•  INTERNAT PRZY ZSR-T W ZWOLENIU
        ul. Kościuszki 39 26-700 Zwoleń 
        tel.: 48 676 44 23

              Internat przy ZSR-T w Zwoleniu to bardzo dobra alternatywa dla uczniów, którzy muszą codziennie dojeżdżać do szkoły. Stworzone są tu dla młodzieży bardzo dobre warunki do mieszkania i nauki. Wychowankowie mają zapewnioną całodobową opiekę i pomoc wykwalifikowanej kadry pedagogicznej.

        Z oferty zamieszkania mogą skorzystać zarówno uczniowie Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych jak i Liceum Ogólnokształcącego w Zwoleniu.

        Oferujemy:

        • bezpłatne zakwaterowanie
        • domowe, smaczne i tanie całodzienne wyżywienie (stawka dzienna 22 zł),
        • bezpieczne warunki pobytu,
        • zakwaterowanie w 2, 3, 4 osobowych pokojach,
        • węzeł sanitarny, znajdujący się na każdym piętrze,
        • salkę telewizyjną,
        • dostęp do aneksu kuchennego,
        • pokoje cichej nauki,
        • możliwość korzystania z okolicznego boiska sportowego, bieżni, siłowni zewnętrznej,
        • możliwość korzystania ze wsparcia pedagoga szkolnego, psychologa oraz wychowawców i nauczycieli uczących w szkole.

        Wychowawcy motywują młodzież do systematycznej nauki i wywiązywania się ze swoich obowiązków. Wspierają w trudnych chwilach, dbają o pozytywne relacje i wzajemną życzliwość, a także zachęcają do aktywności w różnych dziedzinach, udziału licznych uroczystościach zarówno w internacie jak i szkole.

        Tutaj nawiązywane są nowe znajomości, przyjaźnie i relacje które na zawsze pozostawiają ślad w pamięci absolwenta.
        ZAPRASZAMY !!!

      • Marzec kojarzy się nam z przedwiośniem, gdy natura budzi się z zimowego snu. Jest to moment dużych zmian w przyrodzie, pogoda jest burzliwa, a dni coraz dłuższe. Obchodzimy w nim rocznice wielu wydarzeń z przeszłości, a poza tym:  Dzień Kobiet i pierwszy dzień wiosny – „dzień wagarowicza”. Wraz z nadejściem wiosny nieodłącznie wiąże się także Wielkanoc. W tym roku przypada ona dość wcześnie, bo już 31 marca.

        W internacie przedstawiciele płci męskiej Młodzieżowej Rady Internatu nie zapomnieli o Święcie Kobiet i postarali się, by ten dzień był dla Nich wyjątkowy. Chłopcy 7 marca przygotowali dla dziewcząt z okazji Ich święta komediowy wieczór filmowy. Atmosferę i nastrój wspólnego spotkania dodatkowo podkreśliły złożone przez Rafała i Kacpra życzenia oraz wręczone Paniom profesor i Dziewczętom kwiaty.

        Na koniec wieczoru wszyscy zgodnie przyznali, że takie dni powinny być częściej niż raz w roku.

        W Dzień Kobiet zawsze pamiętamy o wszystkich Paniach pracujących w naszym internacie, starając się, aby ten dzień był dla Nich również miły. W tym roku 8 marca nie mogło być inaczej - zadbali o to wszyscy panowie obdarowując każdą z Pań pięknym, kolorowym kwiatkiem i słodkim upominkiem.

        Wszystkim Paniom życzymy jeszcze raz wszystkiego najlepszego.

        „Z wiosną nadzieje rosną”

        21 marca jest dniem szczególnym, to symboliczne zakończenie zimy i powitanie wiosny – jest to także „Dzień Wagarowicza”. Wyjątkowo w tym roku pierwszy Dzień Wiosny sprzyjał organizacji spotkań w plenerze, dopisała pogoda i mogliśmy się wreszcie spotkać na świeżym powietrzu. Spędzając wspólnie czas przy ognisku na zabawach integracyjnych – („Czółko”, „Hasło” i „Głuchy telefon”), młodzież mogła się zrelaksować i zapomnieć na chwilę o sprawdzianach. Na zakończenie wieczoru, przy płonącym ognisku i unoszącym się zapachu pieczonych kiełbasek, Pani profesor Anna Grabara zaskoczyła nas ciekawą zabawą na kreatywność i inteligencję. Wieczór upłynął nam bardzo szybko zwłaszcza, że wszystkim dopisywały dobre nastroje.

        Świąteczny Czas…

        W dniu 26 marca w naszym internacie odbyło się uroczyste spotkanie z okazji Świąt Wielkanocnych. Sala i stoły zostały pięknie udekorowane zgodnie z tradycją Świąt Wielkiej Nocy. Była to uroczystość przez wszystkich wyczekiwana, ponieważ wpisała się na stałe do naszego kalendarza. Pan kierownik Tomasz Skawiński nawiązując do tradycji i zwyczajów świąt wprowadził nas w ich atmosferę. Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych złożył wszystkim najserdeczniejsze życzenia i zaprosił do wspólnej kolacji. Był to kolejny miło spędzony wieczór w gronie społeczności Internatu.

        P.S. Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia, pogody ducha i miłych chwil spędzonych w gronie najbliższych. Niech te Święta będą pełne radości.
         

        Wychowawcy

      • WALENTYNKI

        14 lutego tradycyjnie jak co roku obchodziliśmy Walentynki, by przypomnieć młodzieży o wartości miłości do drugiego człowieka. Z tej okazji w Internacie z inicjatywy Klaudii Liberskiej, Neli Bojek i Agnieszki Kęsik, działała „poczta walentynkowa”.

        Zdarza się nam, że w codziennym życiu zapominamy powiedzieć drugiej osobie jak bardzo jest dla nas ważna. Dlatego Dzień Świętego Walentego może być najlepszym momentem, aby przekazać naszym bliskim bądź przyjaciołom ile dla nas znaczą i za co ich cenimy. Niewielka kartka w kształcie serduszka zapewnia nam przestrzeń, na której możemy wyrazić swoje uczucia.

        Na dowód wzajemnej sympatii wśród naszych wychowanków w skrzynce pojawiło się mnóstwo serduszek, które wywołały wiele radości i miłą atmosferę.

        W drugiej części spotkania Klaudia zaprosiła wszystkich do udziału w grze towarzyskiej zwanej „Mafią’’. Zabawa polega na tropieniu i eliminowaniu członków „mafii”. W grze wcielamy się w pewne role i to jest najważniejsze – żeby grać i udawać kogoś innego.  Jest to gra dyskusyjna, chodzi w niej o rozmowę i przekonanie innych graczy, nawet w formie blefu czy manipulacji. Gra była doskonałą zabawą, dała młodzieży wiele frajdy i mnóstwo pozytywnych wrażeń i emocji. Tym razem wygrała „Mafia”, ale wszyscy czekamy na rychły rewanż.

        Wychowawcy

      • Tradycja rzecz święta…

        Celebrowanie „świąt wszelakich’’ jest tradycją internatu. Szczególnie traktujemy Boże Narodzenie – najbardziej rodzinne ze świąt. Od wielu lat spotykamy się przed wyjazdem naszych wychowanków do domów rodzinnych – miło jest bowiem spotkać się w gronie bliskich sobie ludzi, życzyć sobie dobrego roku i spotkań z racji kolejnych Wigilii.

        Tradycją naszych grudniowych spotkań są wyjątkowi goście. 14 grudnia odwiedzili nas: Pan Dyrektor Arosław Jakóbik, Pan Dyrektor Paweł Ozga i wychowawcy klas kończących w tym roku naukę; Panie  Profesorki: Monika Grzeszczyk, Magdalena Tarłowska, Bronisława Zielińska – Wdowska oraz Pan Profesor Adam Bartosiewicz.        Dla Agnieszki, Klaudii, Neli, Natalii, Weroniki i Darka – była to ostatnia Wigilia w internacie. Mamy nadzieję, że pozostanie w ich pamięci…

        Wieczór upłynął nam w miłej, świątecznej atmosferze. „Nie zabrakło w tym roku niczego; ani białego opłatka, ani sianka pod obrusem’’. Stół pełen świątecznych potraw sprzyjał rozmowom. Jak co roku onieśmieleni i wzruszeni wychowankowie przygotowali uroczystą część wieczoru; wiersze i kolędy…                                         

        „Każdy dzień jest szansą spotkania, czyli pięknego bycia razem. Każdy dzień jest nam dany po to, byśmy ćwiczyli się w spotkaniach; w zwyczajnych małych świętach - w próbach generalnych Wielkich Świąt’’…

                                                                                                                                                                   Teresa Zawadzak

        Całej społeczności szkolnej życzymy zdrowych i spokojnych Świąt:

