• PIERWSZY TYDZIEŃ PRAKTYK W LIZBONIE UPŁYNĄŁ NAM BARDZO INTENSYWNIE I PRZYJEMNIE

            12.09.2022

            Uczniowie każdego dnia uczęszczają na praktyki do firmy CINEL - Centro de Formação Profissional da Indústria Electrónica, Energia, Telecomunicações e Tecnologias da Informação.

            Pracownicy firmy CINEL stawiają przez naszymi uczniami  nowe wyzwania, które pozwalają im pogłębić umiejętności z zakresu przygotowania urządzeń do pracy, konfigurowania sieci wirtualnych, lokalizacji oraz usuwania uszkodzeń sprzętów, modyfikacji i rozbudowy struktury baz danych ale również projektowania stron internetowych i instalacji, aktualizacji systemów operacyjnych i oprogramowania użytkowego. Na praktykach uczniowie komunikują się w języku angielskim, co ułatwia współpracę z portugalskimi wykładowcami.

            ….. a że nie samą pracą człowiek żyje to w weekend nadszedł czas na zwiedzanie bardzo atrakcyjnych turystycznie miejsc w Portugalii.

            W sobotni poranek udaliśmy się do  malowniczego miasteczka Sintra, które jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Podziwialiśmy Pałac Quinta da Regaleira wraz z fascynującymi ogrodami skrywającymi ukryte tunele, labirynty i tajemnicze symbole religijne. Sintra  przyciąga turystów swoim „górskim klimatem”.

            Kolejnym punktem naszej sobotniej wycieczki był przylądek Cabo da Roca – najdalej na zachód wysunięty punk  Europy kontynentalnej – „..tu, gdzie ląd się kończy a morze zaczyna..” – tak pisał poeta portugalski Luís de Camões.  Brzeg Cabo da Roca wznosi się 144 metry ponad poziomem Oceanu Atlantyckiego i fascynuje klifami, które stromo opadają do oceanu.

            Bardzo majestatycznym miejscem w naszej podróży okazał się również Boca do Inferno, czyli słynne Usta Piekieł, gdzie można zobaczyć a przede wszystkim usłyszeć wzburzone wody Oceanu Atlantyckiego rozbijające się z hukiem o ściany skalne.

            W wolnej chwili mogliśmy skorzystać z kąpieli  w oceanie na jednej z urokliwych plaż miasteczka Cascais.

            Na zakończenie sobotniej wyprawy udaliśmy się mostem noszącym nazwę 25 kwietnia – zbudowanym na wzór popularnego mostu w San Francisco do górującego nad Lizboną pomnika Cristo Rei, który został zainspirowany statuą Chrystusa Odkupiciela z Rio de Janeiro w Brazylii.

            Niedzielę spędziliśmy na zwiedzaniu Lizbony. Główne atrakcje tego dnia to: Klasztor Hieronimitów, Wieża Belem, Zamek Świętego Jerzego, najstarsza dzielnica Lizbony –Alfama oraz Katedra Najświętszej Maryi Panny.

            Wszystkie działania są realizowane w ramach Programu Erasmus+VET Sektor: Kształcenie i Szkolenia Zawodowe (Akcja 1. Mobilność Edukacyjna: mobilność osób uczących się i pracowników w dziedzinie kształcenia i szkolenia zawodowego – VET).

            Za realizację działań dziękujemy naszemu zagranicznemu partnerowi - firmie DNA Europe - Vocational Training.

            Izabela Markiewicz

            Beata Olczyk

          • KIERMASZ UŻYWANYCH PODRĘCZNIKÓW

            08.09.2022

            REGULAMIN KIERMASZU UŻYWANYCH PODRĘCZNIKÓW W ZESPOLE SZKÓŁ ROLNICZO-TECHNICZNYCH W ZWOLENIU W ROKU SZKOLNYM 2022/2023.

            1. Organizatorem SZKOLNEGO KIERMASZU PODRĘCZNIKÓW UŻYWANYCH jest Biblioteka Szkolna ZSRT w Zwoleniu.

            2. Celem kiermaszu jest umożliwienie sprzedaży i zakupu używanych podręczników przez uczniów i absolwentów naszej szkoły.

            3. Używany podręcznik może sprzedać na kiermaszu każdy uczeń naszej szkoły, absolwent lub jego  rodzice (opiekunowie).

            4. Do sprzedaży przyjmowane są wyłącznie podręczniki obowiązujące w naszej szkole w danym roku szkolnym.

            5. Podręczniki przeznaczone do sprzedaży przyjmowane będą od 6 do 12 września 2022 r. przez nauczyciela bibliotekarza i osoby współpracujące z samorządu uczniowskiego w Sali 105 parter (obok Sali konferencyjnej) w godzinach pracy biblioteki.

            Sprzedaż podręczników rozpocznie się od 15 do 22 września 2022 r.

            6. W każdym podręczniku przeznaczonym do sprzedaży należy wpisać ołówkiem następujące dane: imię i nazwisko ucznia, klasę do której uczęszcza oraz cenę książki.

