• WYCIECZKA UJAZD- KUROZWĘKI

      06.10.2023

      W dniu 4 października  uczennice i uczniowie z klas 3fp oraz 2ecp,  wraz z opiekunami,  wzięli udział w wycieczce szkolnej.

      Pierwszym punktem zwiedzania był zamek Krzyżtopór, znajdujący się w miejscowości Ujazd. Dzięki ciekawym opowieściom przewodnika poznaliśmy historię tej malowniczej „perełki” regionu. W dawnych czasach, przed wybudowaniem Wersalu, był on największym i najpiękniejszym pałacem obronnym w Europie. Początkowo rezydencję nazywano Krzysztopór – nazwa łączyła imię fundatora z nazwą herbu rodu Ossolińskich. Później pojawił się Krzyżtopór, który nawiązywał do symboli, znajdujących się na bramie głównej – krzyża i topora. Zwiedzający zgodnie przyznają, że zamek to tylko ruiny, ale robią ogromne wrażenie – zarówno oficyna, pałac czy piwnice.

      Wśród wielu ciekawych historii najbardziej zaintrygowała nas legenda Białej Damy, która po dzień dzisiejszy snuje się po ruinach zamku. Po wysłuchaniu wielu ciekawostek z życia mieszkańców zamku wyruszyliśmy w dalszą podróż.

      Pałac Popielów w Kurozwękach – to jedna z najładniejszych atrakcji turystycznych w województwie świętokrzyskim jaką udało nam się odwiedzić tego dnia. Najważniejszym punktem było podziwianie z bliska jedynej w Polsce hodowli bizonów amerykańskich, oczywiście pod opieką przewodnika. Zwierzęta te budzą respekt, ale również imponują swoją wielkością. ​​​​​​​

      Na zakończenie pobytu w Kurozwękach uczniowie mogli odpocząć przy ognisku oraz skorzystali z dość aktywnej atrakcji, którą okazał się labirynt w kukurydzy. Powierzchnia pola ma 4,5 ha, a tegoroczny kształt to układ słoneczny. Uczestnicy zabawy  otrzymali mapki labiryntu. Mogli sprawdzić swoją zdolność orientacji w terenie oraz wiedzę o Mikołaju Koperniku. Każdy uczestnik gry miał za zadanie odnaleźć pytania do krzyżówki oraz wpisać do diagramu prawidłowe odpowiedzi.  Wszystkim uczestnikom wycieczki udało się dotrzeć do celu. Zmęczeni ale zadowoleni, wróciliśmy do domów.

      Justyna Kaszuba

      Izabela Skrzypek- Markiewicz

      Beata Olczyk


     • RAJD PIERWSZOKLASISTÓW

      05.10.2023

      Wczoraj i dziś, 4-5 października, odbył się tradycyjny już w naszej szkole rajd pierwszoklasistów. Nie będziemy pisać o wspaniałej atmosferze i świetnej zabawie, zobaczcie fotorelację i przekonajcie się sami!

      A to nasi ludzie od zadań specjalnych: animatorzy, logistycy i ochrona. Jak widać, też świetnie się bawili:)

     • LEKCJA ARCHITEKTURY W TERENIE

      05.10.2023

      Dnia 3 października uczniowie z klasy maturalnej technikum architektury krajobrazu ZSR-T w Zwoleniu szukali inspiracji do wykonania projektów placów zabaw i mieli niezwykłą okazję uczestniczyć w lekcji dydaktycznej, która przyniosła realne korzyści naszej społeczności. W ramach tego wyjątkowego przedsięwzięcia, nasza szkoła zorganizowała kontrolę placu zabaw jako praktyczną lekcję bezpieczeństwa i zaangażowania społecznego.

