• NARODOWE CZYTANIE, 9 WRZEŚNIA 2023 r.

            15.09.2023

            „Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu.”

             

            Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

            Andrzej Duda

            Finał akcji odbył się w sobotę, 9 września 2023 r. W trakcie czytania „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, naszą szkołę reprezentowała następująca grupa uczniów:

            • Aleksandra Balcerowska klasa 3ep technik ekonomista,
            • Paulina Marszałek kl. 3ep technik ekonomista,
            • Patrycja Gogacz kl. 3ep technik ekonomista,
            • Karol Grzywacz kl. 2fp technik informatyk,
            • Szymon Machnik kl. 2fp technik informatyk,
            • oraz Chołuj Mateusz z kl. 1fp towarzyszył starszym koleżankomi kolegom.

            Czytający nauczyciele to:

            • Marta Dziekan,
            • Małgorzata Wrześniewska,
            • Katarzyna Krzyśko-Płachta.

            ,,Nad Niemnem” to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w odcinkach w latach 1886–1887, a wydana została w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego ,,Pana Tadeusza". "Nad Niemnem" cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. "Nad Niemnem" to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej, podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

          • PROJEKCJA FILMU ,,ULMOWIE. BŁOGOSŁAWIONA RODZINA"

            11.09.2023

            W związku z beatyfikacją rodziny Ulmów, w naszej szkole wyświetlono film Dariusza Walusiaka: ,,Ulmowie. Błogosławiona rodzina”. To produkcja równie niezwykła, jak historia przedstawionej w niej rodziny. Swoją premierę miała w sierpniu i do chwili obecnej grana jest w kinach, a dziś, dzięki uprzejmości Rady Rodziców, która wykupiła licencję na jej projekcję oraz zaangażowaniu nauczycieli polonistów i historyków,  mieliśmy okazję zobaczyć film w naszej szkole.

            Seans przypomniał o wydarzeniach, mających miejsce w 1944 roku w Markowej, gdzie na oczach dzieci rozstrzelano Józefa Ulmę i jego żonę Wiktorię, która była w siódmym miesiącu ciąży. Nie oszczędzono nawet najmłodszych - ośmioletniej Stanisławy, sześcioletniej Barbary, pięcioletniego Władysława, czteroletniego Franciszka, trzyletniego Antoniego i półtorarocznej Marii.  Ich egzekucja stała się symbolem martyrologii Polaków, mordowanych za niesienie pomocy Żydom.

            Zapraszamy również do obejrzenia wystawy poświęconej rodzinie Ulmów, z którą można zapoznać się na parterze, w holu głównym naszej szkoły. Wystawa powstała na bazie materiałów Instytutu Pamięci Narodowej.

          • SPOTKANIE CHÓRU SZKOLNEGO

            06.09.2023

            Wszystkich chętnych, kochających śpiew lub chcących rozpocząć swoją przygodę ze śpiewem zapraszamy serdecznie na pierwsze spotkanie chóru szkolnego, które odbędzie się we wtorek, 12 września, na długiej przerwie, w sali 309.  

            W chórze można liczyć na dobrą zabawę, naukę śpiewu i przyjazną atmosferę. Bądź i Ty!!!

          • NOWY ROK SZKOLNY - NOWE CELE I WYZWANIA

            04.09.2023

            Początek roku szkolnego to ważny czas zarówno dla młodzieży, jak i nauczycieli. To ekscytujący moment, zwłaszcza dla uczniów klas pierwszych, wyznaczający rozpoczęcie kolejnych dziesięciu rozdziałów w edukacji. Niech więc zabrzmi pierwszy dzwonek i wskaże nowe cele oraz aspiracje. 

            Tegoroczna inauguracja nowego roku szkolnego rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły i wysłuchania hymnu państwowego. Następnie, z okazji rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, delegacja z klas 3ep oraz 2w1p złożyła wiązankę pod tablicą, upamiętniającą Bohaterów Walki z Faszyzmem.

            W dalszej część, Dyrektor Arosław Jakóbik powitał przybyłych gości: Pana Starostę Zwoleńskiego Stefana Bernaciaka, Wicestarostę Waldemara Urbańskiego, Przewodniczącą Rady Rodziców Panią Agnieszkę Skrzypek oraz nauczycieli, pracowników szkoły, młodzież i rodziców. Szczególnie ciepło witał uczniów klas pierwszych, którym życzył, aby ten nowy etap w ich edukacji był pełen przyjaźni na długie lata i wspaniałych doświadczeń. Dodał, że rozpoczynający się rok szkolny otwiera drzwi wielkiej, intelektualnej przygody.

            Serdeczne słowa do młodzieży i nauczycieli kierował również Starosta Zwoleńskiego Pan Stefan Bernaciak i wręczył stypendia uczennicom, które w minionym roku szkolnym uzyskały najlepsze wyniki edukacyjne w naszej szkole – Karolinie Niedzieli, uczennicy klasy 4ep i Martynie Nędzi, uczennicy klasy 5ep.