        „Żeby w pokoju tej nocy pobladły troski nasze i niepokoje zgasły
        By żaden człowiek nie był obcy                                                                                                                         
        Żeby nie było samotnych                                                                                                                                          Byśmy umieli się dzielić sercem jak opłatkiem…’’

                                                                                                               


                                                                                                                                                                          wychowawcy 

         

      •  

        JESIEŃ W INTERNACIE

              Jesień upłynęła nam na przygotowaniach i organizacji tradycyjnych już spotkań całej społeczności internatu, pracach porządkowych na „zielonym” terenie internatu i na nauce - rzecz jasna (właściwiej byłoby chyba odwrócić kolejność tych aktywności)…
        Dzień Chłopaka, Otrzęsiny, Andrzejki - to nasze plany na wieczorne jesienne spotkania. 11 października świętowaliśmy Dzień Chłopaka. Były upominki i wspólne ognisko.                                                            
        Początek roku bywa trudny - zwłaszcza dla pierwszoklasistów, i to im poświęcamy szczególną uwagę. Wdrożenie w obowiązki nie zawsze jest „bezbolesne” - ale nie „niemożliwe”… Uroczyste przyjęcie do grona mieszkańców internatu, zwane „Otrzęsinami” - odbyło się 18 października. Pierwszaki zostały poddane wielu próbom (zupełnie niegroźnym), a potem już tylko ślubowały: „słuchać”, „przestrzegać”, „szanować” itd…
        29 listopada  pierwszoklasistki: Marlena, Rozalia, Wiktoria były organizatorkami tradycyjnych Andrzejek i …dały radę. Dziewczęta przygotowały tradycyjne andrzejkowe wróżby, ale też urozmaiciły je o zupełnie nowe. Wszyscy uczestnicy zabaw zostali obdarowani gałązkami wiśni; jeśli rozwiną się w czasie najbliższych świąt Bożego Narodzenia spełnią się marzenia obdarowanych…                                                                                       
        Poniżej bogata galeria zdjęć z powyższych wydarzeń, z „walki” z pięknymi – acz kłopotliwymi jesiennymi liśćmi,
        a także zdjęcia „niespodzianki”…


        P.S.
        Te ostatnie pochodzą z końca listopada, kiedy to zdarzyła się piękna zima tej jesieni.

                                                     Teresa Zawadzak

      • WRZESIEŃ

        Pierwszy miesiąc nowego roku szkolnego upłynął tradycyjnie na organizacji pracy grupy wychowawczej. Do grona wychowawców internatu dołączyła Pani Profesor Ewa Hołuj – Motyczka, do grona mieszkańców zaś – czworo nowych wychowanków z klas pierwszych. Początki bywają trudne, ale ten wrzesień był wyjątkowy z racji pięknej - letniej wręcz aury. Łatwiej było wdrażać się w obowiązki, przyjemniej pokonywać drogę do szkoły… Młodzież więcej czasu spędzała na „zielonym” terenie wokół internatu, korzystając ze słońca aktywnie, bądź… leniwie. Za nami ognisko integracyjne całej społeczności internatu, a także wybory Młodzieżowej Rady Internatu. Samorząd internatu tworzą w większości młodsi wychowankowie, co ciekawe i nieczęste; sami zgłosili chęć aktywnego włączenia się w życie internatu. Iza, Tatiana, Rafał, Ala, Paulina, Kasia, Agnieszka - tak trzymać! Oby energii, dobrych chęci, optymizmu wystarczyło Wam na długo, a planowanie wspólnych przedsięwzięć i zwyczajne „bycie razem” dawało radość i satysfakcję. Tego Wam życzę.

                                                                                                      Teresa Zawadzak

      •                           LATO CZEKA...                 

             19 maja reprezentowaliśmy internat na Dniu Otwartym w szkole, zorganizowanym dla uczniów szkół podstawowych. W ramach promocji naszej placówki przygotowaliśmy prezentację multimedialną ze zdjęciami z różnych spotkań i uroczystości z pięciu lat działalności naszego internatu (tak, tak to już pięć lat w nowym miejscu!). Wszyscy zainteresowani mieli możliwość porozmawiać i zasięgnąć informacji na temat warunków zakwaterowania i pracy opiekuńczo – wychowawczej w naszym internacie.

        Wyjątkowo zimny początek wiosny nie sprzyjał organizacji spotkań w plenerze, ale z końcem maja dopisała pogoda i mogliśmy się wreszcie spotkać z  naszymi wychowankami na świeżym powietrzu. Przy płonącym ognisku świętowaliśmy Dzień Dziecka, piekliśmy kiełbaski i rozmawialiśmy, dzieląc się wrażeniami z kończącego się roku szkolnego. Padły również propozycje i plany na wspólne spotkania społeczności internatu w przyszłym roku szkolnym. Wychowankowie, którzy nie zdążyli zaprezentować się na zajęciach z cyklu „Poznajmy się lepiej” – mieli teraz okazję ku temu. W trakcie spotkania młodzież przygotowała niespodziankę dla Pani profesor Bożeny  Sowińskiej - dziękując Jej za pracę wychowawczą w internacie - w związku z planowanym odejściem na emeryturę. Wieczór upłynął nam w miłej atmosferze…

        P.S.
        Lada chwila wakacje… Wszystkim życzymy duuuuużo słońca, odpoczynku i szczęśliwego powrotu do szkoły i …internatu.

        Wychowawcy         

      • DRODZY MATURZYŚCI

               To Wasze ostatnie dni w internacie…                                                                                                            Dziękujemy Wam za te lata, które spędziliśmy razem. Wspólnie spędzone chwile i wspomnienia tych chwil – zostaną w naszej pamięci. Mamy nadzieję, że i nasza ,,życzliwa obecność’’, opieka i wsparcie, nasze codzienne i odświętne ,,bycie razem’’ nie pozostaną bez znaczenia…

        Każdy z Was zapisał się w historii naszego internatu w sposób szczególny, bo… każdy z Was jest wyjątkowy.

        Gratulujemy Wam ukończenia szkoły i życzymy, aby zdany egzamin dojrzałości był przepustką do dobrego, dorosłego życia.

        Niech spełnią się Wasze najskrytsze marzenia, wszak ,,Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń’’. Życzymy Wam tego z całego serca.

        Wychowawcy

        25 kwiecień 2023

      • W oczekiwaniu na wiosnę …

        W styczniu i lutym odbywały się w naszym internacie spotkania całej społeczności z cyklu „Poznajmy się lepiej”. Styczniowe spotkanie należało do wychowanków: Alicji (2gp) i Rostyka (1fp). Ala zaskoczyła wszystkich różnorodnością swoich pasji. Opowiedziała nam o swoim zamiłowaniu do jazdy konnej i szydełkowania. Ala interesuje się również muzyką i filmami rodem z Azji – koreańskim popem i serialami produkcji koreańsko – tajskiej. Rostyk z kolei podzielił się z nami swoim zamiłowaniem do wędkarstwa, muzyki oraz gier strategicznych.   

        Lutowe spotkanie odbyło się tuż przed feriami. Martyna (kl.4a) wzbudziła zainteresowanie wszystkich, przygotowując ciekawą prezentację. Pokazała w niej swoje zamiłowania do malowania, gastronomii, kolekcjonowania lalek, muzyki i filmu. Alicja i Karol (1fp) wręczyli wszystkim serduszka z życzeniami - wprowadzając nas w walentynkową atmosferę. Walentynki – przypadające w tym roku na czas ferii – kultywujemy od lat. Nie mogliśmy o nich zapomnieć i w tym roku... Klaudia (4gp) i Zuzia (1ap) prezentując swoje nawyki żywieniowe, zwróciły uwagę na zasady prawidłowego żywienia i ich znaczenie w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia. Nasze kolejne spotkanie zakończyliśmy tradycyjnie wspólną kolacją. Nie zabrakło również faworków – symbolu Tłustego Czwartku, przypadającego w ferie…

        Marzec obfitował w spotkania całej społeczności. 8 marca wszystkie kobiety zostały obdarowane kwiatami. Kwiaty, życzenia, wspólna kolacja – to nasza tradycja… Bohaterami kolejnych spotkań byli Agnieszka (4dp) i Kacper (1s). Podzielili się z nami swoimi pasjami. Agnieszka interesuje się muzyką i tańcem, bardzo lubi zwierzęta. Jej największym marzeniem jest wyjechać do Hiszpanii. Ujęła nas jej wrażliwość na problemy współczesnego świata. Kacper bardzo lubi czytać. Od lat jego pasją jest również mechanika samochodowa. Swoją przyszłość widzi jako właściciel warsztatu samochodowego. Kacper zaimponował wszystkim swoją działalnością na rzecz potrzebujących, działa bowiem jako wolontariusz. Największym jego marzeniem jest wyjechać na wycieczkę za granicę.