      Pod nadzorem doświadczonego nauczyciela Justyny Ścibisz nasi uczniowie przeszli przez proces kontrolowania placu zabaw w Zwoleniu. Podczas tej lekcji uczniowie mieli możliwość uczenia się poprzez praktyczne działania - analizowali stan urządzeń, sprawdzali jakość nawierzchni i oceniali ogólne bezpieczeństwo placu zabaw. Ta lekcja pozwoliła im zastosować w praktyce zdobytą wiedzę na temat standardów bezpieczeństwa i norm, które są istotne dla naszej społeczności.

      Wyniki tej lekcji dydaktycznej są pozytywne i przynoszące korzyści. Dzięki staranności uczniów i ich zaangażowaniu, plac zabaw został oceniony jako bezpieczny i odpowiedni do użytku. To nie tylko ukierunkowana nauka dla uczniów, ale także inicjatywa, która przynosi realne rezultaty dla naszej społeczności.

      Autor: Dominika Szewczyk

     • AKCJA HONOROWEGO KRWIODAWSTWA

      04.10.2023

      Dziś w naszej szkole miała miejsce akcja honorowego krwiodawstwa. Cieszy nas, że uczniowie, pracownicy i sympatycy szkoły chętnie wspierają takie szlachetne inicjatywy i pamiętają, że oddawanie krwi jest aktem altruizmu i pomocy bliźniemu. Drodzy darczyńcy miejcie pewność, że decydując się na oddanie krwi, ratujecie czyjeś życie.

      Do akcji zgłosiło się  36 osób i oddano 11,7 litrów krwi.

      Krwiodawstwo jest niezbędne, aby zapewnić odpowiednią ilość krwi dla pacjentów. Nie można jej wyprodukować sztucznie - jedynym jej źródłem są ludzie, gotowi pomóc innym poprzez jej oddanie. Dlatego wszystkim, którzy dziś oddali krew, serdecznie dziękujemy i liczymy na Waszą obecność podczas kolejnej akcji, która już w marcu 2024 roku.

     • WYCIECZKA KLASY 3AGP DO KRAKOWA I ZAKOPANEGO

      03.10.2023

      W dniu 27 września 2023 roku, uczniowie klasy 3ag oraz chętni z innych klas wybrali się na 3-dniową wycieczkę do Krakowa i Zakopanego.

      Kraków to miasto, które zachwycao każdej porze roku – zawsze ma coś ciekawego swoim Gościom do zaoferowania. Nasza grupa zwiedzanie rozpoczęła od Drogi Królewskiej na wawelskie wzgórze, a następnie wspaniałej Katedry Wawelskiej. Uczniowie dużo skorzystali na zwiedzaniu Uniwersytetu Jagiellońskiego, Rynku Głównego i Kościoła Mariackiego. Była to inspirująca lekcja historii. Pełen profesjonalizm i duża wiedza naszej Pani przewodnik w połączeniu z miłym uśmiechem oraz łatwością przekazywania informacji spowodowały, że spacer po Krakowie był ciekawy i niezapomniany. Następnie udaliśmy się do Białego Dunajca, do pensjonatu „U Furtoka”. Jego położenie stanowi doskonałą bazę noclegową oraz miejsce wypoczynku. Stąd bardzo łatwo udać  się na tatrzańskie szlaki w obrębie Zakopanego. Po bogatym domowym śniadaniu wyruszyliśmy pod bacznym okiem Pani przewodnik do Doliny Kościeliskiej. Kościelisko jest piękną i malowniczą wioską podhalańską, przyległą do Zakopanego, to idealny punkt wypadowy w Tatry Zachodnie. Dolina Kościeliska uważana jest za perełkę regionu Podhala. Kościelisko to cisza, spokój, czyste powietrze a zarazem przepiękne widoki. Po tak pięknie i aktywnie spędzonym czasie obowiązkowym punktem dnia był spacer po Krupówkach w Zakopanem. Spokojna chwila na zakup pamiątek i poczucie góralskiej atmosfery. Ostatnią rozrywką dnia, po gorącym domowym posiłku była wizyta w Kompleksie Term Gorący Potok w Szaflarach. Kompleks tworzą baseny zewnętrzne, napełnione wodą termalną o temperaturze 34-40°C. Wizyta tam dostarczyła nam wszystkim wielu wrażeń i będzie źródłem wspaniałych i radosnych wspomnień.