            Głos zabrała także przewodnicząca Rady Rodziców Pani Agnieszka Skrzypek, zapewniając pierwszoklasistów, że dokonali właściwego wyboru szkoły i mogą czuć się bezpiecznie w jej murach.

            Na zakończenie Pan Dyrektor przedstawił nowych nauczycieli, wychowawców klas pierwszych i pedagogów, którzy uzyskali awans zawodowy. Uroczystość uatrakcyjnił występ pani Klaudii Bąk, po czym społeczność uczniowska udała się do sal lekcyjnych na spotkanie z wychowawcami, gdzie poznała szkolny harmonogram.

          • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023

            23.06.2023

            W piątek, 23 czerwca społeczność szkolna zebrała się, aby pożegnać mijający rok szkolny 2022/2023. Bez wątpienia, był to czas zarówno wytężonej pracy, jak i wyjątkowych chwil. Zanim jednak uczniowie spotkali się ze swoimi wychowawcami, po raz ostatni, przed wakacyjną przerwą, uczestniczyli w uroczystym zakończeniu. Były nagrody, podziękowania, życzenia, piosenki i chwile wzruszeń.

            Akademię rozpoczęła przedstawicielka Samorządu Uczniowskiego, która podziękowała nauczycielom oraz wychowawcom za ogromne poświęcenie, zaufanie, oddanie i życzliwość.

            W dalszej części Pan Dyrektor Arosław Jakóbik przywitał zgromadzonych gości: Pana Starostę Zwoleńskiego Stefana Bernaciaka, Wicestarostę Waldemara Urbańskiego oraz Przewodniczącego Rady Powiatu Piotra Fijołka, a uczniom życzył bezpiecznego wypoczynku i wręczył nagrody oraz świadectwa z wyróżnieniem.

            Podziękowania oraz życzenia udanych wakacji złożyli także przemawiający Pan Starosta Zwoleński Stefan Bernaciak oraz przewodnicząca Rady Rodziców Pani Agnieszka Skrzypek. Wszyscy docenili całoroczny trud, wysiłek i zaangażowanie dyrekcji, nauczycieli oraz uczniów.

          • POZNAJ POLSKĘ!

            19.06.2023

            W dniach 14-16 czerwca 2023 r. uczniowie z klas branżowych, zwiedzili Toruń, Kaszuby i Łódź. Na wycieczkę pojechało 42 uczniów i 5 opiekunów (Mateusz Pindakiewicz, Emilia Zielony, Julitta Wrześniewska, Roman Wziątek oraz Marcin Orłowski).

          • KONKURSU WIEDZY O ZJEDNOCZONYM KRÓLESTWIE I PÓŁNOCNEJ IRLANDII

            15.06.2023

            W dniu 15 czerwca zostały ogłoszone wyniki konkursu wiedzy o Zjednoczonym Królestwie i Północnej Irlandii zorganizowanego przez nauczycieli języka angielskiego.

            Celem konkursu było rozbudzenie wśród uczniów zainteresowań językiem angielskim oraz wzbogacenie wiedzy o kulturze, geografii, literaturze, życiu codziennym w Zjednoczonym Królestwie.

            W konkursie wzięli udział uczniowie klas technikum. Dostali oni zestaw pytań dotyczących Zjednoczonego Królestwa i mieli za zadanie wyszukać informacji, korzystając z różnych źródeł.

            Oto laureaci konkursu:

            I miejsce    Kacper Wach kl.3fp

            II miejsce   Julia Kwiatkowska kl.2agp

            III miejsce  Mateusz Wolszczak kl.2fp

            Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!

          • 77. ROCZNICA BITWY POD ZWOLENIEM

            13.06.2023

            W niedzielę, 11 czerwca odbyły się uroczyste obchody 77. Rocznicy Bitwy pod Zwoleniem, w których udział wzięła także delegacja z naszej szkoły. Pamięć o tym wydarzeniu jest bardzo ważna i warto ją pielęgnować, ponieważ Bitwa pod Zwoleniem uznana została za jedno z największych starć zbrojnych w Polsce po 1945 roku.

            Zdjęcie pochodzi z serwisu FB Niezłomny Zwoleń

            Przypomnijmy! 15 czerwca 1946 roku, pod Zwoleniem doszło do walki oddziałów „Zagończyka” z wojskami sowieckimi. Wrogie oddziały straciły wówczas ponad 40 żołnierzy, partyzanci natomiast około 6.

          • SZKOLNY KONKURS WIEDZY O JANIE KOCHANOWSKIM

            07.06.2023

            W środę, 7 czerwca Pan Dyrektor Arosław Jakóbik wręczył dyplomy i nagrody laureatom szkolnego konkursu „Wiedzy o Janie Kochanowskim”. Jego celem było poszerzanie wiedzy o związanym z naszym regionem poecie odrodzenia.