        Pierwszy Dzień Wiosny (Dzień Wagarowicza) zaznaczyliśmy spotkaniem w świetlicy (popołudnie bez ,,nauki własnej’’ – po raz pierwszy!). Rozmawialiśmy o tym, jak spędzamy ten dzień, co miłego nas spotkało, jak pojmujemy szczęście (21 marca Międzynarodowy Dzień Szczęścia), trochę ćwiczyliśmy głowy (rozwiązując krzyżówki) i…konsumowaliśmy lody.

        Ostatnie spotkanie marcowe – to wspólna kolacja ,,wielkanocna’’ i ciąg dalszy opowieści o sobie kolejnych wychowanków. Tym razem bliżej dali się poznać:  Karolina (2gp), Karol (1fp) i Darek (2mp). Karolina od niedawna mieszka w internacie, ale bardzo szybko nawiązała dobry kontakt z pozostałymi mieszkańcami - lubi muzykę i dobry film. Karol lubi gry komputerowe i muzykę. Karol uważa, że dobrze wybrał klasę – swoją przyszłość wiąże z informatyką. Pasją Darka jest piłka nożna; jest zagorzałym kibicem i zawodnikiem. Bardzo lubi biegać i spędzać czas na łonie natury. W przyszłości chciałby zostać znanym piłkarzem. Marzy mu się wyjazd do Hiszpanii. Chciałby zobaczyć Barcelonę i… Camp Nou.

        ,,W marcu jak w garncu’’ mówi przysłowie ludowe. Było słońce i deszcz i zimowa zawierucha. Czekamy na wiosnę, a póki co wszyscy odliczamy czas do Świąt Wielkanocnych…

        Wychowawcy

         


      •  


         

      • Wigilia 2022

                W grudniowy wieczór spotkaliśmy się – jak co roku – na uroczystej Wigilii. Tradycyjnie za przygotowania odpowiedzialni byli wychowankowie z klas maturalnych: Patryk Gaweł (4e), Mateusz Kozłowski (LO) oraz Martyna Molendowska (4a).To wyjątkowe w naszej tradycji wydarzenie ostateczny kształt zawdzięcza staraniom wszystkich, tworzących społeczność internatu. Świąteczna oprawa; pięknie ubrana choinka, dekoracje – są dziełem młodzieży i wychowawców. Uroczysta część wieczoru, bogata w wiersze i tradycje bożonarodzeniowe, wprowadziła wszystkich w świąteczny nastrój. Kolędy i pastorałki wzruszająco wykonały nasze wychowanki: Nela Bojek (4ep) i Kasia Mróz (2ep). Był opłatek i życzenia, odświętnie nakryty stół – pełen wigilijnych potraw, były upominki dla wszystkich. Ala Ochalska (2gp) własnoręcznie przygotowała dla gości ozdoby na choinkę. Podczas tego wieczoru gościliśmy u nas Pana Dyrektora Arosława Jakóbika, Panią Dyrektor Anetę Knieć, Pana Dyrektora Pawła Ozgę oraz Panią Profesor Katarzynę Kozak – wychowawczynię Martyny. Miło było wspólnie zasiąść do stołu, podzielić się opłatkiem, popróbować dań wigilijnych, porozmawiać.  

        Na koniec wybrzmiały - jakże ważne dzisiaj życzenia:

        „Żeby w pokoju tej nocy pobladły troski nasze i niepokoje zgasły.
        By żaden człowiek nie był obcy.                                                                                                                                            Żeby nie było samotnych.
        Byśmy umieli się dzielić sercem jak opłatkiem...
        I by pokój zapanował nad światem’’

        Bożena Sowińska

         


         

      •  

        LISTOPAD

        Listopad rozpoczęliśmy od spotkania z cyklu ,,Poznajmy się lepiej’’. Prowadzącymi pierwsze zajęcia byli nasi najstarsi wychowankowie: Patryk Gaweł i  Mateusz Kozłowski. W trakcie spotkania Mateusz i Patryk opowiadali o sobie i swoich zainteresowaniach, planach na przyszłość, wyborach… Mamy nadzieję, że wspólne spotkania będą okazją do przezwyciężania nieśmiałości, nawiązywania bliższych relacji i otwierania się na nowe… Może też pomożemy naszym wychowankom w tworzeniu więzi, które przetrwają dłużej? Może znajdą tu przyjaciół na całe życie? Wiemy, że wśród nas są osoby wartościowe, interesujące i zyskujące przy bliższym poznaniu. Liczymy na to, że pokażą nam nieznane dotąd oblicze. Na pewno będzie ciekawie… 

        Kolejne spotkanie, które zorganizowaliśmy w tym miesiącu dla naszych wychowanków dotyczyło udzielania pierwszej pomocy. Prowadził je ratownik medyczny  Paweł Kwiatkowski - pracownik Pogotowia Ratunkowego w Zwoleniu. Prowadzący na wstępie zapoznał młodzież z działaniami, jakie powinna podjąć każda osoba w przypadkach zagrożenia życia. Omówione zostało postępowanie przy różnego rodzaju urazach, a także w przypadkach omdleń, oparzeń, zadławień... Wychowankowie mieli możliwość udziału w ćwiczeniach; m.in. uczyli się prawidłowych czynności podczas resuscytacji. Ratownik przedstawił też przepisy prawne związane z tematem, podkreślając, iż udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanym jest obowiązkiem każdego człowieka obecnego na miejscu wypadku. Pan Paweł Kwiatkowski podzielił się z nami nie tylko swoją wiedzą, lecz także  – niejednokrotnie drastycznymi - doświadczeniami z wieloletniej pracy.   

        Na koniec miesiąca - tradycyjnie jak co roku - spędziliśmy wspólnie wieczór andrzejkowy. Młodzież klas pierwszych przygotowała dla całej społeczności internatu kilka wróżb z użyciem różnych rekwizytów. Wychowankowie – chcąc poznać przyszłość - wróżyli sobie z lewej dłoni, lali wosk, ustawiali buty, przebijali serca, rzucali kostką do gry itp.. Mieli okazję poznać symbolikę wybranych przez siebie kwiatów, czy też odkryć tajemnice ukryte pod różnymi znakami. Wychowankowie usłyszeli wiele przeróżnych przepowiedni na dalsze szczęśliwe życie. Chociaż wróżby traktujemy dziś z przymrużeniem oka, wspólnie spędzony czas jest najważniejszy. Dobra zabawa, radosna atmosfera i kolacja, która wieńczy wspólne spotkanie – czego chcieć więcej? 

        Tomasz Kuc

         


         

      • OTRZĘSINY W INTERNACIE

              Zgodnie z tradycją internatu 18 października pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona mieszkańców internatu. W tym roku motywem przewodnim naszej zabawy był Hades.

        Otrzęsiny rozpoczęliśmy zgodnie z corocznym zwyczajem od malowania twarzy oraz przejścia ,,toru przeszkód”. Pierwszoklasiści zostali podzieleni na zespoły, w których konkurowali między sobą . W pierwszej konkurencji uczniowie zaprezentowali swoje stroje, które przygotowali inspirując się postaciami z filmów. Następnie przystąpili do różnych konkurencji, wymyślonych przez starszych kolegów. Zjedzenie ryby pałeczkami bez dotykania jej rękoma, „labirynt Minotaura” – to tylko niektóre z nich.

        Po ,,otrzęsinowych zabawach’’, korzystając z pięknej jesiennej aury zasiedliśmy do ogniska. W trakcie spotkania najlepsze zespoły zostały nagrodzone drobnymi upominkami. Na zakończenie wychowankowie z klas pierwszych złożyli tradycyjne ślubowanie i otrzymali pamiątkowe dyplomy.

        Kolejne spotkanie całej społeczności internatu upłynęło w miłej atmosferze…

        Tomasz Skawiński

         


         


      •  

      •   WRZESIEŃ W INTERNACIE

          Dopiero rozpoczęliśmy nowy rok szkolny, a już mija pierwszy miesiąc w murach szkoły i internatu…                                                                                                              

           We wrześniu zamieszkało w internacie 27 wychowanków. W tym gronie  -  jak co roku -  grupa pierwszoklasistów, a wśród nich koledzy z Ukrainy.  Dla nich wszystkich początki są trudne; nowe, nieznane otoczenie, nowi nauczyciele i koledzy. Dla Poliny, Bohdana i Rostyslava – jeszcze trudniej… Mamy nadzieję, że poza spokojem, poczuciem bezpieczeństwa i życzliwością wszystkich – znajdą również prawdziwych przyjaciół.

            Za nami pracowity miesiąc; zaplanowane najbliższe przedsięwzięcia, wykonane tablice podsumowujące ubiegły rok szkolny ( w tym szczególnie nam bliska ,,Absolwenci 2021/2022’’), przymierzony scenariusz ,,Otrzęsin’’, wszyscy wdrożeni w regulamin,  porządek dnia i zasady funkcjonowania w internacie.

