczystości szkolnej. Nauczycielom, uczniom oraz zaproszonym gościom przekazano informacje o działaniach projektu, które odbywały się przez ostatni rok.

            Wszystkie wyżej opisane działania były realizowane w ramach programu Erasmus+ Sektor: Kształcenie i Szkolenia Zawodowe. Akcja 1. Mobilność Edukacyjna: mobilność osób uczących się i pracowników w dziedzinie kształcenia i szkolenia zawodowego – VET.

            Erasmus to prawdziwa szkoła życia – uczy radzenia sobie w obcym kraju, pozwala pokonać barierę językową, uczy tolerancji wobec innych zwyczajów, otwiera młodego człowieka na zdobywanie nowych doświadczeń, poznawanie miejsc i ludzi.

            Wszyscy uczestnicy praktyk – zarówno uczniowie jak i nauczyciele - wrócili do domu z bagażem doświadczeń zawodowych, językowych, kulturowych, o których na długo nie zapomną. Z pewnością zdobyte doświadczenie i przeżycia zaowocują w przyszłości w ich życiu zawodowym i osobistym.

            koordynatorzy

            Izabela Markiewicz

            Beata Olczyk

          • MONODRAM W KINIE ŚWIT Z UDZIAŁEM NASZYCH UCZNIÓW

            23.11.2022

            W środę, 23 listopada uczniowie klas: 2agp, 2ep, 2fp i 2dp obejrzeli monodram „Na paryskim bruku, w którym Pan Edmund Skubik – aktor z Agencji Aktorskiej SKENE przybliżył biografię i twórczość Adama Mickiewicza.

            Spektakl przebiegał dwuetapowo. Najpierw młodzież obejrzała teatr jednego aktora, a potem wzięła udział w warsztatach aktorskich. Ku zaskoczeniu wszystkich, chętnych nie brakowało! Chłopcy z klasy 2fp rywalizowali między sobą podczas zabawy w dykcję i perfekcyjnie poradzili sobie z „karkołomnymi łamańcami językowymi”. Bardzo dobrze wypadła także uczennica klasy 2dp, która wraz z uczniem LO odegrała ciekawą scenkę między Klarą a Papkinem – bohaterami „Zemsty”.

            Pan Edmund Skubik pochwalił wszystkich za odwagę, umiejętności, kulturę osobistą i wiedzę teoretyczno-literacką.

          • VII EDYCJA OLIMPIADY STATYSTYCZNEJ - ETAP SZKOLNY

            21.11.2022

            Zespół Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu odpowiedział na zaproszenie Głównego Urzędu Statystycznego oraz Polskiego Towarzystwa Statystycznego i zgłosił uczniów naszej szkoły do udziału w VII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Statystycznej.

            Głównym celem Olimpiady jest upowszechnianie wiedzy i rozwijanie umiejętności z zakresu statystyki w obszarze analiz społeczno-gospodarczych. Etap szkolny w którym wzięli udział uczniowie naszej szkoły odbył się w dniu 9 listopada 2022 r. 

            Uczniowie do olimpiady zostali wybrani i zgłoszeni przez szkolnego koordynatora-organizatora olimpiady panią Martę Dziekan. Było to uczniowie z następujących klas: 2ep, 3ep, 4ep, 4e, 4d. Łącznie udział brało udział 21 osób. Etap szkolny odbył się w dwóch pracowniach komputerowych we współpracy z panem Marcinem Orłowskim, panią Olgą Zawadzak i Agnieszką Molendą.

              Według wyników z dnia 18.11.2022 r., trzech najlepszych uczniów zakwalifikowało się do etapu okręgowego. Są to: Patryk Gaweł z klasy 4e, Martyna Nędzi oraz Jakub Kwaśnik z klasy 4ep. Etap okręgowy odbędzie się w dniu 7 grudnia 2022 roku, w Warszawie.

            Wszystkim uczestnikom etapu szkolnego dziękujemy za udział w Olimpiadzie. Trzymamy kciuki za Patryka, Kubę i Martynę w finale okręgowym.

            Marta Dziekan

          • WYCIECZKA EDUKACYJNA DO KOZŁÓWKI, LUBLINA ORAZ CHEŁMA

            18.11.2022

            W czwartek, 17 listopada 2022r. odbyła się kolejna wycieczka z programu „Poznaj Polskę”. Po raz kolejny w wyjeździe brali udział uczniowie z klas szkoły branżowej I stopnia: klasa 3wkp, 2wkp, 1wkp oraz jedna uczennica z klasy 1w1p.

            30 uczniów pod opieką pani Agaty Wieczorek i pani Katarzyny Krzyśko- Płachty uczestniczyło w jednodniowej wycieczce do Kozłówki, Lublina i Chełma. Wycieczka współfinansowana była z przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pt. „Poznaj Polskę”.