            Uczniowie rozwiązywali test online, który sprawdzał znajomość biografii i utworów Mistrza z Czarnolasu. Najlepiej poradzili sobie:

            Tatiana Boniecka – I miejsce

            Bartosz Karaś – II miejsce

            Karol Sadura – III miejsce

            Zwycięzcy będą reprezentowali naszą szkołę w konkursie „Wiedzy o Janie Kochanowskim” organizowanym przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Zwoleniu.

            Wszystkim życzymy powodzenia i trzymamy mocno kciuki!

          • BOM 2023 - Budżet Obywatelski Mazowsza edycja 2023

            31.05.2023

            Zapraszamy wszystkich uczniów do udzielenia wsparcia.

            Wejdź na stronę www.bom.mazovia.pl

            Wybierz opcję głosuj online i rozpocznij głosowanie

            Podaj swoje imię i nazwisko oraz powiat i miejscowość, w której zamieszkujesz (z załączonej do formularza listy) oraz numer telefonu.

            Zaznacz czy jesteś osobą pełnoletnią czy nie

            Zaznacz, że jesteś mieszkańcem Mazowsza

            Dokonaj wyboru projektu: z grupy ogólnowojewódzkiej wybierz numer 141 pod nazwą HandbalLove Mazowsze (zaznacz odpowiednią kratkę) i z puli podregionalnej wybierz 215 czyli Zręczne Asy II (zaznacz odpowiednią kratkę)

            Dokonaj wyboru i podaj kod SMS

             

            Z jednego numeru telefonicznego można oddać 3 głosu (każdy na inne dane osobowe)

             

            Dziękujemy za Twój głos!!!

          • „POZNAJ POLSKĘ” – KONIECZNIE!!

            30.05.2023

            W dniach 22- 24 maja 2023r. grupa 44 uczniów klas 4ep, 4fp, 4dp oraz 3fp wraz z opiekunami (p. Beatą Olczyk, p. Magdaleną Krajewską i p. Agnieszką Witek)  zwiedziła jedno z najpiękniejszych miast w  Polsce – Wrocław oraz Podziemne Miasto Osówka nieco oddalone od Wrocławia. Wyjazd był zrealizowany w ramach projektu MEiN „Poznaj Polskę”.

            Zwiedzanie Wrocławia rozpoczęliśmy od wizyty w ZOO. Jest ono najstarszym ogrodem zoologicznym w Polsce posiadającym największą liczbą zwierząt. W ciągu kilku godzin mieliśmy szansę poznać rzadkie i oryginalne zwierzęta ze wszystkich kontynentów. Największą atrakcją okazało się Afrykarium – unikatowe na skalę światową oceanarium prezentujące wyłącznie gatunki zamieszkujące Czarny Ląd – od plaży Morza Czerwonego po dżunglę Kongo. Zachwycają m.in. żółwie, kolorowe ryby, hipopotamy, płaszczki, rekiny, pingwiny i krokodyle oraz zjawiskowe manaty.

            Drugi dzień wyjazdu poświęcony był zwiedzaniu Wrocławia. Wraz z przewodnikiem odkrywaliśmy zespół historycznego centrum, Halę Stulecia, Muzeum Narodowe we Wrocławiu – wraz z Panoramą Racławicką oraz Pawilonem Czterech Kopuł no i oczywiście Hydropolis. Na zasłużony odpoczynek poszliśmy obejrzeć fontannę multimedialną, która jest zarówno największą fontanną w Polsce, jak i jedną z największych w całej Europie. Codziennie o każdej pełnej godzinie można oglądać wodną choreografię, której tłem  jest muzyka klasyczna, popularna (np. utwory Madonny) czy kontemplacyjna.

            Całość zwiedzania uatrakcyjniały nam krasnale, będące symbolem tego niesamowitego miasta.

            W ostatnim dniu wycieczki udaliśmy się do Osówki, gdzie zwiedziliśmy Podziemne Miasto. Zwiedza się je z przewodnikiem i w kaskach. Co prawda przy świetle elektrycznym, jednak mimo to miejsce jest bardzo mroczne, tajemnicze i niezwykle przejmujące.

            Pieszo przechodzi się przez system betonowych korytarzy, umocnień i hal, a towarzyszą temu liczne multimedialne wystawy. Wędrując tajemniczymi podziemiami mogliśmy poznać sposoby drążenia tuneli, etapy budowy, historie i tragedie towarzyszące realizacji nazistowskiego projektu Riese.

            Po trzech dniach pełnych wrażeń wróciliśmy do domu.  Wszyscy byli zmęczeni, ale bardzo zadowoleni  i bogatsi o nowe doświadczenia związane z odkrywaniem urokliwych zakątków naszego kraju.

    • Kontakty

      • Zespół Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu im. Bohaterów Walki z Faszyzmem
      • (+48) 48 676 20 34
        (+48) 48 676 26 16
      • ul. Sienkiewicza 17
        26-700 Zwoleń
        Poland
    • Logowanie