• WYNIKI KONKURSU ,,PIERNIKI I PIERNICZKI”

      05.12.2022

      W dniu 05.12.22r komisja w składzie Pani W-ce Dyrektor Aneta Knieć, Ks. Marcin Dąbrowski, Pan Marcin Orłowski oceniła  pracę w konkursie ,,Pierniki i Pierniczki”. W staraniach o miano najładniejszego piernika wzięło udział 23 uczniów. Prace były oceniane w dwóch kategoriach: przestrzenna oraz płaskorzeźba.

      Głównym celem konkursu było propagowanie polskiej tradycji Bożonarodzeniowej oraz Rozwijanie zainteresowań kulinarno-cukierniczych. W rywalizacji na najpiękniejszy piernik wzięli udział uczniowie klas branżowych oraz technikum. Wszystkie prace konkursowe zostały przygotowane zgodnie z regulaminem oraz należytą starannością i pomysłowością.

      Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu ,,Pierniki i pierniczki”  za udział.

      Zwycięzcy- Kategoria  przestrzenna

      1.Weronika Kisio

      2. Gola   Oliwia

      3. Golec Wiktoria

      Zwycięzcy- Kategoria  płaskorzeźba

      1. Kwapisiewicz Maja 

      2. Wielechowski Szymon

      3. Trzy prace exaequo - Kłyszewski Mateusz, Wrześniewska Justyna, Kaczor Oliwia.

      Organizatorzy konkursu:

       Małgorzata Wrześniewska

       Magdalena Lalak

     • WRĘCZENIE STYPENDIUM PREZESA RADY MINISTRÓW

      05.12.2022

      W poniedziałek, 5 grudnia 2022 roku w Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu, odbyło się uroczyste wręczenie Stypendiów Prezesa Rady Ministrów dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Wśród nagrodzonych byli także nasi uczniowie: Patryk Kruszewski z klasy 4f i Górniak Paulina z klasy 2ep.

      Stypendium stanowi dowód uznania za ciężką pracę Patryka i Pauliny, którzy uzyskali najwyższą średnią ocen w szkole. Ich trud i zaangażowanie zostały docenione i znalezli sie w zacnym gronie najlepszych. 

      Naszym Stypendystom i Ich Rodzicom serdecznie gratulujemy! Jesteśmy z Was dumni!

     • PODSUMOWANIE III EDYCJI PROGRAMU „POZNAJ POLSKĘ” W ZESPOLE SZKÓŁ ROLNICZO – TECHNICZNYCH W ZWOLENIU

      02.12.2022

      Program Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę” w ramach programu rządowego „Polski Ład” jest ogromnym wsparciem dla organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły dla dzieci i młodzieży w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego. Przedsięwzięcie ma umożliwić poznawanie środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Dofinansowaniu w 80 proc. podlegają wycieczki jednodniowe do kwoty 5 tys., dwudniowe – do 10 tys. oraz trzydniowe – do 15 tys. zł.

      Zespół Szkół Rolniczo - Technicznych w Zwoleniu za pośrednictwem i przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Zwoleniu pozyskał dofinansowanie w wysokości 45 tyś. zł na wyjazdy 208. uczniów technikum i branżowej szkoły I stopnia. Zorganizowano trzy jednodniowe wycieczki: Do Lublina, Kozłówki, Majdanka oraz Oświęcimia dla uczniów technikum, natomiast uczniowie branżowej szkoły I stopnia odbyli wycieczkę do Lublina, Kozłówki, Chełma. Miały miejsce również dwie trzydniowe wycieczki. Pierwsza w Bieszczady dla branżowej szkoły I stopnia a druga na Dolny Śląsk dla uczniów technikum.

      Zespół Szkół Rolniczo – Technicznych brał udział również w poprzednich dwóch edycjach programu „Poznaj Polskę” realizowanego od września 2021 roku.

                                          Marcin Kaca

     • WYCIECZKA DO OŚWIĘCIMIA

      30.11.2022

      29 listopada w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”  młodzież klas maturalnych wyjechała do wyjątkowego miejsca jakim jest Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau. Były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady co roku odwiedzają najstarsi uczniowie Zespołu Szkół Rolniczo – Technicznych w Zwoleniu.

