• „Lekcja:Enter” W NASZEJ SZKOLE

      07.06.2022

      W roku szkolnym 2021/2022 czternastu nauczycieli ZSR-T w Zwoleniu uczestniczyło w projekcie „Lekcja:Enter”. To projekt edukacji cyfrowej skierowany do nauczycieli i nauczycielek oraz kadry kierowniczej szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Jego celem było podniesienie kompetencji cyfrowych nauczycieli i zwiększenie udziału technologii informacyjno-komunikacyjnych w procesie dydaktycznym.

      Po wykonaniu testu kompetencji cyfrowych nauczyciele zostali przydzieleni do grupy szkoleniowej na odpowiednim poziomie zaawansowania w stosowaniu TIK w pracy dydaktycznej: podstawowej lub zaawansowanej. Następnie w trzech grupach przedmiotowych: humanistycznej, matematyczno – przyrodniczej i artystycznej wzięli udział w szkoleniach prowadzonych przez pana Jacka Kulasę. Podczas 40 godzin szkoleń utrwalili praktyczne wykorzystanie ICT na lekcjach. Poznali zalety wykorzystania stron, aplikacji, wszelkiego rodzaju ogólnodostępnych zasobów cyfrowych w swojej codziennej pracy edukacyjnej. Szkolili się z zakresu korzystania z portali edukacyjnych (w tym e-podręczników), ogólnodostępnych elektronicznych materiałów i zasobów dydaktycznych (np. Akademia Khan) oraz poznali edukacyjne zastosowania różnego rodzaju sprzętu i aplikacji, jak Learning App, Kahoot czy Quizizz, a także dowiedzieli się, jak kreatywnie wykorzystywać je na lekcjach. Ponadto nauczyli się, jak pracować metodą projektów uczniowskich np. z pomocą narzędzia Webquest, stosowania kształcenia wyprzedzającego z wykorzystaniem TIK oraz dowiedzieli się, jak tworzyć własne e-zasoby edukacyjne. Nauczyciele doświadczyli, jak nowe technologie mogą pomóc w realizowaniu podstawy programowej, jak bezpiecznie poruszać się w środowisku cyfrowym i jak zgodnie z prawem autorskim korzystać z gotowych materiałów, a także jak udostępniać przygotowane przez siebie pomoce na odpowiednich licencjach. Szkolenia organizowało Centrum Edukacji Nauczycieli LECHAA.

      Szkolenia składały się z modułów:

      1. Poznaj sieć. Elektroniczne zasoby edukacyjne, 2021-12-16;

      2. Lekcja w sieci - dobierz urządzenie, platformę, aplikację, 2021-12-20;

      3. Ze smartfonem na lekcji, 2021-12-27;

      4. Tworzymy własne e-materiały - cz. 1, 2022-01-03;

      5. Tworzymy własne e-materiały - cz. 2, 2022-01-14;

      6. Tworzymy własne e-materiały - cz. 3, 2022-01-19;

      7. Przygotowujemy scenariusze lekcji, 2022-02-14;

      8. Omawiamy przeprowadzone zajęcia, 2022-03-11.

      Każdy z uczestników podczas realizacji projektu opracował i opublikował na platformie dwa scenariusze zajęć z wykorzystaniem narzędzi TIK i przeprowadził dwie lekcje otwarte - obserwowane przez Dyrekcję Szkoły. Na zakończenie nauczyciele dokonali ewaluacji lekcji obserwowanych i wypełnili ankiety końcowe projektu.

      Szkolnymi koordynatorami projektu byli: pani Agnieszka Molęda i pan Dariusz Kapciak.

      W projekcie uczestniczyli nauczyciele:

      - pani Barbara Bławat;

      - pani Ewelina Chojnacka;

      - pani Marta Dziara – Płachta;

      - pan Piotr Grużewski;

      - pani Katarzyna Kozak;

      - pani Anna Makuch;

      - pani Dominika Markiewicz;

      - pan Marcin Orłowski;

      - pan Mateusz Pindakiewicz;

      - pani Magdalena Tarłowska;

      - pan Roman Wiączek;

      - pani Emilia Zielony.

      Otrzymane certyfikaty są dla naszej szkoły potwierdzeniem, że ZSR-T to placówka, w której prowadzona jest bezpieczna, odpowiedzialna edukacja przy użyciu narzędzi cyfrowych, a nauczyciele na lekcjach stosują aktywizujące metody nauczania i kreatywnie pracują z treściami cyfrowymi.

     • XIX BIEG WOKÓŁ GNIAZDA OJCZYSTEGO JANA KOCHANOWSKIEGO

      06.06.2022

      Dnia 05.06.2022 roku młodzież naszej szkoły brała udział w XIX Biegu Wokół Gniazda Ojczystego Jana Kochanowskiego odbywającego się w ramach „ Zielonych Światek w Sycynie- czyli ludowych obchodów święta wiosny”.

