• ŚWIATOWY DZIEŃ JABŁKA

      29.09.2023

      Uczniowie klas gastronomicznych Zespołu Szkół Rolniczo -Technicznych wzięli udział w obchodach owocowego święta. Jabłko to jedno z najpopularniejszych owoców na świecie.

      Przy tej okazji warto wspomnieć, że Polska jest największym producentem jabłek w Unii Europejskiej, a ich wysoka jakość jest ceniona  we wszystkich krajach. Posiadają  w swoim składzie wiele cennych witamin m.in. C, E, K  oraz składników mineralnych tj. fosfor, wapń, sód, żelazo. Tych oraz wielu innych ciekawostek dotyczących jabłek młodzież dowiedziała się z przygotowanej przez Panią  Marzenę Morawską prezentacji multimedialnej. W ramach wspólnych obchodów przygotowane zostały również kalambury, których głównym celem były przysłowia i powiedzenia związane z jabłkiem.  Po części teoretycznej przyszedł czas na zastosowanie wiedzy w praktyce. Młodzi kucharze postanowili przekonać się, że z jabłek można sporządzić wiele ciekawych i atrakcyjnych dań. Podczas zajęć stawili czoło wyzwaniu i wspólnie przygotowali kilka atrakcyjnych dań.  

      Przysłowia związane z jabłkiem m.in.:

      Jakie jabłko taka skórka, jaka matka taka córka.

      Niedaleko pada jabłko od jabłoni.

      Stłuc kogoś na kwaśne jabłko.

      I kwaśne jabłko robak toczy.

      Zachęcamy do spożywania jabłek!

      M. Wrześniewska

      M. Morawska

     • AKCJA KRWIODAWSTWA - ZAPRASZAMY

      19.09.2023

      Drodzy krwiodawcy,  4 października 2023 roku w naszej szkole odbędzie się akcja honorowego oddawania krwi, która organizowana jest we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu.

      Krew może oddać każda zdrowa osoba w wieku 18-65 lat, o wadze ciała powyżej 50 kg. Nie zwlekaj, weź ze sobą dowód tożsamości i przyjdź! Pamiętaj, że oddając krew, przyczyniasz się do ratowania zdrowia i życia innych.

      Serdecznie zapraszamy!

     • NARODOWE CZYTANIE, 9 WRZEŚNIA 2023 r.

      15.09.2023

      „Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu.”

       

      Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

      Andrzej Duda

      Finał akcji odbył się w sobotę, 9 września 2023 r. W trakcie czytania „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, naszą szkołę reprezentowała następująca grupa uczniów:

      • Aleksandra Balcerowska klasa 3ep technik ekonomista,
      • Paulina Marszałek kl. 3ep technik ekonomista,
      • Patrycja Gogacz kl. 3ep technik ekonomista,
      • Karol Grzywacz kl. 2fp technik informatyk,
      • Szymon Machnik kl. 2fp technik informatyk,
      • oraz Chołuj Mateusz z kl. 1fp towarzyszył starszym koleżankomi kolegom.

      Czytający nauczyciele to:

      • Marta Dziekan,
      • Małgorzata Wrześniewska,
      • Katarzyna Krzyśko-Płachta.

      ,,Nad Niemnem” to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w odcinkach w latach 1886–1887, a wydana została w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego ,,Pana Tadeusza". "Nad Niemnem" cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. "Nad Niemnem" to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej, podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

     • PROJEKCJA FILMU ,,ULMOWIE. BŁOGOSŁAWIONA RODZINA"

      11.09.2023

      W związku z beatyfikacją rodziny Ulmów, w naszej szkole wyświetlono film Dariusza Walusiaka: ,,Ulmowie. Błogosławiona rodzina”. To produkcja równie niezwykła, jak historia przedstawionej w niej rodziny. Swoją premierę miała w sierpniu i do chwili obecnej grana jest w kinach, a dziś, dzięki uprzejmości Rady Rodziców, która wykupiła licencję na jej projekcję oraz zaangażowaniu nauczycieli polonistów i historyków,  mieliśmy okazję zobaczyć film w naszej szkole.

      Seans przypomniał o wydarzeniach, mających miejsce w 1944 roku w Markowej, gdzie na oczach dzieci rozstrzelano Józefa Ulmę i jego żonę Wiktorię, która była w siódmym miesiącu ciąży. Nie oszczędzono nawet najmłodszych - ośmioletniej Stanisławy, sześcioletniej Barbary, pięcioletniego Władysława, czteroletniego Franciszka, trzyletniego Antoniego i półtorarocznej Marii.  Ich egzekucja stała się symbolem martyrologii Polaków, mordowanych za niesienie pomocy Żydom.

      Zapraszamy również do obejrzenia wystawy poświęconej rodzinie Ulmów, z którą można zapoznać się na parterze, w holu głównym naszej szkoły. Wystawa powstała na bazie materiałów Instytutu Pamięci Narodowej.

     • SPOTKANIE CHÓRU SZKOLNEGO

      06.09.2023

      Wszystkich chętnych, kochających śpiew lub chcących rozpocząć swoją przygodę ze śpiewem zapraszamy serdecznie na pierwsze spotkanie chóru szkolnego, które odbędzie się we wtorek, 12 września, na długiej przerwie, w sali 309.  

      W chórze można liczyć na dobrą zabawę, naukę śpiewu i przyjazną atmosferę. Bądź i Ty!!!

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu im. Bohaterów Walki z Faszyzmem
   • (+48) 48 676 20 34 (+48) 48 676 26 16
   • ul. Sienkiewicza 17 26-700 Zwoleń Poland
  • Logowanie