      Auschwitz-Birkenau – niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady wpisany został na listę UNESCO w 1979 roku. Jest symbolem okrucieństwa, planowanego ludobójstwa i Szoah. Miejscem, w którym historie pojedynczych umarłych i historie całych grup narodowych łączy ból, niewyobrażalne cierpienie, poniżenie i męka. Auschwitz – Birkenau to symbol terroru, wojny, Holocaustu – to miejsce, które powinien zobaczyć każdy, żeby zrozumieć do czego może doprowadzić brak tolerancji, rasizm, ksenofobia.

      Tym razem oprócz Auschwitz – Birkenau młodzież odwiedziła działające od 2018 roku Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Misją muzeum jest prowadzenie działań mających na celu upamiętnienie mieszkańców ziemi oświęcimskiej, ze szczególnym uwzględnieniem okresu II wojny światowej i pomocy, jaką niejednokrotnie z narażeniem życia nieśli oni więźniom KL Auschwitz. Powstało ono w zabytkowym budynku, tzw. Lagerhausie, zlokalizowanym ok. 200 metrów od byłego, niemieckiego obozu Auschwitz i stanowi cenne źródło informacji o losach Polaków w czasie II wojny światowej.🇵🇱

      Wycieczka odbyła się za pośrednictwem Biura Podróży ADALBERT z Ostrowca Świętokrzyskiego🚌 a opiekę nad młodzieżą sprawowali nauczyciele: Pani Anna Toporek, Pani Ewa Hołuj – Motyczka oraz Pan Marcin Kaca.

                                                                                                  Anna Toporek

        Ewa Hołuj – Motyczka

          Marcin Kaca

     • BURACZKOWY DZIEŃ

      28.11.2022

      24 listopada świętowaliśmy dzień buraka. Uczniowie klas branżowych postanowili pogłębić swoje wiadomości na temat polskiego warzywa. To również świetny moment, żeby przekonać się na własnej skórze, że burak niejedno ma imię! To niepozorne warzywo, przez lata obecne w tradycyjnej kuchni, dziś odkrywamy na nowo jako źródło kulinarnych inspiracji i dobroczynnych składników.

      Właściwości prozdrowotne buraka wynikają przede wszystkim ze składników mineralnych, jednym z nich  jest potas który odpowiada prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, a także pomaga w utrzymaniu właściwego ciśnienia krwi. Dodatkowo reguluje gospodarkę wodną organizmu i poprawia funkcjonowanie mięśni. Buraki nie tylko nadają się wyłącznie na barszcz, chłodnik lub jako dodatek do kotleta. Warzywo to świetnie sobie radzi także w nowoczesnej kuchni, w sałatkach, smoothie czy hummusie.

      Sok z buraka może być sok kiszony lub  z dodatkiem soku z jabłek lub innych owoców czy warzyw. Każdy jest pyszny i zdrowy, a piękna soczysta buraczana barwa zachęca do delektowania się sokiem.

      CIEKAWOSTKI O BURAKACH 

      1. Polska jest największym producentem buraków ćwikłowych w Unii Europejskiej.
      2. Buraki mają mnóstwo drogocennych składników odżywczych pozytywnie wpływających na zdrowie.
      3. Młode liście buraków zawierają więcej białka i soli mineralnych niż korzenie.
      4. Buraki są bogate w żelazo, którego niedobór może powodować anemię.
      5. Buraki mają zdolność obniżania ciśnienia tętniczego krwi.
      6. Buraki zawierają sporo błonnika pokarmowego, który sprzyja utrzymaniu szczupłej sylwetki.

      Małgorzata Wrześniewska

     • PODSUMOWANIE PROJEKTU ERASMUS+VET

      28.11.2022

      Powoli dobiega końca realizacja kolejnego projektu Erasmus + VET w naszej szkole.  Tym razem projekt jest realizowany z otrzymanej Akredytacji, która będzie trwała aż do 31 grudnia 2027 roku. Dzięki niej szkoła będzie otrzymywać środki finansowe przeznaczone na wyjazdy zagraniczne uczniów oraz nauczycieli. Wysokość dofinansowania na wszystkie działania realizowane przez ostatni rok wyniosła  279 058,91 zł.