      Ostatni dzień wyjazdu ponownie spędziliśmy w Krakowie. Po śniadaniu grupa udała się na  Kopiec Kościuszki. To jeden z pięciu kopców znajdujących się na terenie Krakowa. Został wzniesiony dla uczczenia Tadeusza Kościuszki – wielkiego patrioty i przywódcy insurekcji w 1794 roku. Kolejna atrakcja to Muzeum Lotnictwa Polskiego, które jest  zlokalizowane na terenach dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny. Zgromadzone tu eksponaty są związane z historią rozwoju lotnictwa, obecnie na ekspozycji wystawionych jest ponad 200 statków powietrznych.

      To wspaniałe miejsce dla osób zainteresowanych lotnictwem, ale również dla zwykłych amatorów mających okazję praktycznie dotknąć żywej historii, poćwiczyć na symulatorach i sprawdzić swój refleks i spostrzegawczość.

      Pełni wrażeń, wspomnień z bogatą dokumentacją fotograficzną naszej wyprawy wróciliśmy w godzinach wieczornych do Zwolenia.

      Zapraszamy do obejrzenia świetnej foto-kroniki z naszego wyjazdu.

      Opiekunowie: Anna Grabara,  Katarzyna Krzyśko-Płachta,Katarzyna Borowska, Agata Wieczorek

     • ŚWIATOWY DZIEŃ JABŁKA

      29.09.2023

      Uczniowie klas gastronomicznych Zespołu Szkół Rolniczo -Technicznych wzięli udział w obchodach owocowego święta. Jabłko to jedno z najpopularniejszych owoców na świecie.

      Przy tej okazji warto wspomnieć, że Polska jest największym producentem jabłek w Unii Europejskiej, a ich wysoka jakość jest ceniona  we wszystkich krajach. Posiadają  w swoim składzie wiele cennych witamin m.in. C, E, K  oraz składników mineralnych tj. fosfor, wapń, sód, żelazo. Tych oraz wielu innych ciekawostek dotyczących jabłek młodzież dowiedziała się z przygotowanej przez Panią  Marzenę Morawską prezentacji multimedialnej. W ramach wspólnych obchodów przygotowane zostały również kalambury, których głównym celem były przysłowia i powiedzenia związane z jabłkiem.  Po części teoretycznej przyszedł czas na zastosowanie wiedzy w praktyce. Młodzi kucharze postanowili przekonać się, że z jabłek można sporządzić wiele ciekawych i atrakcyjnych dań. Podczas zajęć stawili czoło wyzwaniu i wspólnie przygotowali kilka atrakcyjnych dań.  

      Przysłowia związane z jabłkiem m.in.:

      Jakie jabłko taka skórka, jaka matka taka córka.

      Niedaleko pada jabłko od jabłoni.

      Stłuc kogoś na kwaśne jabłko.

      I kwaśne jabłko robak toczy.

      Zachęcamy do spożywania jabłek!

      M. Wrześniewska

      M. Morawska

     • AKCJA KRWIODAWSTWA - ZAPRASZAMY

      19.09.2023

      Drodzy krwiodawcy,  4 października 2023 roku w naszej szkole odbędzie się akcja honorowego oddawania krwi, która organizowana jest we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu.

      Krew może oddać każda zdrowa osoba w wieku 18-65 lat, o wadze ciała powyżej 50 kg. Nie zwlekaj, weź ze sobą dowód tożsamości i przyjdź! Pamiętaj, że oddając krew, przyczyniasz się do ratowania zdrowia i życia innych.

      Serdecznie zapraszamy!

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu im. Bohaterów Walki z Faszyzmem
   • (+48) 48 676 20 34
    (+48) 48 676 26 16
   • ul. Sienkiewicza 17
    26-700 Zwoleń
    Poland
  • Logowanie