      W kategorii III dziewcząt:

      I miejsce zajęła Weronika Oleś –ZSR-T Zwoleń

      II miejsce – Natalia Krawczyk –ZSR-T Zwoleń

      III miejsce-Kinga Gregorczyk- ZSR-T Zwoleń

      IV miejsce -Dominika Szewczyk- ZSR-T Zwoleń

       

      W kategorii III chłopców:

      I miejsce zajął Tomasz Jóźwik - ZSR-T Zwoleń  

      II miejsce –Patryk Kruszewski- ZSR-T Zwoleń

      III miejsce-Kacper Kwieciński- ZSR-T Zwoleń

      IV miejsce-Jakub Jakubowski - ZSR-T Zwoleń

      V miejsce- Kacper Skowron- ZSR-T Zwoleń

      VI miejsce – Patryk Gaweł- ZSR-T Zwoleń

      VII miejsce-Jacek Geisel- ZSR-T Zwoleń

       

      W kategorii IV (open):       

      III miejsce – Mateusz Paduch- ZSR-T Zwoleń

      Wszystkim serdecznie gratulujemy!

     • TRZYDNIOWA WYCIECZKA W PIENINY W RAMACH PROGRAMU  "POZNAJ POLSKĘ"

      04.06.2022

      W dniach 1-3 czerwca odbyła się wycieczka uczniów Branżowej Szkoły I Stopnia w Pieniny, w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę.”. Celem programu jest zapoznanie uczniów z kulturą, tradycją i historią naszego kraju. Każda szkoła, która bierze udział w programie otrzymuje dofinansowanie do wycieczki krajoznawczej. 

       

      Pierwszy dzień naszej wycieczki

      Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od zapoznania się z dziedzictwem kulturowym województwa świętokrzyskiego. Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy było Opactwo na Świętym Krzyżu, które od 1936 roku zamieszkuje Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Podczas zwiedzania klasztoru poznaliśmy jego ciekawą historię, której początki sięgają XII wieku.

      Następnie udaliśmy się do Opatowa, gdzie zwiedzaliśmy Podziemia Opatowskie, które składają się z połączonych ze sobą dawnych ulic i składów miejskich. Obecnie trasa liczy ok.500 metrów i biegnie na trzech kondygnacjach pod opatowskim rynkiem, ulicami oraz kamienicami. W czasie zwiedzania podziemi można zobaczyć ekspozycje związane z miastem i Ziemią Opatowską.

      Ostatnim miejscem jakie zwiedziliśmy pierwszego dnia naszej wycieczki były ruiny XVII- wiecznego zamku Krzyżtopór w Ujeździe, który mógł się poszczycić mianem największej budowli w Europie przed powstaniem Wersalu. Zamek był zamieszkały do 1770 roku, kiedy został spalony przez wojska rosyjskie. Mimo tego, że do dziś zachowały się jedynie ruiny zamku, jest to miejsce posiadające niezwykłą atmosferę magii i tajemniczości, które można zwiedzać również nocą!

       

      Drugi dzień naszej wycieczki

      Drugi dzień naszej wycieczki był dla nas nie lada wyzwaniem! Po śniadaniu udaliśmy się do miejscowości Sromowce Niżne, skąd rozpoczęliśmy naszą wspinaczkę na drugi, co do wysokości szczyt Pienin-Trzy Korony. Podczas wspinaczki mogliśmy cieszyć się idealną aurą, a świecące słońce dodawało nam sił podczas pokonywania kolejnych etapów wędrówki na szczyt. Nasz pobyt na szlaku zakończyliśmy smacznym posiłkiem w schronisku PTTK Trzy Korony, które słynie z przepysznej szarlotki i frytek z oscypkiem:)

      Po południu, w drodze powrotnej do Domu Pielgrzyma "Opoka" w Starym Sączu, naszego miejsca noclegowego, zwiedziliśmy Klasztor Sióstr Klarysek i rynek w Starym Sączu.

      Pełen wrażeń dzień zakończyliśmy grillem z kiełbaskami i wieczorem integracyjnym pełnym gier i zabaw!

       

      Trzeci dzień naszej wycieczki

      Ostatniego dnia wycieczki udaliśmy się do Sądeckiego Parku Etnograficznego w Nowym Sączu. Jest to regionalny skansen przedstawiający architekturę drewnianą i tradycyjną kulturę ludową historycznej Sądecczyzny, dawniej zamieszkiwanej przez Lachów Sądeckich, zachodnią część Pogórzan, Górali Sądeckich i Łemków Nadpopradzkich.

      Ostatnim punktem naszego programu było zwiedzanie rynku w Sandomierzu, nadwiślańskim mieście, które poprzez swoje położenie na siedmiu wzgórzach jest często nazywane „małym Rzymem".