      Szkoła dzięki udziałowi w projekcie spełnia bardzo ważne cele: przyczynia się do podnoszenia i rozwoju kwalifikacji i umiejętności uczniów poprzez wdrażanie innowacyjnych rozwiązań z uwzględnieniem kompetencji językowych, a także zapewnienia wszechstronny rozwój uczniów prowadzący do niezależności i samowystarczalności w dorosłym życiu. Nauczyciele biorący udział w projekcie podnoszą swoje kwalifikacje tak, by szkoła nadążała   za rozwojem szybko zmieniającego się środowiska zawodowego.​​​​​​

      W marcu 2022 roku odbyła się rekrutacja uczestników. Spośród blisko stu zgłoszeń wybrano 31 najlepszych uczniów kształcących się w zawodach technik architektury krajobrazu, ekonomista, geodeta, informatyk, spedytor. Głównym celem praktyk było zdobycie doświadczenia w zagranicznych firmach, doskonalenie zdolności językowych, a także poznanie najciekawszych kulturowo i historycznie miejsc kraju goszczącego. Przed wyjazdem na staże zagraniczne obydwie grupy wyjazdowe  wzięły udział w  dwudziestogodzinnych zajęciach z języka angielskiego prowadzonych przez nauczycieli ZSRT.

      Dla pierwszej piętnastoosobowej grupy młodzieży, koordynatorzy zorganizowali wyjazd na dwutygodniowe praktyki do Lizbony w terminie 4-16 września. Uczniowie technikum informatycznego z klas: 3fp, 4fp, oraz 4f odbyli praktyki w firmie CINEL – Centrum Kształcenia Zawodowego Przemysłu Elektronicznego, Energii, Telekomunikacji i Informatyki. Pracownicy firmy postawili przed naszymi uczniami  nowe wyzwania, które pozwoliły im pogłębić umiejętności z branży IT.  Współpraca z portugalskimi wykładowcami była ułatwiona dzięki komunikowaniu się w języku angielskim. W ramach praktyk uczniowie zwiedzali również Muzeum Elektryczności, Muzeum Komunikacji oraz Pawilonu Wiedzy.

      Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie oraz ich opiekunki Pani Izabela Markiewicz oraz Pani Beata Olczyk mogli również zwiedzić wiele atrakcyjnych turystycznie miejsc w Portugalii. W samej Lizbonie żółtymi tramwajami  oraz na pieszo odkrywali najstarszą dzielnicę –Alfamę, Zamek Św. Jerzego, Katedrę Se. Skorzystali też przejażdżki tramwajem 28 – najważniejszym chyba symbolem stolicy Portugalii. Podziwiali panoramę czerwonych dachów Lizbony z wielu punktów widokowych, z których najatrakcyjniejszym był  Santa Lucia.  Godnym uwagi był również Klasztor Hieronimitów oraz Wieża Belem– wpisane na listę UNESCO, a także przejazd mostem noszącym nazwę 25 kwietnia – zbudowanym na wzór popularnego mostu w San Francisco oraz górującego nad Lizboną pomnika Chrystusa Króla, który został zainspirowany statuą Chrystusa Odkupiciela z Rio de Janeiro.

      Nasi portugalscy partnerzy –Firma DNA Europe zorganizowali uczestnikom projektu również wycieczkę do miasteczka Sintra, które jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Podziwiali tam Pałac Quinta da Regaleira. Duże wrażenie zrobił na uczniach przylądek Cabo da Roca – najdalej na zachód wysunięty punk  Europy kontynentalnej, który fascynuje klifami stromo opadającymi do oceanu. Majestatycznym miejscem w podróży okazały się słynne Usta Piekieł.

      W ramach realizacji działań projektowych 2 nauczycieli przedmiotów zawodowych  uczących w zawodzie technik informatyk mogło wziąć udział w 3-dniowym kursie realizowanym również przez Firmę DNA Europe. Pan Paweł Ozga oraz Pan Dariusz Kapciak mieli możliwość zdobywania doświadczenia w firmie CINEL w Lizbonie.  Zajęcia obejmowały zagadnienia robotyki, automatyki oraz technologii światłowodowych. Nauczyciele zapoznali się również z portugalskim systemem kształcenia i sposobami podnoszenia kwalifikacji dorosłych.

      W dniach 3-24 października druga szesnastoosobowa grupa uczniów wyjechała na praktyki do Rimini we Włoszech. Byli to uczniowie kształcący się w zawodach: technik architektury krajobrazu, spedytor, ekonomista oraz geodeta. Nasz Partner - Sistema Turismo oraz firmy goszczące naszych uczniów przedstawiły bogaty  program praktyk oraz wyjazdów kulturowych.  Praktyki odbywały się w siedmiu przedsiębiorstwach o bardzo różnym przekroju działalności – adekwatnym do profilu kształcenia uczniów ZSRT. Dzięki pracy we włoskich firmach młodzież poznała działalność lokalnych przedsiębiorców, wykonywała powierzone im zadania, rozwijała swoje umiejętności praktyczne a także umiejętności posługiwania się językiem angielskim zarówno w pracy jak również poza nią.