            29 września spotkaliśmy się wszyscy z okazji Dnia Chłopaka.Była wspólna kolacja, życzenia i słodkości, jesiennie nakryty stół, zajęcia integracyjne i pamiątkowe zdjęcia. Przy tej okazji wybraliśmy nową Młodzieżową Radę Internatu, a właściwie ocaliliśmy,, starą’’, uzupełniając ją o nowych wychowanków.

             Kto, jak nie Patryk(Gaweł 4e), Mateusz(Kozłowski 3LO) – najstarsi nasi wychowankowie – wiedzą najlepiej jaka jest idea samorządności. Znajomość spraw związanych z funkcjonowaniem internatu, angażowanie się we wszystko co się w nim dzieje, pomoc kolegom, poczucie odpowiedzialności za podjęte działania, kultura osobista – wszystko to przemawia za Patrykiem i Mateuszem. Szkoda , że tylko do końca kwietnia będą z nami…  

        Teresa Zawadzak

         


                                                                                    

         

      • Wiosna w internacie

             MAJ dla wielu jest najpiękniejszym miesiącem w roku… Zapewne dlatego, że przyroda budząca się  wcześniej nieśmiało – teraz cieszy oczy najbardziej. ,,Cieplejszy wieje wiatr’’, ,,wszystko kwitnie wkoło’’, pachnie i…śpiewa.

             Dla młodzieży jest to bardzo pracowity miesiąc; zdawanie egzaminu dojrzałości, przygotowywanie się do egzaminów zawodowych, poprawa ocen.

            Wiosną  pamiętamy o naszym  terenie wokół internatu, gdzie mamy zawsze mnóstwo pracy. Praca na świeżym powietrzu jest przyjemnością; miło jest bowiem wspólnie   spędzać czas i na chwilę oderwać się od codziennych obowiązków. Dla wychowawców to dodatkowa radość i źródło satysfakcji; ,,wiosenna rabata’’ założona wspólnymi siłami pracowników w czasie pandemii – wzrasta, kwitnie i cieszy kolorami…Tej wiosny  w pracach pielęgnacyjnych uczestniczyła również młodzież z klas architektury krajobrazu pod opieką Pani Profesor Justyny Ścibisz.

             W CZERWCU zawsze pamiętamy o naszych wychowankach; pierwszego czerwca składamy im życzenia z okazji Dnia Dziecka , a już za chwilę żegnamy wychowanków z klas wielobranżowych, którzy kończą edukację i trzyletni pobyt w internacie. Dla Janka, Kamila, Mateusza, Pawła przygotowaliśmy niespodzianki…

         Koniec roku szkolnego tuż tuż…

        Wszystkim tworzącym szkolną społeczność życzymy bezpiecznych, udanych wakacji, powrotu do szkoły  z radością i nową energią.

                                                                                       Wychowawcy internatu

         


         

      • Kwiecień w internacie

             W kwietniu odbyły się dwa ważne spotkania całej społeczności internatu. Pierwsze – to uroczysta  kolacja przed świętami wielkanocnymi. Wieczór upłynął nam na rozmowach na temat zwyczajów wielkanocnych, panujących w domach rodzinnych naszych wychowanków. Było odświętnie, serdecznie i miło.

             Drugie spotkanie, to ognisko pożegnalne dla wychowanków z klas maturalnych. Pożegnali się z nami Kasia, Karolina i Paweł. Ognisko było okazją do powspominania minionych już lat spędzonych w internacie. Dla naszych maturzystów przygotowaliśmy na tę okazję prezentację z życia internatu z ostatnich lat, a także kolaże zdjęć. Podczas ogniska odbyły się też wspólne „zabawy” (kalambury, podchody), których głównymi bohaterami byli maturzyści. Dopisała nam również pogoda, było wyjątkowo ciepło i spokojnie. Ognisko było miłą okazją do rozmów, wspomnień, podziękowań oraz życzeń. Trudno było się rozstać…

         


         

      •  


         

      • MARZEC

        BEZPIECZNI W SIECI

           Zgodnie z zapowiedzią -  marzec rozpoczęliśmy cyklem spotkań z wychowankami, które dotyczyły bezpieczeństwa w Internecie. W dzisiejszych czasach Internet stał się elementem codziennego funkcjonowania niemal każdego człowieka. Dzięki niemu młodzież w czasie trwania pandemii miała możliwość nauki zdalnej. To, w jakim celu i w jaki sposób Internet będzie wykorzystywany zależy tylko od jego użytkowników. Na pierwszym spotkaniu młodzież zapoznała się z prezentacją ,,Internet – nie tylko wiedza i zabawa, ale również zagrożenie” przygotowaną przez wychowawców  -  o wadach i zaletach Internetu. Staraliśmy się uczulić wychowanków,  że warto na bieżąco dbać o swoje bezpieczeństwo w sieci - gdzie nieustannie pojawiają się nowe typy zagrożeń.

            Na kolejnym spotkaniu z cyklu „Bezpieczni w sieci” poruszona została tematyka zachowań ryzykownych w Internecie, dotyczących seksualności (SEXTING). Na zajęcia zaprosiliśmy Panią Profesor Ilonę Ciecieląg, która zapoznała wychowanków z problemem zachowań ryzykownych, a także uczuliła ich na aspekt prawny, tj. konsekwencje, z jakimi wiążą się tego rodzaju zachowania. Nastolatki angażujące się w zachowania sekstingowe (dzielące się swoimi intymnymi materiałami bądź przesyłające wiadomości o seksualnym charakterze) – nie zawsze są świadome konsekwencji swoich działań. Po części teoretycznej zajęć nastąpiła część warsztatowa. Wychowankowie zostali zaangażowani do pracy w grupach, gdzie musieli się wykazać wyobraźnią, wrażliwością i empatią.

             Marzec -  to miesiąc z niezwykłym świętem, którego nie można przeoczyć. W Dzień Kobiet - nasze Panie i Dziewczęta - w czasie uroczystej kolacji usłyszały od męskiej społeczności internatu  moc serdecznych życzeń oraz zostały obdarowane słodkim upominkiem. Następnego dnia - również w ramach Dnia Kobiet - wspólnie wybraliśmy się do Kina Świt na film pt. „Czas wojny” w reżyserii Stevena Spielberga.

            W dniach 21 i 28 marca, młodzież brała udział w spotkaniach z tradycyjnymi grami planszowymi, zorganizowanych we współpracy z Biblioteką Pedagogiczną (,,Twój Ruch’’). Na wstępie nauczyciele bibliotekarze zapoznali wychowanków z biblioteką i zaprezentowali  księgozbiór,  w tym szczególnie nowości wydawnicze. W drugiej część spotkania wychowankowie mogli przystąpić do rozgrywek. Mieli do wyboru wiele gier, które rozwijają koncentrację, wyobraźnię, pamięć, a także umiejętność mówienia o swoich uczuciach. Gra w „planszówki” jest ,,odskocznią’’ od wszechobecnego Internetu. Wychowankowie miło spędzili czas i z przyjemnością rywalizowali ze sobą grając w klasyczne gry planszowe; Scrabble, szachy, Mistakos, Dobble, Górę uczuć i …Chińczyka.

        Wychowawcy

         


         

      •  


         

      • LUTY... ZIMY ŻAL...?

             Wracamy do szkoły i internatu. Po trzytygodniowej przerwie (ferie i tydzień nauki zdalnej) czas wracać do pracy i nauki stacjonarnej. 

             LUTY – choć najkrótszy ze wszystkich miesięcy – obfituje w wiele wydarzeń, o których należy pamiętać. Od 2004 roku; w drugim dniu, drugiego tygodnia, drugiego miesiąca – obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. W tym roku przypada 8 lutego. Co ważne, wszystkie inicjatywy i wydarzenia towarzyszące akcji odbywają się nie tylko w ten jeden dzień, ale aż do końca marca. Bez internetu żyć się nie da, ale wiemy też, że na korzystających czyha wiele niebezpieczeństw. Rozpoczynamy więc cykl spotkań z młodzieżą, dotyczących  zalet i wad internetu. To nasz plan na luty i marzec.

             Za oknem wietrznie i deszczowo. Dokładnie rok temu utrwaliliśmy na fotografiach piękne zimowe pejzaże.  Obecnie - oprawione – zdobią nasze korytarze.  Trochę tęsknimy do  takiej zimy; białej i mroźnej…

                                                                           Teresa Zawadzak

             P.S. 22.02.2022 rok - to data wyjątkowa; zdarza się ponoć 60 razy w tysiącleciu. W/g Chińczyków ,,dwójka’’ oznacza miłość, przyjaźń, harmonię. To symbol relacji między ludźmi, tolerancji, pokoju. Ironią losu jest, że wydarzenia za naszą wschodnią granicą nie mają nic wspólnego z budowaniem dobrych relacji i pragnieniem pokoju… 

             24.02.2022 skończył się świat, jaki do tej pory znaliśmy. Rosja dokonała inwazji na Ukrainę.