            Pod opieką pracownika  rozpoczęliśmy zwiedzanie  Zespołu Pałacowo- Parkowego w Kozłówce, który jest obecnie siedzibą Muzeum Zamoyskich. Wnętrze kozłowieckiego pałacu zrobiło na nas ogromne wrażenie. Zachwyciła nas elegancja, przepych oraz nietypowe przedmioty: pianino- żyrafa, 300-letnia porcelana oraz imponująca biblioteka. Poza pałacem zwiedziliśmy również:

            - powozownię ze zbiorami powozów, karet, sań i bryczek oraz sprzętu jeździeckiego i akcesoriów podróżniczych z XIX i początku XX wieku (eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum-Zamku w Łańcucie),

            -Galerię Sztuki Socrealizmu – pierwszą w Europie i jedyną w Polsce galerię poświęconą sztuce socrealizmu, prezentującą prace polskich artystów z lat 1949-1954,

            - kaplica z wystawą dotyczącą Kardynała Wyszyńskiego.

            Po intensywnym zwiedzaniu  udaliśmy się do Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie, gdzie odbyliśmy spacer w szklarniach produkcyjnych działu roślin z klimatu tropikalnego i subtropikalnego. Bogactwo roślin i wilgotny klimat wprowadziły nas w wakacyjny nastrój. Po wyjściu jednak czekała nas zimowa atrakcja w postaci multimedialnego spaceru w bajkowej krainie wykreowanej światłem i dźwiękiem „Lumina Park”.

            Kolejnym punktem programu był spacer po Starym Mieście, gdzie oglądaliśmy Bramę Krakowską  i przechadzaliśmy się średniowiecznymi uliczkami dochodząc do miejsca, gdzie czekał na nas pyszny obiad w „Pyzatej Chacie”.

            Kolejny a zarazem ostatni punkt programu to Chełm i unikatowy na skalę światową labirynt podziemnych korytarzy wykutych w skale kredowej, której złoża zalegają obficie pod powierzchnią miasta. Korytarze te ciągną się pod całym Starym Miastem na kilku kondygnacjach. Temperatura pod ziemia wynosi 9 st.C natomiast wilgotność waha się pomiędzy 70-85%. Trasa turystyczna liczy 2 km. Długości i znajduje się pod centralną częścią starego miasta. Mieliśmy również możliwość spotkania się z Duchem Bieluchem wędrującym po korytarzach podziemia.

            Ta wycieczka na długo zostanie w naszej pamięci.

                                                                                                                                                  Agata Wieczorek

                                                                                                                                     Katarzyna Krzyśko-Płachta

          • UPOWSZECHNIANIE REZULTATÓW PROJEKTU ERASMUS +

            17.11.2022

            W związku z zakończeniem realizacji projektu nr 2021-1-PL01-KA121-VET-000010173 uczniowie oraz nauczyciele uczestniczący w krótkoterminowych mobilnościach otrzymali certyfikaty podczas odbywającej się w szkole uroczystości z okazji Święta Niepodległości.

            Przygotowanie i realizacja projektu to wielomiesięczna ciężka praca dla koordynatorów i księgowej. Efekty tych prac są widoczne podczas upowszechniania informacji o każdym działaniu dlatego odbywa się ono na spotkaniach w szerszym gronie osób.

            Na spotkaniu Dyrektor ZSRT zaprezentował działania projektu Erasmus+VET w naszej szkole, przekazał informacje dotyczące wyjazdów uczniów oraz nauczycieli biorących udział w specjalistycznym kursie.

            Dzięki wydarzeniu informacje o realizowanym projekcie zostały zaprezentowane całej społeczności szkolnej, aby w przyszłości młodzież równie chętnie uczestniczyła w kolejnych mobilnościach.

            Realizując projekty, zawsze staramy się dzielić ich rezultatami nie tylko wśród uczestników projektu, ale również w wymiarze szkoły, a także środowiska lokalnego.

            Dzięki takim działaniom rezultaty projektu mogą być wykorzystywane w dłuższej perspektywie czasowej. Wszystkim, którzy ukończyli mobilności, życzymy sukcesów i właściwej realizacji swoich planów zawodowych, a tym, którzy chcieliby wziąć udział w projektach w przyszłości życzymy powodzenia!!!😀👍

            Izabela Markiewicz

            Beata Olczyk

    • Kontakty

      • Zespół Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu im. Bohaterów Walki z Faszyzmem
      • (+48) 48 676 20 34 (+48) 48 676 26 16
      • ul. Sienkiewicza 17 26-700 Zwoleń Poland
    • Logowanie