• Europejski wymiar naszej szkoły

        • 17 września 2020 roku Fundacja Systemu Rozwoju Edukacji - Narodowa Agencja Programu Erasmus+ w Polsce ogłosiła wyniku konkursu wniosków, które będą realizowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w ramach projektu „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”. Na liście projektów objętych dofinansowaniem znalazł się projekt pt. "Euro Zawodowcy" przygotowany przez Agnieszkę Strzelecką - koordynatora, Izabelę Skrzypek-Markiewicz oraz Beatę Olczyk. Kwota dofinansowania to 149 498,00 EUR, co stanowi 637 295,02 PLN.

          Głównym celem naszego projektu jest podniesienie i rozwój kwalifikacji i umiejętności uczniów poprzez wdrażanie innowacyjnych rozwiązań z uwzględnieniem kompetencji językowych. Tym innowacyjnym rozwiązaniem jest udział w mobilności międzynarodowej.

          Partnerami w naszym projekcie są: Sistema Turismo – z siedzibą w Rimini (Włochy) oraz Training Vision z siedzibą w Portsmouth (Wielka Brytania) oraz Tribeka training lab z Malagi w Hiszpanii.

          Projekt polega na organizacji 2-tygodniowych praktyk zawodowych dla uczniów Zespołu Szkół Rolniczo - Technicznych w Zwoleniu. Łącznie w projekcie weźmie udział 78 uczniów. Technicy geodeci i architektury krajobrazu odbędą swoją praktykę we Włoszech,  technicy informatycy i technicy spedytorzy w Hiszpanii, natomiast technicy ekonomiści w Wielkiej Brytanii. Pierwsze mobilności planujemy już w maju 2021 roku.

          Jako instytucja wysyłająca zapewnimy wszystkim uczestnikom przygotowanie pedagogiczne, psychologiczne, językowe i kulturowe poprzedzające wyjazd na praktyki. Ponadto podczas pobytu za granicą każdy Uczestnik będzie miał zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie, bilety na przejazdy lokalne, udział w wydarzeniach kulturalnych. Jesteśmy w trakcie uzgodnień z Partnerami szczegółów dotyczących pobytu uczniów na praktyce.

          W ramach staży wdrożymy procedurę Europejskiego system transferu osiągnięćw kształceniu i szkoleniu zawodowym (ECVET). System ten ułatwia uznawanie efektów uczenia się i tym samym wykorzystanie wiedzy i umiejętności zdobytych w innej instytucji za granicą. Każdy uczestnik praktyki otrzyma indywidualny wykaz osiągnięć. Po odbyciu praktyki nastąpi walidacja i uznanie osiągnięć osób uczących się zdobytych za granicą. Oznacza to, że szkoła, wystawi oficjalne potwierdzenie, że wiedza, umiejętności, kompetencje społeczne uzyskane w ramach mobilności zagranicznej są zaakceptowanei mogą być akumulowane jako część określonej kwalifikacji oraz zostaną uznane jako zaliczenie praktyki zawodowej. 

          Każdy z uczniów, którzy odbędą zagraniczną praktykę zawodową otrzyma certyfikaty: potwierdzający udział w projekcie, Europass Mobilność, od firmy goszczącej oraz od pracodawcy. Każdy z tych dokumentów jest dwujęzyczny.

          Globalizacja gospodarki wpływa na globalizację rynku pracy, co oznacza, że znajomość języka obcego i zagranicznego środowiska pracy jest przydatna nie tylko za granicą. Języki warto znać również po to, aby świadomie podróżować i w pełni z tego korzystać. Jednak nauka nauce nie równa. Za granicą, przebywając w obcojęzycznym środowisku, nauka języka to nie książki, reguły i zapamiętywanie słówek. Nauka za granicą to jego chłonięcie wszystkimi zmysłami i nabieranie najcenniejszej umiejętności porozumiewania się z innymi.

          Podczas pobytu za granicą fizycznie i mentalnie jest się zanurzonym w życie i kulturę mieszkańców. Uczestnictwo w stażu daje możliwość poznania ich kraju od podszewki. Oprócz ciekawego doświadczenia kulturowego jest to również cenne doświadczenie zawodowe - poznanie zagranicznego środowiska pracy, nowych rozwiązań, zwyczajów, ale również specyficznych potrzeb klientów.

           

          Praca za granicą to skok na głęboką wodę, a, jak wiadomo, tylko wychodząc poza strefę komfortu, można w życiu osiągnąć wymarzone cele. Doświadczenie zdobyte na stażu za granicą nie będzie tylko ważnym punktem w CV naszych uczniów, ale będzie to przede wszystkim ważnym punktem w Ich życiu. To nowe znajomości i doświadczenia, nowe sytuacje, nowe smaki, zapachy, zwyczaje i tradycje. To niezapomniane wspomnienia, nauka
          i znajomości, których nigdy nikt Im nie odbierze!

           

          Nasz projekt stanowi "przykład dobrej praktyki" dla innych, gdyż wykracza poza obszar standardowej edukacji w naszej szkole, nadaje jej komponent międzynarodowy.

          Dzięki realizacji tego typu projektów rozpoczęliśmy nowy rozdział w nauczaniu naszych uczniów, co mamy nadzieję dzięki nakładowi naszej pracy i szukaniu perspektyw na realizację planów przerodzi się w konsekwentną politykę edukacyjną placówki.

          Agnieszka Strzelecka

    • Kontakty

      • Zespół Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu im. Bohaterów Walki z Faszyzmem
      • (+48) 48 676 20 34 (+48) 48 676 26 16
      • ul. Sienkiewicza 17 26-700 Zwoleń Poland
    • Logowanie