         


         

      •    WIGILIA W INTERNACIE

          Zgodnie z naszą wieloletnią  tradycją przygotowania do Wigilii rozpoczęliśmy kilka tygodni wcześniej. Jak zwykle bywało -  zaangażowaliśmy  całą społeczność internatu w  przygotowanie ozdób i dekoracji świątecznych oraz zaproszeń dla naszych gości. Cieszyliśmy się  z obecności Dyrekcji i Wychowawców naszych najstarszych wychowanków … Spotkanie wigilijne w roku ubiegłym nie odbyło się  -  trwała nauka zdalna, a internat świecił pustkami. Ostatni raz spotkaliśmy się na Wigilii 16 grudnia 2019 roku – dokładnie dwa lata temu…

           W tym roku zaszczycili nas swoją obecnością: Pan Dyrektor Arosław Jakóbik, Pani Dyrektor Aneta Knieć, Pan Dyrektor Paweł Ozga i Wychowawcy: Pani Profesor Anna Grabara – Wychowawczyni Kasi, Pani Profesor Bożena Sowińska – Wychowawczyni Pawła i Pani Profesor Magdalena Szymanowicz – Wychowawczyni Janka i Kamila.

           Tegoroczne spotkanie różniło się nieco od tych sprzed laty, ale było dla nas równie ważne… Jak w ubiegłych latach pojawiła się piękna i pachnąca żywa choinka; była uroczysta część  - pełna refleksji, zadumy – mówiąca  o zwyczajach świątecznych. Były wiersze, kolędy, opłatek. Były też świąteczne życzenia i drobne upominki. O oprawę stołu i pierniki dla wszystkich –  zadbała młodzież z CKZ- u – pod opieką Pani Profesor Małgorzaty Wrześniewskiej. Wigilijne  potrawy przygotowały jak co roku nieocenione Panie Kucharki. Przy świątecznym stole  -  przy  dźwiękach kolęd  -  wracaliśmy  we wspomnieniach  do ubiegłych lat ,  pozytywnych chwil  i zwyczajów -  kultywowanych w  domach rodzinnych.

        Uroczystość przebiegła w iście rodzinnej atmosferze. Oby ten radosny nastrój towarzyszył wszystkim   w Nadchodzącym Nowym Roku.                                                                                        

        Wychowawcy

            ​​​​​​​

         


         

      • ANDRZEJKI

                          „W wigilię św. Andrzeja, spełniona niech będzie Twoja nadzieja.                    Niechby Ci się sprawdziło, to, co kiedyś wymarzyło”

             Przysłowie to przybliża nam istotę święta, obchodzonego co roku w noc z 29 na 30 listopada w wigilię św. Andrzeja. Kultywując tradycję - 29 listopada spotkaliśmy się wieczorem, aby wspólnie spędzić czas i dowiedzieć ,,co przyniesie nam przyszłość’’.

             Andrzejki to tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie. W dawnych czasach we wróżbach andrzejkowych brały udział tylko panny, które chciały wyjść za mąż. Wróżby traktowano bardzo poważnie, w wierzeniach ludowych miały one magiczną moc. Dziś wróżby traktujemy z przymrużeniem oka, a biorą w  nich udział i chłopcy i dziewczęta. O stałej popularności Andrzejek świadczy to, że wciąż chętnie bawimy się w odgadywanie, co przyniesie nam przyszłość.

             Wychowankowie klas pierwszych przygotowali dla wszystkich mieszkańców internatu kilka wróżb. Nie obyło się bez tradycyjnego lania wosku – koniecznie przez dziurkę od klucza, bo przecież klucz ,,zamyka wszystkie tajemnice’’. Czy czeka nas bogactwo, wyjazd w nieznane, a może w przyszłości wybudujemy piękny dom, kupimy auto, a może… ślub? Byle nie pech! Symbole tych przepowiedni znajdowały się w kubeczkach. Były wróżby, dotyczące przyszłej pracy, balony z przepowiedniami (pękające z hukiem), serca z imionami ,,przyszłego ukochanego lub ukochanej’’)…

              Nasz andrzejkowy wieczór pełen wróżb i przepowiedni zakończyliśmy tradycyjnie wspólną kolacją.

             Czas spędzony wspólnie jest w dzisiejszych czasach wyjątkowo cenny. Celebrowanie miłych chwil - daje pozytywną energię do  nauki i pracy.

        Tomasz Kuc

         


         

      • OTRZĘSINY

            Zgodnie z coroczną tradycją - 19 października  odbyły się Otrzęsiny wychowanków, którzy we wrześniu dołączyli do internackiej braci. Aby stać się pełnoprawnymi mieszkańcami naszego internatu wychowankowie zostali zobowiązani do zmierzenia się z siedmioma zadaniami. Były to: ścieżka zdrowia (wcale nie taka straszna), recytacja wiersza, próba ciemności  (tu wychowankowie mogli zaprezentować swoje umiejętności plastyczne), próba mądrości (tu młodzież sprawdziła swoją wiedzę), próba zręczności (polegająca na zjedzeniu jabłka wiszącego na sznurku bez dotykania rękoma), reklama produktów dla kotów oraz kalambury.

            Nowi wychowankowie chcąc sprostać wyzwaniu musieli wykazać się wiedzą, umiejętnościami i  poczuciem humoru. Największym wyzwaniem dla nowicjuszy okazały się próba ciemności i zręczności. Odzwierciedlenie rysunku, rysowanego palcem na plecach przez uczestników z drużyny  i próba zjedzenia jabłka bez użycia rąk - wymagały nie lada wyobraźni,  kreatywności i zręczności. Po zakończeniu wszystkich konkurencji przyszedł czas na złożenie  ślubowania. Od tej chwili wychowankowie klas pierwszych zostali pełnoprawnymi mieszkańcami internatu.

            Na zakończenie  - po wręczeniu  Listów Gratulacyjnych –pierwszoklasiści zostali obdarowani słodkimi upominkami…

                                                                                       Tomasz Kuc

            P.S. Nowym Wychowankom życzymy aby pobyt w internacie był nie tylko  koniecznością, ale przede wszystkim przyjemnością… Niech internat będzie dobrym miejscem na ,,dobre relacje’’; miejscem, które się pamięta, gdzie się zawiera przyjaźnie na całe życie, gdzie się uczy i bawi…

                                                                                                     Wychowawcy

         


         


      •  

      • PODSUMOWANIE MIESIĄCA I NIE TYLKO…

            W ostatnią środę września - korzystając z  pięknej pogody - spotkaliśmy się z naszymi wychowankami kolejny już raz przy ognisku. Na wstępie podsumowaliśmy mijający miesiąc, a także przedstawiliśmy propozycje i plany na wspólne spotkania w październiku.

             Wrzesień w internacie to czas zawierania nowych znajomości, wdrażania się w obowiązki, ale także czas wyborów do Młodzieżowej Rady Internatu. Wychowankowie oraz wychowawcy internatu przedstawili swoje propozycje kandydatów, którzy utworzą nowy samorząd internatu (MRI).

             Kolejnym powodem naszego spotkania było również wspólne świętowanie Dnia Chłopaka, które to święto na stałe wpisało się w kalendarz imprez w internacie. Żeńska część społeczności  internatu złożyła najlepsze życzenia swoim kolegom oraz obdarowała słodkim upominkiem, a także …kuponem toto lotka – na szczęście.

         

        Tomasz Kuc

             P.S. Młodzieżowej Radzie Internatu życzymy wytrwałości i niesłabnącego zapału w podejmowaniu   inicjatyw, satysfakcji i radości z nowych wyzwań… Patryk, Kasia, Mateusz, a także Ala, Ola, Agnieszka, Kacper – kciuki.

        Wychowawcy internatu

         


      •                                                             DOŁĄCZAMY DO 28 EDYCJI                                                                      SPRZĄTANIA ŚWIATA               

                W tym roku społeczność naszego internatu pierwszy raz aktywnie wzięła udział w Akcji Sprzątanie świata – Polska, która tym razem odbyła się pod hasłem „Myślę, więc    nie śmiecę”.

        Największą, ekologiczną akcję w Polsce – organizowaną od lat w trzeci weekend września – koordynuje Fundacja Nasza Ziemia. W Akcji Sprzątanie Świata chodzi o to, by nie śmiecić w naturze. Kto więc raz wziął w niej udział, będzie wiedział,  jak bardzo szkodzi naszej planecie każdy wyrzucony bezmyślnie śmieć.

        Młodzież wraz z wychowawcami posprzątała pobliskie tereny w okolicy internatu i przyległe ulice tj. Tadeusza Kościuszki, Mikołaja Reja, Stefana Żeromskiego oraz ulicę Szkolną. W czasie prowadzonej akcji udało się nam wspólnie zebrać osiem worków różnego rodzaju odpadów.  Nie po raz pierwszy zwróciliśmy uwagę młodzieży na problem zaśmiecania Ziemi. Mamy nadzieję, że po raz kolejny udało się nam uwrażliwić naszych wychowanków na poszanowanie środowiska przyrodniczego; zwiększyć ich świadomość ekologiczną.