            7. Dodatkowo na osobnej kartce należy wpisać listę podręczników przeznaczonych do sprzedaży wraz z cenami imieniem nazwiskiem i klasą.

            8. Przy wycenie należy wziąć pod uwagę stan książki. Zbyt wysoka cena może spowodować, że książka nie znajdzie nabywcy.

            9. Odbiór pieniędzy i podręczników, które nie zostały sprzedane odbędzie się od 28 do 30 września 2022 r.

            10. Jeżeli książki nie znajdą nabywcy na kiermaszu, właściciel może przekazać je do biblioteki szkolnej lub trafią na kiermasz w

            kolejnym roku szkolnym. Z nowym rokiem szkolnym zostaną one przekazane lub wypożyczane uczniom.

            12. Wszelkie informacje na temat kiermaszu udzielane są w bibliotece szkolnej.

          • NARODOWE CZYTANIE, SOBOTA 3 WRZEŚNIA 2022R.

            07.09.2022

            Rok 2022 ustanowiono Rokiem Romantyzmu Polskiego, a lekturą tegorocznego Narodowego Czytania „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, wydane po raz pierwszy 200 lat temu. Rokrocznie akcja Narodowego Czytania odbywa się pod patronatem pary prezydenckiej.

            Za nami kolejna, dziesiąta edycja. W sobotę, 3 września czytelnia MGBP w Zwoleniu wypełniła się po brzegi - lektorzy nie zawiedli. Czytali samorządowcy, dyrektorzy instytucji kultury, bibliotekarze, nauczyciele, oraz przyjaciele biblioteki. 

             Najliczniejszą grupą czytających byliśmy MY – 10 osób, uczniowie i nauczycielki Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu. Oto lista osób reprezentujących naszą szkołę:

            1. Marta Dziekan,
            2. Małgorzata Wrześniewska,
            3. Julitta Wrześniewska,
            4. Katarzyna Krzyśko-Płachta,
            5. Amelia Łoszak klasa 2fp,
            6. Aleksandra Balcerowska 2ep,
            7. Filip Kupis 3fp,
            8. Sebastian Guzek 3fp,
            9. Łukasz Fijoł 3ep,
            10. Patryk Ruba 3ep.

            Wszyscy lektorzy z wielkim zaangażowaniem wcielili się w role bohaterów Ballady „Świteź”, którą czytała nasza szkoła. Dokładali starań, aby jak najlepiej oddać charakter postaci, podkreślając ludowość utworu, prymat uczucia nad rozumem oraz współistnienie dwóch światów: realnego i fantastycznego.

            Dziękuję serdecznie tak chętnie angażującym się w tym roku lektorom, do  aktywnego udziału we wspaniałym spotkaniu z literaturą.

                                                                                               Pozdrawiam, Katarzyna Krzyśko-Płachta

          • PODRÓZE MAŁE I DUŻE - PROGRAM ERASMUS+VET

            06.09.2022

            Jeszcze rok szkolny na dobre się nie rozpoczął, a już nadszedł czas na wyjazd pierwszej grupy młodzieży do Portugalii. Po pierwszych dniach pobytu wspólnie odkrywamy uroki jednej z najpiękniejszych stolic w Europie.

            W dniach 4-16 września, 15 uczniów klas trzecich i czwartych technikum informatycznego wraz z opiekunami bierze udział w dwutygodniowych praktykach zawodowych w Lizbonie. Celem praktyk jest zdobycie doświadczenia w zagranicznej firmie, doskonalenie zdolności językowych, ale również poznanie najciekawszych kulturowo i historycznie miejsc kraju goszczącego. Wszystkie działania są realizowane w ramach Programu Erasmus+ VET Sektor: Kształcenie i Szkolenia Zawodowe (Akcja 1. Mobilność Edukacyjna: mobilność osób uczących się i pracowników w dziedzinie kształcenia i szkolenia zawodowego – VET).

            Po przyjeździe firmy współpracujące przedstawiły nam program zajęć oraz plan wyjazdów kulturowych, dzięki którym będziemy mogli bliżej poznać panujące tutaj zwyczaje.

            Z niecierpliwością czekamy na kolejne dni, które na pewno przyniosą nam wiele wrażeń, emocji, radości a przede wszystkim pozwolą nam poznać nowych ludzi i nowe miejsca.

            Wszystkich serdecznie pozdrawiamy i obiecujemy dzielić się niebawem naszymi wrażeniami.

            Izabela Markiewicz

            Beata Olczyk

          • UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023

            01.09.2022

            Dzisiaj rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2022/2023. Po dwumiesięcznej przerwie spotkaliśmy się ponownie w murach naszej szkoły, aby pełni werwy i zapału powitać kolejny rok nauki i niezapomnianych doświadczeń. Podczas akademii mieliśmy przyjemność gościć rodziców naszych uczniów oraz przedstawicieli władz: Starostę Zwoleńskiego Pana Stefana Bernaciaka, Wicestarostę Zwoleńskiego Pana Waldemara Urbańskiego i Przewodniczącego Rady Rodziców Pana Marka Winsztala.

            Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzania sztandaru szkoły i wspólnego odśpiewania hymnu Polski. Uczniowie klasy 2dp, w imieniu całej społeczności szkolnej, złożyli wieniec pod Pomnikiem Bohaterów Walki z Faszyzmem. Pan Dyrektor Arosław Jakóbik powitał uczniów, nauczycieli, rodziców oraz zaproszonych gości i przypomniał o trudnej sytuacji, w której znalazła się współczesna Europa i świat, zwłaszcza Polska, za której wschodnią granicą toczy się brutalna wojna. Pan Dyrektor zaznaczył, że rozpoczynjący się rok szkolny nie będzie rokiem łatwym i przewidywalnym, nie tylko ze względu na wojnę w Ukrainie, ale również z uwagi na wciąż obecną pandemię Covid-19. Mimo trudnej sytuacji na świecie, zapewnił jednak, że wspólnymi siłami uda nam się stawić czoło wyzwaniom, które niesie przed nami przyszłość.

            Po przemówieniu Pana Dyrektora, głos zabrał Pan Starosta Stefan Bernaciak, który nie tylko życzył uczniom i nauczycielom udanego roku szkolnego, ale również zapewnił naszą młodzież, że znajduje się pod opieką świetnie wykwalifikowanych nauczycieli, którzy w swoją pracę wkładają całe serce.

            Pan Dyrektor Arosław Jakóbik przedstawił wychowawców klas pierwszych Technikum-Panią Annę Makuch, Panią Izabelę Skrzypek-Markiewicz, Panią Agnieszkę Molendę, Pana Łukasza Bartosiewicza oraz klas pierwszych BSIS-Panią Martę Dziarę-Płachtę, Panią Małgorzatę Jarosz i Panią Magdalenę Szymanowicz.

            Podczas akademii zostały także wręczone stypendia starosty dla najlepszych uczniów naszej szkoły-Katarzyny Mróz i Patryka Gawła.

            Na koniec, Pan Dyrektor podziękował nauczycielom  odpowiedzialnym za przygotowanie akademii-Pani Annie Grabarze i Pani Beacie Olczyk-opiekunkom samorządu szkolnego oraz Panu Mateuszowi Pindakiewiczowi- osobie odpowiedzialnej za oprawę dźwiękową podczas uroczystości i życzył wszystkim udanego roku szkolnego!

             

            Barbara Bławat

            Magdalena Tarłowska

          • Kwalifikacyjny Kurs Zawodowy - Rolnik - Nowy nabór

            30.08.2022

            Informujemy, iż rozpoczął się nabór na kwalifikacyjny kurs zawodowy w zawodzie rolnik, kwalifikacja ROL.04. Warunkiem rozpoczęcia kursu jest zebranie 20 słuchaczy.

            Po ukończeniu kursu Rolnik uczestnik szkolenia otrzymuje kwalifikacje zawodowe z zakresu prowadzenia produkcji rolniczej. Uzyskane w ten sposób kwalifikacje są zgodne z Rozporządzeniem MEN z dnia 15 lutego 2019 r. w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego, Rozporządzeniem MEN z dnia 19 marca 2019 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych, Rozporządzeniem MEN z dnia 16 maja 2019 r. w sprawie podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz dodatkowych umiejętności zawodowych w zakresie wybranych zawodów szkolnictwa branżowego oraz Rozporządzeniem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 07.08.2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania oparta na Międzynarodowym Standardzie ISCO.

            Ukończenie kursu oraz uzyskanie kwalifikacji rolniczych umożliwia m.in.: nabywanie ziemi, otworzenie gospodarstwa rolnego, uzyskiwanie dopłat oraz dotacji, uzupełnić wykształcenie wymagane w programie Młody Rolnik.

            Po ukończeniu szkolenia, kursant otrzymuje Zaświadczenie Ministra Edukacji Narodowej zaświadczające o nabyciu kwalifikacji.

            Po zakończonym kursie istnieje możliwość przystąpienia do egzaminu państwowego organizowanego w naszej szkole. Po zdaniu egzaminu OKE, otrzymuje się świadectwo potwierdzające kwalifikacje w zawodzie Rolnik (Kod zawodu: 613003). W przypadku słuchaczy posiadających wykształcenie minimum zawodowe istnieje możliwość otrzymania dyplomu zawodowego. Dokumenty dają kwalifikacje rolnicze i są uznawane w Agencji Nieruchomości Rolnej oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

            Kurs zawodowy jest bezpłatny, zajęcia odbywają w systemie zaocznym. Czas trwania – 3 semestry.

            Zainteresowanych zapraszamy do składania podania do sekretariatu szkoły.

            Podanie.pdf (PDF, 271KB)

    • Kontakty

      • Zespół Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu im. Bohaterów Walki z Faszyzmem
      • (+48) 48 676 20 34 (+48) 48 676 26 16
      • ul. Sienkiewicza 17 26-700 Zwoleń Poland
    • Logowanie