      Bogatsi o nową wiedzę i doświadczenia, pełni wrażeń wróciliśmy do Zwolenia, mając nadzieję, że ta niezapomniana przygoda wkrótce się powtórzy!

                                                                                                                                   

      Mateusz Pindakiewicz

      Barbara Bławat

      Marcin Orłowski

      Julitta Wrześniewska

      Emilia Zielony

       

       

     • WYCIECZKA DO STARACHOWIC

      30.05.2022

      W minionym tygodniu na zorganizowaną 27 maja wycieczkę pojechali kolejni uczniowie. Zwiedzanie rozpoczęli od spotkania z przewodnikiem, który w ciekawy sposób opowiedział im historię przemysłową miasta.

      Okazało się, że w Starachowicach było wiele kopalni surowców, głównie metali i wapnia, które przez dekady kształtowały miasto oraz wpływały na jego rozwój. W późniejszym etapie zwiedzania przewodnik zapoznał wszystkich z historią fabryki STARA.

      Następnie uczniowie wraz z opiekunami udali się na przystanek kolejowy, gdzie została podstawiona dla nich lokomotywa z wagonem pasażerskim, którą zajechali na zorganizowany przez stowarzyszenie kolejarzy poczęstunek. Po jego zakończeniu zmęczeni, ale szczęśliwi wrócili koleją na peron, gdzie czekał już na nich autokar. Około 15:30 w dobrym nastroju wrócili do Zwolenia. 

     • DRUGI DZIEŃ WYCIECZKI W RAMACH PROGRAMU "POZNAJ POLSKĘ"

      26.05.2022

      25 maja 2022 roku, tuż po godzinie 8 rano pojawiliśmy się w Kopalni Soli w Wieliczce. Zwiedzając wyrobiska kopalni zgłębialiśmy tajniki historii Polski, poznaliśmy górnicze dziedzictwo, odkryliśmy fenomen matki natury i sił przyrody. Zobaczyliśmy kaplicę świętej Kingi i wiele niepowtarzalnych miejsc. Wśród nich trzy jeziora solankowe, monumentalne konstrukcje ciesielskie, rzeźby i płaskorzeźby z soli. Połączyliśmy aktywny wypoczynek z dużą porcją wiedzy, doznaniami wizualnymi i dobroczynnym działaniem soli na organizm.

      Kolejnym punktem było Muzeum Żup Krakowskich. Obejrzeliśmy stałą ekspozycję archeologiczną, kolekcję solniczek oraz fantastyczne malarstwo Teofila Ociepki.

      Z Wieliczki wyruszyliśmy do Krakowa, pod Wawel. Następnie Traktem Królewskim przeszliśmy na Rynek Główny. Wysłuchaliśmy hejnału z Wieży Mariackiej i udaliśmy się pod Bramę Floriańską oraz Barbakan.

      Ostatnim punktem zwiedzania było Muzeum Historyczne Miasta Krakowa- Podziemia Rynku Głównego. Tam przenieśliśmy się do przeszłości i poznaliśmy tysiącletnią historię miasta.

      Pełni wrażeń i wspomnień wróciliśmy wieczorem do domu.

      Justyna Kaszuba

      Magdalena Krajewska

     • WYCIECZKA KRAKÓW - WIELICZKA

      24.05.2022

      Uczniowie powinni znać historię, kulturę oraz tradycje własnego kraju. W tym celu została zorganizowana wycieczka do Krakowa i Wieliczki. Szkoła skorzystała z przedsięwzięcia edukacyjnego ,,Poznaj Polskę”, w ramach którego otrzymała duże dofinansowanie.

      24 maja 2022 roku, 30 uczniów z klas 1fp oraz 2fp wraz z wychowawcami wyruszyło w podróż. Tuż przed południem byliśmy w Krakowie. Spotkanie z historią miasta Kraka rozpoczęliśmy spacerem bulwarami nad Wisłą, prosto na Wawel. Tam wysłuchaliśmy historii Zamku Krolewskiego na Wawelu, Katedry, Dzwonu Zygmunta, grobów królewskich w kryptach.

      Duże wrażenie wywarła na nas Smocza Jama oraz związana z nią legenda o Smoku Wawelskim. Nie obyło się bez pamiątkowych zdjęć pod pomnikiem Smoka Wawelskiego. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Lotnictwa Polskiego. Obejrzeliśmy bogaty zbiór statków powietrznych, mundurów, uzbrojenia i wyposażenia wojskowego.

      Zmęczeni, ale w bardzo dobrych humorach udaliśmy się na nocleg do Wieliczki, aby zregenerować siły na kolejny dzień. 😀💪🚌

      Justyna Kaszuba

      Magdalena Krajewska

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu im. Bohaterów Walki z Faszyzmem
   • sekretariat@zsrtzwolen.pl
   • (+48) 48 676 20 34
   • ul. Sienkiewicza 17 26-700 Zwoleń Poland
  • Logowanie