              ,,(…)dzisiejsze dzieci, to będą już zupełnie inni dorośli. Oni doskonale wiedzą, jak ważna jest natura, że wszystko jest ze sobą powiązane wspólnym węzłem życia’’(Mira Stanisławska – Meysztowicz – założycielka Fundacji Nasza Ziemia).

                                                                                    Tomasz Kuc 

              P.S. 28 Akcja Sprzątanie Świata – Polska, została opatrzona hasłem: ,,Myślę, więc nie śmiecę’’. Autora plakatu tegorocznej edycji - Andrzeja Pągowskiego, wybitnego polskiego artystę -  inspiracja twórcza zawiodła nie w czasy kartezjuszowskiego ,,Cogito ergo sum’’(Myślę, więc jestem), a 140 lat wstecz od dzisiaj, kiedy to Auguste Rodin, francuski rzeźbiarz, stworzył swojego ,,Myśliciela’’ – rzeźbę, która przeniknęła tak szeroko do kultury powszechnej. To co przykuwa nasz wzrok, to wszystkie obowiązujące w roku 2021 kolory recyklingu na plakacie  Pągowskiego. Trzeba przyznać, że Ekologiczny Człowiek Myślący… zmusza do myślenia.

                                                                     Teresa Zawadzak

         


         

      • WRZESIEŃ W INTERNACIE 

        Witamy nowych wychowanków…

         

            W nowym roku szkolnym mamy przyjemność rozpocząć pracę z liczną grupą młodzieży z klas pierwszych i wychowankami z klas starszych z naszej szkoły oraz Liceum Ogólnokształcącego w Zwoleniu.

            Z początkiem września zorganizowaliśmy dwa spotkania z młodzieżą. Na pierwszym spotkaniu został przedstawiony regulamin i zasady funkcjonowania internatu. Z racji niepewnej sytuacji epidemicznej zwrócono wszystkim  uwagę na konieczność przestrzegania przepisów sanitarnych w trakcie pobytu w internacie.

            Drugie spotkanie spędziliśmy  wspólnie przy ognisku. Miało ono na celu bliższe poznanie się i integrację młodzieży. Wychowankowie podzielili się wrażeniami z pierwszych dni w szkole i internacie. Wspólnie spędzony czas sprzyjał przełamywaniu onieśmielenia i nawiązywaniu nowych znajomości. Wieczór upłynął nam na rozmowach i pieczeniu kiełbasek. Miło było posiedzieć przy ognisku - zwłaszcza, że pogoda i humory dopisały.

            Wszyscy mamy nadzieję, że w obecnym roku szkolnym dane nam będzie realizować różnego rodzaju działania w ,,tradycyjny’’ sposób, i że spotkania, relacje i interakcje będą naszą codziennością…    

                                                                                           Tomasz Kuc

            P.S.  Nie snujemy zbyt dalekich planów, ale pełni optymizmu  wierzymy, że wrzesień przyniesie nam jeszcze parę okazji do ,,bycia razem’’ – o czym wkrótce…

         

         


         

      • CZERWIEC PRZY OGNISKU

            W czerwcu po powrocie młodzieży do nauki stacjonarnej udało się trzykrotnie  spotkać przy ognisku z naszymi wychowankami. Już 1 czerwca popołudniową porą - jak tradycyjnie bywało w naszym internacie - spotkaliśmy się z okazji Dnia Dziecka. Przy płonącym ognisku – w miłej atmosferze - wspominaliśmy nasze spotkania prowadzone na classroomie oraz podzieliliśmy się wrażeniami, odczuciami związanymi z nauczaniem zdalnym i powrotem  do nauki stacjonarnej.  Nie mogło zabraknąć pieczonych kiełbasek oraz kończącego nasze pierwsze spotkanie wspólnie rozegranego meczu w piłkę siatkową.  

            Dnia 8 czerwca przy ognisku spotkaliśmy się z przedstawicielami 6 Mazowieckiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej w Radomiu. Żołnierze służby WOT przedstawili naszym wychowankom zasady funkcjonowania jednostki oraz kryteria, jakie należy spełnić, aby wstąpić do służby. Była to dobra okazja do poznania możliwości większego zaangażowania się w sprawy regionu i kraju.  Na zakończenie spotkania grupa wychowanków spełniająca wymogi rekrutacji, zainteresowana informacjami przekazanymi przez  gości -  zadeklarowała chęć wstąpienia do służby.

            Ostatnie wspólne spotkanie przy ognisku odbyło się 17 czerwca. W upalne popołudnie pożegnaliśmy się z naszymi wychowankami. Szczególnie ciepło pożegnaliśmy  ucznia trzeciej klasy szkoły branżowej – Konrada Sitko. Konrad – kończący szkołę ,,młody kucharz’’ został obdarowany pamiątkowym zdjęciem. Życzyliśmy mu ,,kreatywności kulinarnej i dalszego rozwoju’’, a także ,,sukcesów w gastronomii’’.

            Wzajemnie podziękowaliśmy sobie za ten rok ,,bycia razem’’. Mimo półrocznej nieobecności naszych wychowanków w internacie – udało nam się utrzymać z nimi więź – co uważamy za duży sukces.
        Do zobaczenia we wrześniu.

        Wychowawcy internatu

        ALBUM Z WYDARZEŃ:

         


         

      • 17 maja  została przywrócona w szkołach nauka w systemie hybrydowym. Uczniowie wrócili do szkoły, niewielka grupa wychowanków powróciła również do internatu. Nauczyciele i uczniowie -  ostatni,  bezpośredni kontakt mieli  23 października 2020 roku. Z optymizmem patrzymy w przyszłość; mamy nadzieję, że przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa powoli wrócimy do normalności. Cieszy nas obecność wychowanków i mamy nadzieję, że mimo tak krótkiego czasu jaki nam pozostał do końca roku szkolnego, uda się przywrócić dawne rytuały. Istotą szkoły są spotkania, interakcje…W internacie dbałość o dobre relacje jest najważniejsza. W czasie nauki zdalnej o relacje dbaliśmy, ,,spotykając’’ się  z naszymi wychowankami na classroomie. Teraz troskę o relacje zamierzamy ,,pielęgnować’’ w bezpośrednich kontaktach. Służymy pomocą i wsparciem, jesteśmy otwarci na rozmowy…   Młodzież przebywającą w internacie zachęcamy do spacerów, spotkań i aktywności fizycznej. Wyjątkowo zimny maj nie sprzyja  spotkaniom w plenerze, ale wszystko jeszcze przed nami…Od  1 czerwca wracamy do nauki stacjonarnej – a nuż przy okazji Dnia Dziecka uda nam się spotkać przy ognisku?

         

        Wychowawcy

         


         

      • KWIECIEŃ W INTERNACIE

        Kwiecień jest kolejnym miesiącem nauki zdalnej. Wszystkie obostrzenia i ograniczenia, związane z panującą pandemią zostały przedłużone. Ciągle mamy nadzieję na powrót młodzieży do szkoły i internatu. Tymczasem – już czwarty miesiąc spotykamy się z naszymi wychowankami na classroomie. Ten rodzaj komunikacji jest sposobem na budowanie i utrzymywanie relacji z mieszkańcami internatu i jest dla nas – wychowawców – cenny i satysfakcjonujący. W ,,czwartkowe popołudnia’ ’rozmawiamy z młodzieżą na różne tematy. Pytamy o zdrowie, samopoczucie, zachęcamy do aktywności, okazujemy życzliwość, zainteresowanie i wsparcie… Rozmawiamy o różnych wydarzeniach; historia, ekologia, kultura – to tylko niektóre z nich…

        W kwietniu nie brakuje dat i wydarzeń, o których należy i warto pamiętać.

        13 kwietnia  przypada rocznica jednego z najsmutniejszych wydarzeń w historii naszego kraju – zbrodni  katyńskiej, dokonanej przez NKWD  13.04.1940r. Dziś Katyń jest nie tylko miejscem zbrodni, ale również symbolem pamięci o wymordowanej polskiej inteligencji oraz nieustępliwego dążenia do prawdy.

        14 kwietnia jest kolejnym ważnym dniem – kluczowym dla naszej historii. Wtedy bowiem  w roku 966 książę Polan Mieszko I przyjął chrzest i rozpoczęła się chrystianizacja Polski.

        19 kwietnia - to rocznica powstania w getcie warszawskim. Było ono jednym z pierwszych masowym wystąpieniem przeciwko okupacji niemieckiej. Powstanie trwało niespełna miesiąc(19.04 – 16.05.1943r); z góry skazane na porażkę -  stało się symbolem oporu ludności żydowskiej wobec okupanta.

        Pamiętając o historii – należy również zwracać uwagę na problemy współczesnego świata.  Z naszymi wychowankami podejmujemy tematy, związane z przyszłością naszej planety. Dużo mówiliśmy o idei ,,Zero Waste’’(,,zero marnowania’’), szukając w naszym życiu przykładów …Temat recyklingu – jednej z zasad ,,zero waste’’ był nam również bliski.