      Celem realizacji projektów jest również poznanie  ciekawych kulturowo i historycznie miejsc Rimini. Realizując go uczniowie zwiedzali historyczne części miasta takie jak: Łuk Triumfalny zbudowany na cześć cezara Augusta w 27 roku p.n.e., Tempio Malatestiano –piętnastowieczną świątynię, będącą miejscem spoczynku Sigismondo Malatesty, władcy Rimini, Miejską Fortecę i antyczny most Ponte di Tiberio, ukończony w 21 roku n.e. Ciekawe miejsca stanowią również Arkady starego targu rybnego,  Plac Trzech Męczenników oraz prześliczna dzielnica San Giuliano.

      Dzięki Sistema Turismo uczestnicy staży zagranicznych wraz z opiekunkami Panią Moniką Grzeszczyk oraz Panią Justyna Ścibisz mieli możliwość wyjazdu na wycieczki do Ravenny słynącej na całym świecie z przepięknych mozajek. Ciekawe miejsca w Ravennie to Piazza del Popolo, Piazza Andrea Costa, Bazylika Św. Apoloniusza oraz Katedra. Uczestnicy wyjazdu byli także przy grobie włoskiego poety Dantego Alighieri, którego dzieło "Boska komedia" wpisało się na wieki na kartach literatury.

      Bardzo pięknym wspomnieniem dla naszych uczniów i opiekunów pozostanie wycieczka do San Marino, najstarszej i jednej z najmniejszych republik na świecie. Uczestników wyjazdu urzekły piękne widoki i niesamowite uliczki tego państwa - miasta. Piazza Della Liberta, Pallazzo Publico, zabytkowa dzwonnica czy Bazylika to  ciekawe miejsca znajdujące się w samym sercu San Marino. Nie da się jednak ukryć, że Pierwsza Wieża (Prima Torre), znajdująca się na szczycie góry Titano a także La Cesta o Fratta oraz Montale (druga i trzecia wieża) są najciekawszą atrakcją dla turystów.

      Pobyt we Włoszech pozwolił młodzieży na wzmocnienie pewności siebie,  samodzielności, nauczył otwartości na to, co nowe. Dodatkowe atuty odbycia stażu zagranicznego to możliwość doskonalenia umiejętności językowych i obcowanie z kulturą i historią kraju. Na zakończenie każdego stażu uczniowie otrzymali certyfikaty uczestnictwa od Firmy DNA Europe oraz od Firmy Sistema Turismo. Ważnym celem odbycia praktyk zagranicznych są uzyskane przez uczniów dokumenty Europass- Mobilność.

      Certyfikaty zostały wręczone uczestnikom mobilności przez Dyrektora Aroslawa Jakóbika podczas uroczystości szkolnej. Nauczycielom, uczniom oraz zaproszonym gościom przekazano informacje o działaniach projektu, które odbywały się przez ostatni rok.

      Wszystkie wyżej opisane działania były realizowane w ramach programu Erasmus+ Sektor: Kształcenie i Szkolenia Zawodowe. Akcja 1. Mobilność Edukacyjna: mobilność osób uczących się i pracowników w dziedzinie kształcenia i szkolenia zawodowego – VET.

      Erasmus to prawdziwa szkoła życia – uczy radzenia sobie w obcym kraju, pozwala pokonać barierę językową, uczy tolerancji wobec innych zwyczajów, otwiera młodego człowieka na zdobywanie nowych doświadczeń, poznawanie miejsc i ludzi.

      Wszyscy uczestnicy praktyk – zarówno uczniowie jak i nauczyciele - wrócili do domu z bagażem doświadczeń zawodowych, językowych, kulturowych, o których na długo nie zapomną. Z pewnością zdobyte doświadczenie i przeżycia zaowocują w przyszłości w ich życiu zawodowym i osobistym.

      koordynatorzy

      Izabela Markiewicz

      Beata Olczyk

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu im. Bohaterów Walki z Faszyzmem
   • sekretariat@zsrtzwolen.pl
   • (+48) 48 676 20 34
   • ul. Sienkiewicza 17 26-700 Zwoleń Poland
  • Logowanie