        W Dniu Ziemi obchodzonym 22 kwietnia na całym świecie prowadzone są najróżniejsze akcje, których celem jest promowanie proekologicznych postaw oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię.  Każdego roku w obchody Dnia Ziemi angażuje się wiele organizacji. Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”.

        22 kwietnia  wszyscy pracownicy internatu; wychowawcy i pracownicy obsługi rozpoczęli prace na terenie ,,zielonym’’ internatu, których celem było utworzenie ,,ukwieconej’’ rabaty. Przekopywanie, siew nowej trawy, sadzenie krzewów i drzew – zakończyliśmy 30 kwietnia spektakularnie…Moment ostatnich nasadzeń został uwieczniony. Wykonane zdjęcia zostały wysłane i opublikowane na Facebooku. Tym samym wzięliśmy udział w akcji ,,Zielony Rekord Polski 2021’’. Do udziału w biciu Zielonego Rekordu zachęcaliśmy również młodzież.

        Wychowawcy internatu

        P.S. Ostatnia dobra wiadomość: 15 maja wracamy do szkoły. Dziękujemy za obecność na classroomie. Jest mnóstwo tematów, o których chcemy z Wami porozmawiać…  w realu.

         


         

      •  


         

      • Marzec to kolejny miesiąc nauki zdalnej i nieobecności  naszych wychowanków w internacie. Mimo wszystko warto pamiętać, że marzec to miesiąc kojarzący się z niezwykłym świętem – Dniem Kobiet, lecz nie tylko… Tuż za nim – 10 marca – obchodzony jest Dzień Mężczyzny, który od niedawna zyskuje na popularności. Spoglądając na kalendarz świąt nietypowych, znajdujemy w nim wiele ciekawych okazji do świętowania… 14 marca to Dzień Liczby Pi. Czy kojarzy wam się z czymś ta data? Zgodnie z amerykańskim formatem, zapis daty (3.14) odpowiada wartości liczby Pi. Jest to święto, które ma promować matematykę i nauki ścisłe. Kolejnymi świętami są: Światowy Dzień Recyklingu Europejski  Dzień Mózgu przypadające na 18 marca. Recykling to nie tylko wielokrotne wykorzystanie odpadów komunalnych, ale to także system niezbędny ochronie środowiska.

        Nie wypada zapomnieć o świętach przypadających na 21 marca. Dzień Wagarowicza, jest okazją do pożegnania zimy i podejścia do lekcji z przymrużeniem oka.

        ,,Chodzą słuchy, że w tym roku uczniowie w Dzień Wagarowicza uciekać będą z domów do szkoły”.

        W pierwszy Dzień Wiosny – w ludowych przysłowiach znajdziemy wskazówki, jak będą wyglądały kolejne dni tej pory roku.

        „Gdy dzika gęś w marcu przybywa, ciepła wiosna bywa”

        „Z wiosną nadzieje rosną”

        Ostatnim, lecz nie mniej godnym uwagi świętem jest Godzina dla  Ziemi obchodzona 27 marca. Każdy, kto chce celebrować ten dzień, musi zrobić jedną rzecz – wyłączyć na godzinę światło oraz urządzenia elektryczne. Przesłanie to odnosi się do ochrony środowiska i zmian klimatu.

        Tomasz Kuc

        P.S. W związku ze wzrostem zachorowań na koronawirusa od 20 marca wprowadzone zostały obostrzenia w całej Polsce. 20 marca to również… Międzynarodowy Dzień Szczęścia (?!).

         


         

      •  


         

      • Luty przyniósł nam śnieg i mróz. Wreszcie prawdziwa zima, do której  od dawna tęskniliśmy; na drzewach białe czapy śniegu, pod nogami skrzypi… Specjaliści od pogody twierdzą, że zimowa aura pozostanie z nami na dłużej. Kto wie – może będzie to najzimniejszy luty od lat…

        Przysłowia ludowe są odzwierciedleniem wieloletnich, nierzadko wielowiekowych doświadczeń  ludzi m.in. z pogodą. A oto kilka „mądrości lutowych”:

        Jeśli luty śnieżny, mroźny, spodziewaj się wczesnej wiosny.  Gdy w lutym wiatry północne wieją, są urodzajów nadzieją

        Czasem luty się zlituje, że człek niby wiosnę czuje, ale czasem tak się zżyma, że człek prawie nie wytrzyma.

        Luty, mimo że najkrótszy ze wszystkich miesięcy w roku – obfituje w różne święta; te poważne i te „z przymrużeniem oka” te, które wynikają z wielowiekowej tradycji i zupełnie współczesne… Gdyby dodać jeszcze te z „kalendarza świąt nietypowych” – uzbierałoby się ich niemało.

        Luty jest Miesiącem Bezpiecznego Internetu, obchodzonym od 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej. Głównym celem tej międzynarodowej akcji jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zapoznanie rodziców i nauczycieli z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania   Internetu. Ideą jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo wielu instytucji, ale także rodziny – co jest bardzo ważne w bieżącej sytuacji na całym świecie, gdzie trwa nauka i praca zdalna, spowodowana przez pandemię koronawirusa.

        Kolejnym „świętem”, które zyskało popularność w latach 90 tych XX wieku, są Walentynki obchodzone 14 lutego, w dniu imienin św. Walentego – patrona zakochanych. Dzień ten, co roku jest okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami. Królują wśród nich czerwone serduszka – symbol gorących uczuć…

        W tym roku w lutym wypada Tłusty Czwartek – święto ruchome, którego data zależy od daty Wielkanocy. W tradycji chrześcijańskiej jest to ostatni czwartek karnawału i ostatni czwartek przed Wielkim Postem. W ten dzień – w tym roku to 11 lutego – zwyczajowo możemy i objadamy się pączkami i faworkami (w niektórych rejonach Polski zwanych chrustem). Staropolskie przysłowie mówi: Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła.

        Pielęgnujmy miłe okazje i cieszmy się dobrymi chwilami. To ważne w dzisiejszych niespokojnych i trudnych czasach…

        Wychowawcy internatu

        P.S. Kalendarzu Świąt Nietypowych 2 lutego- to Dzień Pozytywnego Myślenia, a 15 lutego (tuż po Walentynkach) – Dzień Singla. Dla każdego coś miłego…

         

        Zimę ANNO DOMINI 2021 w obrazach ,,ocalili": Katarzyna Chmielnicka, Patryk Gaweł, Miłosz Ozga i wychowawcy internatu.

         


         

      • DRODZY RODZICE I WYCHOWANKOWIE;

        W DNIU 31.01.2021 R. ODBĘDZIE SIĘ 29. FINAŁ WOŚP

        Finał z głową – takie jest hasło przewodnie tegorocznej edycji zbiórki organizowanej przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Tym razem Fundacja zebraną kwotą zamierza wspomóc oddziały dziecięcej laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. Jak zapewnia organizator, zbiórka będzie realizowana w sztabach na całym świecie. Dołączyć do pomocy potrzebującym można na różne sposoby np.: wystarczy założyć eSkarbonkę, wysłać SMS o treści ,,serce” na  nr 75565 lub wyjść po prostu w dniu 31.01.21 r. na spacer i wrzucić pieniądze do puszek wolontariuszy.

        „Grajmy z głową i pomagajmy. Dobro wraca!” – zachęca Jurek Owsiak

        I my również zachęcamy – WARTO POMAGAĆ

        Wychowawcy internatu

         


         

      • STYCZEŃ… I PO FERIACH…

        DRODZY WYCHOWANKOWIE

        Mamy nadzieję, że bezpiecznie, miło i aktywnie spędziliście ferie zimowe. Rozpoczęliśmy nowy rok – licząc na powrót do normalności. Oczekiwana ,,normalność’’ – rzeczywistość szkolna w tradycyjnym tego słowa znaczeniu – nie nadeszła. W dalszym ciągu kontynuowana jest nauka zdalna, szkolne ławki świecą pustkami, brakuje Was w internacie…

        Pandemia nie odpuszcza; nikt nie jest w stanie przewidzieć, co przyniesie nam przyszłość. Mimo wszystko – przed nami nowe wyzwania; za chwilę klasyfikacja śródroczna i… nowy semestr. Pamiętajcie o systematycznej nauce, a organizując sobie pracę w domu, nie zapominajcie o jej higienie (odpowiednie miejsce, oświetlenie, wietrzenie pokoju, przerwy na odpoczynek). W ramach relaksu  ruszajcie się codziennie, najlepiej na świeżym powietrzu – pogoda wszak sprzyja aktywności.

        Dbajcie o relacje w realnym świecie, pamiętajcie o bliskich. Ale…apelujemy: uważajcie na siebie, starając się w każdej sytuacji zachowywać zasady bezpieczeństwa.

        ,,Przesyłamy’’ Wam pozytywną energię, dużo dobrych myśli i życzymy optymizmu.

        Wychowawcy internatu

        P.S. 21 styczeń, 22 styczeń —   DZIEŃ BABCI I DZIEŃ DZIADKA   – oczywiście pamiętacie?

         


         

      • GRUDZIEŃ W INTERNACIE…

        …to kolejny miesiąc, w którym odczuwamy zmiany.

        Tradycyjnie od lat o tej porze trwały przygotowania do najważniejszego spotkania całej społeczności internatu – uroczystej Wigilii.

        Najbardziej uroczyste w tradycji internatu święto poprzedzały liczne czynności: porządki przedświąteczne, dekorowanie pomieszczeń w internacie, ubieranie choinki, wykonywanie ozdób świątecznych i zaproszeń dla gości, przygotowania do Jasełek i próby, próby, próby…

        Nie byłoby to możliwe bez zaangażowania wszystkich, tworzących społeczność internatu: wychowawców, młodzieży, pracowników kuchni i obsługi. Im bliżej wieczoru wigilijnego – tym bardziej było świątecznie; pachniała już nie tylko choinka (,,żywa’’!), zapachy kuchenne przypominały, że kolacja wigilijna będzie taka jak co roku i… taka jak w domu.

        W tym roku wszystko jest inaczej. Internat jest pusty i cichy bez młodzieży. Nie będzie Jasełek, kolacji wigilijnej, łamania się opłatkiem. Nie będzie miłych Gości; Dyrekcji, Wychowawców klas maturalnych. Dekoracje świąteczne będą skromniejsze, bo czyż nie dzieci cieszy najbardziej ,,żywa’’ choinka? Jedno pozostanie niezmienne – porządek, o który dbają nasze nieocenione Panie sprzątające.

        Tradycja ustąpiła otaczającej nas rzeczywistości…

        Wszystkim, którzy tworzą SPOŁECZNOŚĆ SZKOLNĄ, a także RODZICOM naszych WYCHOWANKÓW życzymy PIĘKNYCH (mimo wszystko) RODZINNYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA.

        A Nowy Rok niech nam wszystkim przyniesie spokój, radość i normalność.

        Wychowawcy internatu

         

         


         

      • ANDRZEJKI, KTÓRE SIĘ NIE ODBĘDĄ…

        Zbliżają się ANDRZEJKI! A jeśli Andrzejki, to zabawa, wróżby, dużo radości i pozytywnej energii, która płynie z poczucia bliskości i wspólnego ‘,,bycia razem’’. Tak było co roku…

        Epidemia koronawirusa, która wiosną zmieniła nasze życie – nie daje o sobie zapomnieć i zmienia je ciągle. Od 26 października w internacie pusto i cicho.  Zajęcia szkolne  w tradycyjnej formie zostały zawieszone – młodzież uczy się zdalnie. Koronawirus determinuje i zmienia rzeczywistość szkolną.

        W internacie co roku o tej porze trwały  intensywne przygotowania do wieczoru andrzejkowego. W tradycji internatu Andrzejki są okazją do spotkania całej społeczności. W tym roku nie będzie beztroskiej zabawy. Wieczór ,,magii i wróżb’’ – nie odbędzie się.  Choć trudno o grono znajomych (bo to nie może być zbyt liczne), trudno o przewidywanie dalekiej przyszłości (kiedy ta najbliższa niepewna i nieprzewidywalna) – postarajmy się choć jedną z wróżb ,,popełnić’’ w domowych warunkach – pielęgnując przy tym optymizm…

        Nasza propozycja: Należy ściąć gałązkę wiśni, włożyć do wazonu. Jeśli zakwitnie do Wigilii Bożego Narodzenia – wszystkie wróżby spełnią się…

        Pamiętajmy o tradycji andrzejkowej; z uśmiechem  potraktujmy przysłowia, które powstawały  na przestrzeni wieków.
        ,,Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja’’.
        ,,Na świętego Andrzeja trza kożucha dobrodzieja’’
        ,,Gdy św. Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży.”

        Wychowawcy internatu

         

         


         

      • OTRZĘSINY W INTERNACIE

        Zgodnie z coroczną tradycją  12 października uczniowie klas pierwszych zostali uroczyście przyjęci do grona mieszkańców internatu. OTRZĘSINY rozpoczęliśmy tradycyjnie; od prezentacji makijaży autorstwa starszych kolegów i recytacji wierszy, zawierających żartobliwe ,,zobowiązania’’ do przestrzegania reguł życia w internacie. Aby stać się pełnoprawnym mieszkańcem internatu – pierwszoklasiści zmierzyli się z zadaniami przygotowanymi przez organizatorów. Gra planszowa, którą wychowankowie mieli przejść okazała się sporym wyzwaniem – była bowiem okazją do zaprezentowania swoich zdolności, wiedzy i …poczucia humoru. Zwieńczeniem OTRZĘSIN było wręczenie pamiątkowych dyplomów. Czas wspólnie spędzony sprzyjał przełamywaniu onieśmielenia, nawiązywaniu przyjaźni i budowaniu więzi…

        Tomasz Kuc

         

         


         

      • 30 WRZEŚNIA W INTERNACIE DZIEŃ CHŁOPAKA

        DZIEŃ CHŁOPAKA w naszym internacie świętowaliśmy wspólnie przy uroczystej kolacji. Tradycyjnie – na wstępie –Pani Kierownik Teresa Zawadzak przywitała wszystkich i złożyła serdeczne życzenia męskiej społeczności internatu. Do życzeń przyłączyły się dziewczęta z Młodzieżowej Rady Internatu, które obdarowały Wychowawców i Kolegów słodkimi prezentami. Niespodzianką wieczoru i zwieńczeniem kolacji był okazały i bardzo smaczny tort przygotowany przez Panie Kucharki.
        Choć w kalendarzu nie ma ,,czerwonej kartki’’ – święto to obchodzone od lat, głównie wśród młodzieży szkolnej jest pretekstem do okazania sympatii ,,brzydszej’’(?) części społeczności szkolnej. Okazji do miłych spotkań nigdy dość…

        Tomasz Kuc

         

         


         

        •  

          OGNISKO INTEGRACYJNE W INTERNACIE

          We wrześniowe popołudnie spotkaliśmy się wszyscy przy ognisku. Zanim zapłonęło – Pani Kierownik Teresa Zawadzak – przywitała serdecznie wszystkich wychowanków, przedstawiła wychowawców, a także zwróciła uwagę na tradycje pielęgnowane w internacie.

           Do takich m.in. należy pierwsze spotkanie, na którym wychowankowie mają okazję do wzajemnego poznawania się. Spotkanie to jest szczególnie ważne dla pierwszoklasistów, dla których pierwsze dni w szkole i internacie bywają stresujące.

          Przy ognisku, w miłej atmosferze – był czas na pieczenie kiełbasek, słodkie ,,co nieco’’ i mecz siatkówki. Pogoda dopisała, a wspólne chwile – mamy nadzieję – były pierwszym krokiem do poznawania się i zawierania przyjaźni.

          Tomasz Kuc

           

          ALBUM Z WYDARZENIA:

           

           

        • NOWY ROK SZKOLNY W INTERNACIE

          WRZESIEŃ – to miesiąc bardzo ważny dla całej społeczności szkolnej. To czas, kiedy młodzi ludzie rozpoczynają naukę. Pierwszoklasiści po raz pierwszy wkraczają w mury nowej szkoły; onieśmieleni, niepewni co ich spotka. Wszyscy- – uczniowie i nauczyciele – przyglądają się sobie nawzajem; ciekawi, podekscytowani ,,nową ‘’rzeczywistością. Ten rok jest szczególny (specyficzny?, wyjątkowy?). Ostatni raz szkoła tętniła życiem…11 marca. Pandemia sprawiła, że cały ,,porządek’’ szkolny został zburzony. Tradycyjne zajęcia szkolne ustąpiły nauce zdalnej… W nowym roku szkolnym naukę rozpoczęliśmy w tradycyjnym kształcie. Pandemia – niestety – wciąż nam towarzyszy, wszyscy więc mamy świadomość zagrożenia. W internacie staramy się zachowywać odpowiedzialnie, przestrzegać zasad i zachowywać zdrowy rozsądek w codziennych sytuacjach… Wiemy też, że nie na wszystko mamy wpływ… Świadomi, że internat musi spełniać swoje funkcje – wychowawczą i opiekuńczą – będziemy się starali funkcjonować ,,normalnie’’. O najważniejszych naszych wydarzeniach będzie można przeczytać na tej stronie…

          Teresa Zawadzak

           


           

    • Kontakty

      • Zespół Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu im. Bohaterów Walki z Faszyzmem
      • (+48) 48 676 20 34 (+48) 48 676 26 16
      • ul. Sienkiewicza 17 26-700 Zwoleń Poland
    • Logowanie